Bütçe kısıtı olmadan F/P sistem tavsiyesi

sambadejan

Kilopat
Merhaba, bilgisayar konusunda bilgisizim. Bir kaç gündür okuyorum, araştırıyorum, vereceğiniz cevaplarla artık son noktayı koyacağım. Daha önce açmış olduğum konuda bana bu sistem önerilmişti;

Almak istediğim sistemden beklentim sadece şuydu: CS 2'yi, PUBG'yi yüksek ayarlarda, 1-10 arası puanlayacak olsak minimum 9+ ve üzeri bir kalite/performans olacak şekilde oynatacak sadece kasa istiyorum. Monitörüm var, 144hz 1080p maks. çözünüklük. Bütçe kısıtı yok, bu cümledeki koşulları sağlasın, ne çok yukarısını istiyorum ne aşağısını.

Şimdi sormak istediğim şey şu; forumda okuduklarımdan anladığım, NVIDIA sağladığı DLSS ve refleks adındaki teknolojileri olduğu için daha çok tercih edilmiş. Tabi yine gördüğüme göre bütçe, burada bu tercihleri belirleyen ana etken olmuş. Benim sistemden beklentim sadece yukarıda yazdıklarım. Bu teknolojinin ne olduğunu araştırmadım ve bana uygun olup olmadığını da bilmiyorum.

Toparlayacak olursak, yukarıda yazdığım FPS oyunları için, üstteki linkteki sistemin ekran kartı uygun mudur yoksa NVIDIA'lı olan başka bir sistem mi almam gerekiyor?

Merhaba, bilgisayar konusunda bilgisizim. Birkaç gündür okuyorum, araştırıyorum, vereceğiniz cevaplarla artık son noktayı koyacağım. Daha önce açmış olduğum konuda bana bu sistem önerilmişti;

Almak istediğim sistemden beklentim sadece şuydu: CS 2'yi, PUBG'yi yüksek ayarlarda, 1-10 arası puanlayacak olsak minimum 9+ ve üzeri bir kalite/performans olacak şekilde oynatacak sadece kasa istiyorum. Monitörüm var, 144Hz 1080p maksimum çözünüklük. Bütçe kısıtı yok, bu cümledeki koşulları sağlasın, ne çok yukarısını istiyorum ne aşağısını.

Şimdi sormak istediğim şey şu; forumda okuduklarımdan anladığım, NVIDIA sağladığı DLSS ve refleks adındaki teknolojileri olduğu için daha çok tercih edilmiş. Tabii yine gördüğüme göre bütçe, burada bu tercihleri belirleyen ana etken olmuş. Benim sistemden beklentim sadece yukarıda yazdıklarım. Bu teknolojinin ne olduğunu araştırmadım ve bana uygun olup olmadığını da bilmiyorum.

Toparlayacak olursak, yukarıda yazdığım FPS oyunları için, üstteki linkteki sistemin ekran kartı uygun mudur yoksa NVIDIA'lı olan başka bir sistem mi almam gerekiyor?

Kanka bütçe siniri yok demissin ama bir aralik verirsen sana daha net seyler soyleyebilecegiz.

Merhaba, bilgisayar konusunda bilgisizim. Birkaç gündür okuyorum, araştırıyorum, vereceğiniz cevaplarla artık son noktayı koyacağım. Daha önce açmış olduğum konuda bana bu sistem önerilmişti;

Almak istediğim sistemden beklentim sadece şuydu: CS 2'yi, PUBG'yi yüksek ayarlarda, 1-10 arası puanlayacak olsak minimum 9+ ve üzeri bir kalite/performans olacak şekilde oynatacak sadece kasa istiyorum. Monitörüm var, 144Hz 1080p maksimum çözünüklük. Bütçe kısıtı yok, bu cümledeki koşulları sağlasın, ne çok yukarısını istiyorum ne aşağısını.

Şimdi sormak istediğim şey şu; forumda okuduklarımdan anladığım, NVIDIA sağladığı DLSS ve refleks adındaki teknolojileri olduğu için daha çok tercih edilmiş. Tabii yine gördüğüme göre bütçe, burada bu tercihleri belirleyen ana etken olmuş. Benim sistemden beklentim sadece yukarıda yazdıklarım. Bu teknolojinin ne olduğunu araştırmadım ve bana uygun olup olmadığını da bilmiyorum.

