İnceleme Colorful iGame RTX 4060 Ti Ultra 8 GB İncelemesi

Dünkü MSI Ventus 2x Black incelemesinden sonra nihayet Colorful ile rahat bir bir nefes aldım. Öncelikle kart muhteşem, kutusundan malzemesine kadar her yerinden kalite akıyor. Kart beklediğimden daha büyük ve ağır çıktı, yalnız ağırlığına rağmen sokette sarkma yapmıyor. Ultra yazan ksımında RGB ışıkları bulunuyor, fanları oldukça sessiz ve yüksek RPM'lere çıkma ihtiyacı bile duymuyor yükte bile, soğutucu bloğu ve arka plakası bu TDP'ye sahip bir kart için fazlasıyla yeterli. Kartın görselleri;
20230717_133716.jpg

20230717_133946.jpg

20230717_133958.jpg

20230717_134415.jpg

20230717_135232.jpg

Furmark testinde Colorful ile MSI sonuçları. Sol taraf Colorful sağ taraf MSI.

Screenshot_3-horz.jpg

Şimdilik Cyberpunk 2077, GoW ve Borderlands 3'de denedim ve otomatikman Ryzen 3300X'in sınırına takıldı. Kartın kas gücü 1080P için fazlasıyla yeterli. Kartın olayı teknolojileri olduğu için ilk testi videosunu Cyberpunk 2077 ile yaptım. Tabii ki odağım Frame Generation olduğu için videoda tüm ayarlara yer vermedim, ileride daha fazla oyunda test edeceğim tabii ki.

Cyberpunk 2077'de MSI 75 derece ortalamasında çalışıp en üstte 77'yi görmüştü. Colorful ise göreceğiniz üzere 60 derece ortalamasında çalışıp en üstte 62 dereceyi gördü. Arada yaklaşık 15 derece fark var.

Videonun ilk bölümü Path Tracing, DLSS kalite ve Frame Generation içeriyor, 02:37'den itibaren ise RT ve DLSS kapalı yalnızca Frame Generation açık.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bir de ekran kartım MSI olduğu için MSI Center yükledim yapay zeka soğutması varmış açtığımda az buz bir düşüş oluyor soğutmada. İşlemci 49'ken yapay zeka soğutmayı açınca 43-45 arası oldu.

Yapay zekayı hiç bilmiyorum ama Cyberpunk 2077 oynadığımda %70 fan hızı ve 75 derecede zırlıyordu. O iadeye kadar geçen 2 günlük sürede her alternatifi denedim bana mısın demedi kart.

Buradaki Furmark görselimde de çıkmış. Colorful'un arkasındaki "overclock" düğmesi basılıydı %106 güç tüketimi 62 derece vermiş, MSI stok halde 73 derece.

Yapay zekayı hiç bilmiyorum ama Cyberpunk 2077 oynadığımda %70 fan hızı ve 75 derecede zırlıyordu. O iadeye kadar geçen 2 günlük sürede her alternatifi denedim bana mısın demedi kart.

Buradaki FurMark görselimde de çıkmış. Colorful'un arkasındaki "overclock" düğmesi basılıydı %106 güç tüketimi 62 derece vermiş, MSI stok halde 73 derece.

Bu Overclock'un tuşu mu var? Yeni duydum benim kartta fabrika çıkışlı overclock.

Bu Overclock'un tuşu mu var? Yeni duydum benim kartta fabrika çıkışlı overclock.

Şu anda kullandığım Colorful 4070'de de var o tuştan. Basıyorsun güç tüketimi ile performansı biraz artıyor. Kart zaten mermer bloğu gibi olduğundan devamlı açık tutuyorum. Şu anda boşta 36 derece misal.

ff.jpg

Şu anda kullandığım Colorful 4070'de de var o tuştan. Basıyorsun güç tüketimi ile performansı biraz artıyor. Kart zaten mermer bloğu gibi olduğundan devamlı açık tutuyorum. Şu anda boşta 36 derece misal.

Eki Görüntüle 2023051

Benim sistem direkt hazır olarak alındığı için ekran kartına bile dokunamadım. Zaten artsa artsa 2-3 FPS artar açmaya değmez kasayı.

Benim sistem direkt hazır olarak alındığı için ekran kartına bile dokunamadım. Zaten artsa artsa 2-3 FPS artar açmaya değmez kasayı.

Tam emin değilim ama MSI Ventus'ta harici tuş yoktu sanırım, direkt içeriden fabrika OC onlar. Colorful ise BIOS switch gibi tuş koymuş OC için.

Selam,

Kart gerçekten güzel ismini çok duymadığım markalar daha iyi kartlar yapıyorlar.

Bu arada beyaz renk seven biri için gerçekten müthiş kart tasarımı olsun renkler falan. Ama tabii simsiyah kasada kendini öne çıkarmış buradayım diyor :D ben de siyah severim.

Hakikatten ısı farkları inanılmaz MSI rezalet bir iş çıkarmış. Bir de kart cidden çok küçük.

Bende çok küçük kartları sevmiyorum neredeyse ITX olacakmış.

Geri
Yukarı