Çarpım tablosu nasıl ezberlenir?

Makaleler
33
Yer
Osmaniye, Türkiye
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
PC: Intel Core 12400F | ASUS Dual RX 6600 | ASUS Prime H610M-K D4 | XPG Gammix D30 2x8 RAM | WD SN570 500GB | FSP Hydro K Pro 500W 80+ | Vento VG10F

GIGABYTE G24F-2 | Logitech G213 | SteelSeries Prime | QP Honeycomb Mousepad | Windows 11 23H2.
Meslek
Öğrenci

Alistirmalarla matematige gore ilerleyecegimden dolayi daha toplama cikarma islemindeyim. Kitap geldi ve yemek yedikten sonra 2 saatlik 2 tane videoyla ilerleyecegim toplama cikarma islemine. Carpma islemlerine gecince de carpim tablosunu ezberlemeye calisacagim. Bazi konulara baktim, birisi kimse tamamen bilmiyor gibi bir şey demis. Tamamen hepsini bilmek zorunda miyiz? 3. siniftaki çocuklar ezberliyorsa ben de ezberlerim diyorum da ortaokulda ancak 3'lere kadar ezberlemistim ama kisa calismaydi.

Hocam çarpım tablosu 10x10 değil mi? Aslında hepsinin bir mantığı var çalıştıkça kafada oturuyor mesela 9'lu saymada 45'ten sorma 4Ü bir yükseltip 5I bir yükseltirsin 54 olur böyle böyle 63 72 diye gider. Rahatça ezberlersiniz. Tek 7 ile 8 biraz zorlar iyi çalışmalar dilerim.

Bir süre sonra ezberle değil kafanda 1-2 saniye içinde işlemi yapabiliyorsun. Şahsen ben ezber değilim her seferinde 2 saniye bir hesap yapıyorum.

Bence x5'ler ve x10'lar önemli. x10'lar zaten her sayının sonuna bir 0 getirmek demek. x5'ler için mesela 9x5=45 ezberledim. Bu çarpım neyse ona göre bu sayıyı arttırıyorum veya azaltıyorum.

9x7=9x5+9+9=45+9+9=63.
9x4=9x5-9=45-9=36.
9x9=90-9=81.
8x6=40+8=48.

Bu şekilde tüm tabloyu hatırlamak yerine bu yöntemle daha hızlı işlem yapabiliyorum zihnimde. Bilmiyorum işe yarar mı :D

İlkokul hocam deftere 30 kez çarpım tablosu yazma ödevi vermişti. Ödevi yaptıktan sonra tamamen aklımın içine koymuştum çarpım tablosunu.

Aslında bu iş tamamen ezbere dayalı değil. Bir süre sonra mantığa dayalı yapıyorsunuz. İşlem yapacağınız an hızlı bir biçimde yapabiliyorsunuz.

15-20 sene önce ezberletmeye çalıştılar. Sınav bitene kadar idare edecek kadar öğrenirdim. Sonrasında kendim ihtiyaca göre otomatik olarak çarptım o sayıları. Tablo ezberleyip sınav geçebilirsiniz acilse. Onun dışında zaten lazımsa öğrenirsiniz zaten kalıcı ve doğal olarak.

İlkokul hocam deftere 30 kez çarpım tablosu yazma ödevi vermişti. Ödevi yaptıktan sonra tamamen aklımın içine koymuştum çarpım tablosunu.

Aslında bu iş tamamen ezbere dayalı değil. Bir süre sonra mantığa dayalı yapıyorsunuz. İşlem yapacağınız an hızlı bir biçimde yapabiliyorsunuz.

Kac gun sürer ortalama ezberlemek?

15-20 sene önce ezberletmeye çalıştılar. Sınav bitene kadar idare edecek kadar öğrenirdim. Sonrasında kendim ihtiyaca göre otomatik olarak çarptım o sayıları. Tablo ezberleyip sınav geçebilirsiniz acilse. Onun dışında zaten lazımsa öğrenirsiniz zaten kalıcı ve doğal olarak.

Eğer açık liseden uzamadan şu an 66 kredim olmasına rağmen 170 gerekirken 2 seneye 170 olursa mezun olursam 18'inde olurum. Daha 2 yıl var TYT'ye falan yani. Zaman bol. Ancak tüm derslere sıfırdan... Bugün matematikte biraz ilerledim aldığım kitabın videosundan ve kitaptan çözerek. Ama geri sıkıldım yarın biraz daha süreyi artırmayı düşünüyorum. 1-2 saat sürdü. 1 saata yakın video idi.

Hocam bir sayıyı 5 katını veya 10 katını ezberlerseniz ara katlarını iyi yaparsınız. Mesela 5x5: 25, 5x10: 50. 5x6 da 5x5+5 yani 30 gibi düşünebilirsiniz. Bu eğer 10 üzerine çıkarsa 20x21 mesela bunları yapa yapa ezberlersiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı