Boş duran arabanın aküsü neden biter?

Ben yakın zamanda bir araba almayı düşünüyorum. Daha önce babamın arabasından tecrübe ettiğim kadarıyla, akünün kendi kendine tükenmemesi için arabayı her gün 5-10 dakika çalıştırmak gerekiyor diye biliyorum. Akü durduk yerde neden biter? Ben her gün arabamı çalıştırmak zorunda mıyım yani bunu benim yerime yapabilecek bir sistem var mıdır?

Müsait bir zamanda izlemeni tavsiye ederim,

Araçtan araca değişir bu durum, 87 model aracım 3-4 hafta çalışmayıp sonrasında tek marşta çalışırdı. 94 model aracımda aynı şekilde fakat 2004 model aracımın aküsü 2 günde bitebiliyordu...

Aküye öncelikle kaçak testi yapmak lazım ilgili ilk videoya bakabilirsin, bir diğer sorunda oksit sorunu olabilir onu da 2. videoda paylaşıyorum.

Aracın aküsü 1 günde bitmez diyenler olmuş evet sağlıklı aracın aküsü bitmez, fakat bitebilir eğer bitiyor ise muhakkak kaçak vardır o kaçak yüzünden akşamdan sabaha bile bitebilir.

Oksitlenme sorunu ise bambaşka bir mesele dolu aküde bile oksit yüzünden marş yapamazsınız izleyip kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Normalde yavaş yavaş azalır ama her gün çalıştırmanızı gerektiren bir şey yok. Haftada 1-2 kez çalıştırsan bile yeter. Aküyü durduğu yerde sağlıklı tutmaya yarayan adaptörler var fakat normal, binek araçlarda buna gerek yok.

Ekleme yapmak isterim eğer araba uzun süre kullanılmayacaksa sadece çalıştırmak yerine mümkünse sürmeseniz bile biraz ileri ya da geri yapın çünkü zamanla sabit duran lastiğin de yapısı bozulur.

Müsait bir zamanda izlemeni tavsiye ederim,

Araçtan araca değişir bu durum, 87 model aracım 3-4 hafta çalışmayıp sonrasında tek marşta çalışırdı. 94 model aracımda aynı şekilde fakat 2004 model aracımın aküsü 2 günde bitebiliyordu...

Aküye öncelikle kaçak testi yapmak lazım ilgili ilk videoya bakabilirsin, bir diğer sorunda oksit sorunu olabilir onu da 2. videoda paylaşıyorum.

Aracın aküsü 1 günde bitmez diyenler olmuş evet sağlıklı aracın aküsü bitmez, fakat bitebilir eğer bitiyor ise muhakkak kaçak vardır o kaçak yüzünden akşamdan sabaha bile bitebilir.

Oksitlenme sorunu ise bambaşka bir mesele dolu aküde bile oksit yüzünden marş yapamazsınız izleyip kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Gerçekten çok değerli bir bilgi verdin çok teşekkür ederim. Arabamı aldığım gün aküleri kontrol ettireceğim. 🙏

Geri
Yukarı