ChatGPT hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir arkadaşım bu sabah iş başvurusundaki (freelence) İngilizce metni Chatgpt'ye yazdırdı ve iş başvurusu kabul edildi.

1670678376002.png

😳🙄😂 İyiymiş. Birkaç tane yazdırıp bir köşeye atayım bari.

Benim düşünceme göre cidden korkunç bir uygulama. İnsanların işlerini elinden almak gibi şeylere sebep olabilir mi bu? Bilmediğim için soruyorum, fikrinizi paylaşırsanız sevinirim.

Başta telefon numarası sormasından zaten niyeti belliydi leş gibi program yapmışlar.
Bu uygulamaların hiçbiri: Algoritma kurma, database oluşturma, optimizasyon yapma, kodları refactor etme ve daha nicesini yapamayacak olduğu için yazılımcıların işsiz kalması gibi bir durum söz konusu değil. Nitekim zaten GitHub denen sitede çok başarılı bağımsız algortimanın ve uygulamanın yetiştiği ( yolov5 gibi) bir dönemde böyle saçma sapan millet ile sohbet ettiğim ayağına iki üç tane javasicript, HTML iskeleti oluşturan uygulamaları kimse kullanacak değil.

Başta telefon numarası sormasından zaten niyeti belliydi leş gibi program yapmışlar.
Bu uygulamaların hiçbiri: Algoritma kurma, database oluşturma, optimizasyon yapma, kodları refactor etme ve daha nicesini yapamayacak olduğu için yazılımcıların işsiz kalması gibi bir durum söz konusu değil. Nitekim zaten GitHub denen sitede çok başarılı bağımsız algortimanın ve uygulamanın yetiştiği ( yolov5 gibi) bir dönemde böyle saçma sapan millet ile sohbet ettiğim ayağına iki üç tane javasicript, HTML iskeleti oluşturan uygulamaları kimse kullanacak değil.

Şahsen kullanıyorum program ve yazılım benim alanım değil o alanlar için konuşamam ama Google'a büyük rakip gibi, istediğim tarzda kitap öner diyorum öneriyor ve gerçekten de okumak istediğim tarzda oluyor saçma sapan bir şey olmuyor veya bir programlama dili öğrenmek istiyorum onunla ilgili forumlar öner kitaplar öner diyorum ve gayet tatmin edici sonuçlar alıyorum. Bir şeyleri merak ettiğim zaman direkt bu bota sorup cevabını alabiliyorum tatmin edici olmazsa farklı şekillerde anlatabiliyor, galiba Google'yi kullanmayı bırakacağım.

Ben @bitwise hocamın görüşünü merak ediyorum. O bilgisayar mühendisi ve de tecrübeli birisi.

Tesekkurler, gayet yetkin. Izole ve basit problemler icin basarili, kompleks ve domain bilgisi gerektiren problemler icin yetersiz.

Ornegin bana Perl ile quick-sort yaz dersen zirt diye yazar ama X lokasyonundaki banka subemizde Y numarali BDDK karari uyarinca Z siralama algoritmasi gelistirerek engelli insanlara ozel oncelik tanimak istiyoruz dersen yapamaz :) ( dogal olarak )

Var olan repolar uzerinde train edildigi icin surekli tekrarlayan ve ayni problemi cozen algoritmalari getirmekte basarili. Ama tecrubeli muhendislerin onemli bolumu esi benzeri olmayan problemlere cozum bulmak zorunda kaldigi icin faydasiz. GitHub Copilot gibi bunun icin de "Yazilimcilari bitirecek" algisiyla konuya yaklasan bilgisiz insanlar olacaktir tabi ki.

Yeni konular

Geri
Yukarı