Bahsettiğin oyunlar için seçtiğin sistem tam bır F/P sistemi. Kesinlikle bu fiyata bu performansı veren NVIDIA sistem alamazsın.

Kanka bütçe siniri yok demissin ama bir aralik verirsen sana daha net seyler soyleyebilecegiz.
@topiainter Dostum CS için de 100bin TL ‘lik bir sistem önermezsiniz diye düşünüyorum, 8K ‘da oynamayacam, 1080p’de maksimum kaliteyi veren sistem ne ise bana yeterli.
Bahsettiğin oyunlar için seçtiğin sistem tam bır F/P sistemi. Kesinlikle bu fiyata bu performansı veren NVIDIA sistem alamazsın.
@Utku Pasa Hocam NVIDIA kart olması bu bahsettiğim oyunlar için ekstra bir şey katar mı? Eğer katacaksa NVIDIA alayım. Yani bütçe belirtmeme sebebim buydu, 40-50k ‘da yükseltirim bütçeyi gerekirse fakat gereksiz uçmak istemiyorum. Yapacağım maksimum aktivite cs oynamak olacak sonuçta 🙂

@topiainter Dostum CS için de 100bin TL ‘lik bir sistem önermezsiniz diye düşünüyorum, 8K ‘da oynamayacağım, 1080P'de maksimum kaliteyi veren sistem ne ise bana yeterli.

@Utku Pasa Hocam NVIDIA kart olması bu bahsettiğim oyunlar için ekstra bir şey katar mı? Eğer katacaksa NVIDIA alayım. Yani bütçe belirtmeme sebebim buydu, 40-50k ‘da yükseltirim bütçeyi gerekirse fakat gereksiz uçmak istemiyorum. Yapacağım maksimum aktivite CS oynamak olacak sonuçta 🙂

Hayır katmaz. Bıldıgım kadarıyla CS:GO'da DLSS desteği yok. 7700XT ile oldukça güzel performans alırsın.

Hayır katmaz. Bıldıgım kadarıyla CS:GO'da DLSS desteği yok. 7700XT ile oldukça güzel performans alırsın.
@Utku Pasa Peki hocam son olarak şunu sormak istiyorum; ben F/P dedim ama ucuz olsun anlamında değil de parasının hakkını veren anlamında F/P demek istedim. Genelde ucuz olsun anlamında kullanılıyor bu tabir. Ben bunu alınca muhtemelen en az 10 yıl belki de hiç daha bilgisayar almam, almışken tam olsun istiyorum. Bu sisteme ileriye dönük olarak değiştirmem veya eklemem gereken mantıklı parça var mıdır sizce? Örneğin 500GB değil de 1TB SDD daha iyi olur benim için. SSD için hangisini seçmeliyim veya bütçe önemsemeden şunları da eklersen baya iyi olur diyeceğiniz parçalar var mı? Hiç bilgim yok bu konuda.

@Utku Pasa Peki hocam son olarak şunu sormak istiyorum; ben F/P dedim ama ucuz olsun anlamında değil de parasının hakkını veren anlamında F/P demek istedim. Genelde ucuz olsun anlamında kullanılıyor bu tabir. Ben bunu alınca muhtemelen en az 10 yıl belki de hiç daha bilgisayar almam, almışken tam olsun istiyorum. Bu sisteme ileriye dönük olarak değiştirmem veya eklemem gereken mantıklı parça var mıdır sizce? Örneğin 500GB değil de 1TB SSD daha iyi olur benim için. SSD için hangisini seçmeliyim veya bütçe önemsemeden şunları da eklersen bayağı iyi olur diyeceğiniz parçalar var mı? Hiç bilgim yok bu konuda.

10 yıl ekran kartı degıstırmeyeyım dıyorsan 4090'lı sistem alacaksın. O da 100-130k arası. 4080 supr sıstemler, ya da 4070 Ti Super'li sistemler 7800x3D işlemci ıle 60-80k arasında. Seni en az 6-7 sene götürür. Ama benim onerdıgım sıstem 5 sene falan götürür. Sonra işlemci, GPU'yu falan guncellemen gerekir. RAM'ı 32 GB yaparız, SSD'yı 1 TB yaparız, ıstersen ıslemcıyı falanda yukseltırız ama mutlaka ileride RAM ya da SSD eklemen gerekecek.
Daha uzun süre gidecek sıstem ıcın bunu tercıh edebılırsın. Resimdeki gibi ozellestırerek

