Boş duran arabanın aküsü neden biter?

8bitlikadadam

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Yazılımcı, Grafik ve Web Tasarımcı, UI Artist, Tır şoförü 😀
Ben yakın zamanda bir araba almayı düşünüyorum. Daha önce babamın arabasından tecrübe ettiğim kadarıyla, akünün kendi kendine tükenmemesi için arabayı her gün 5-10 dakika çalıştırmak gerekiyor diye biliyorum. Akü durduk yerde neden biter? Ben her gün arabamı çalıştırmak zorunda mıyım yani bunu benim yerime yapabilecek bir sistem var mıdır?

Her gün çalıştırmaya gerek olduğunu düşünmüyorum fakat akünün sağlığına göre değişebilir. 1-2 hafta hiç çalışmadan bekleyen arabalar ve hiç bir şey olmuyor.

Ben yakın zamanda bir araba almayı düşünüyorum. Daha önce babamın arabasından tecrübe ettiğim kadarıyla, akünün kendi kendine tükenmemesi için arabayı her gün 5-10 dakika çalıştırmak gerekiyor diye biliyorum. Akü durduk yerde neden biter? Ben her gün arabamı çalıştırmak zorunda mıyım yani bunu benim yerime yapabilecek bir sistem var mıdır?

Akülerde batarya gibidir.
Arada elektrik girişi lazım.

Yoksa hücreler ölür ve deşarz olur.
Maalesef senin yerine yapacak bir robot üretilmedi henüz.

Akü sağlamsa beş günde bir hatta haftada bir kullanırsan sorun olmaz.

Her gün çalıştırmana gerek yok 4 ay aracın çalışmadığını bilirim. Uzun süre kullanmayacağın zaman arada sırada çalıştırırsın 5 dakika.
Sana her gün çalıştır diyen kimse yanlış söylemiş.
Aküsünü 4 5 senede bir değiştirmen iyi olur. Fakat araç çok uzun süre +4-5 ay hiç çalıştırılmazsa akünün bitme ihtimali yüksektir çünkü araç içinde motor çalışmasa bile elektronik (saat vs) çalışıyor.

Durduğu yerde sürekli aküyü besleyen bazı sistemler var fakat onları koleksiyonerler garajlarında kullanıyorlar. Onun dışında o çalıştırma eğer akünün sağlığı yerindeyse 1 2 hafta aralıkla yapılabilir. Bir sorun teşkil etmez. Bitme sebebi isr akünün kendi iç direncidir akü durduğu yerde siz hissedemesenizde içindeki enerjiye ısıya dönüştürüp kaybeder.

Her gün çalıştırmaya gerek yok. Sağlıklı bir araba ve aküyle 1-2 hafta kadar çalışmadan durabilir. 1-2 haftadan uzun süre çalıştırılmadan duracaksa da kutup başları sökülür, akü de sapasağlam kalır.

Yeni konular

Geri
Yukarı