1715119431200.png

10 yıl ekran kartı degıstırmeyeyım dıyorsan 4090'lı sistem alacaksın. O da 100-130k arası. 4080 supr sıstemler, ya da 4070 Ti Super'li sistemler 7800x3D işlemci ıle 60-80k arasında. Seni en az 6-7 sene götürür. Ama benim onerdıgım sıstem 5 sene falan götürür. Sonra işlemci, GPU'yu falan guncellemen gerekir. RAM'ı 32 GB yaparız, SSD'yı 1 TB yaparız, ıstersen ıslemcıyı falanda yukseltırız ama mutlaka ileride RAM ya da SSD eklemen gerekecek.
Daha uzun süre gidecek sıstem ıcın bunu tercıh edebılırsın. Resimdeki gibi ozellestırerek

Eki Görüntüle 2189826
@Utku Pasa Yüz yüze değilde yazarak iletişim kurmaya çalışınca haliyle tam ifade etmekte zorlanıyor insan kendini. 😇Aslında çok uzun yazınca bazılarını okuması sıkıyor diye olabildiğince sadeleştirmeye çalışıyorum ifadeleri.

Vaktinizi alıyorum kusura bakmayın ama şöyle özetleyeyim; 10 yıl uzun bir süre farkındayım ancak bu uzun ömürlülük konusu göreceli bir durum, ben açıklamadım tabiki kendimi, benim hatam. 12 senelik bir laptopla vakit buldukça hala eski oyunlar oynamaktayım. Hala keyifte alıyorum, nasip olur da yeni PC alırsam yine oynayacağım o eski oyunları.🙂 Maddiyat sıkıntım yok Allaha şükür fakat yaşım ilerledi diyedir muhtelemen yeni oyunlar vs. pek bana hitap etmiyor gibi. Hem de eskisi gibi oyun da oynamıyorum sadece vakit öldürme bizimkisi. Yani 100K'lık sistem almaya alırım ancak "madem hız yapmayacaktın neden ferrari aldın" gibi birşey olur benim için. Onun için CS:GO, PUBG'yi kendime kıstas belirledim, onları en yüksek ayarlarda oynatsın, 10 sene sonraki oyunları kaldırmasın önemli değil. 5 sene sonra bir bakmışsın PC tozdan görünmüyor. 🙂 İlk konuştuğumuz sistem işini görür dediğiniz için demek ki bu bütçelerde sistem bakmam gerekiyor. Sadece NVIDIA olayı kafamı karıştırmıştı.

Eğer artık anlatabildiysem kendimi, ilk başta konuştuğumuz sistem için "eklersek iyi olur" diyebileceğiniz parçalar varsa yardımcı olursanız çok sevinirim. Fikriniz değişipte başka sistem önerecekseniz ona da açığım.

Merhaba, bilgisayar konusunda bilgisizim. Bir kaç gündür okuyorum, araştırıyorum, vereceğiniz cevaplarla artık son noktayı koyacağım. Daha önce açmış olduğum konuda bana bu sistem önerilmişti;

Almak istediğim sistemden beklentim sadece şuydu: CS 2'yi, PUBG'yi yüksek ayarlarda, 1-10 arası puanlayacak olsak minimum 9+ ve üzeri bir kalite/performans olacak şekilde oynatacak sadece kasa istiyorum. Monitörüm var, 144hz 1080p maks. çözünüklük. Bütçe kısıtı yok, bu cümledeki koşulları sağlasın, ne çok yukarısını istiyorum ne aşağısını.

Şimdi sormak istediğim şey şu; forumda okuduklarımdan anladığım, NVIDIA sağladığı DLSS ve refleks adındaki teknolojileri olduğu için daha çok tercih edilmiş. Tabi yine gördüğüme göre bütçe, burada bu tercihleri belirleyen ana etken olmuş. Benim sistemden beklentim sadece yukarıda yazdıklarım. Bu teknolojinin ne olduğunu araştırmadım ve bana uygun olup olmadığını da bilmiyorum.

Nvidia ekran kartı öneririm size. Nvidiadan devam etmeniz daha faydalı olacaktır. Fiyat aralığı vermez iseniz size 150-200k lık sistem de düzeriz :) belli bir fiyat aralığında optimum sistemleri tavsiye edebiliriz sizlere.

Geri
Yukarı