Combobox'daki parçanın fiyatını değişkene toplama

Rtx 4090 FE

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
monster abra a5 17.4.4
3060 105W
i7 11800H
32 gb çift kanal ram
1 tb samsung m.2 nvme ssd
windows 10 pro
Combobox'dan CPU seçtiğimde veri tabanındaki işlemci ID'sine sahip veriler 2. combobox içine geliyor. Seçilen işlemcinin fiyatını değişkene toplayabilir miyiz sonra da ekran kartı seçince onun fiyatını da değişkene toplansın.
(Anlamayanlar için video ekledim)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İlk önce öneri vereyim.

Projeni SQL Server Management Studio ile yapmak yerine SQLite kullanmanı tavsiye ediyorum. Farklı bir bilgisayarda açmak istediğinde, yerel bir veri tabanı olduğu için çok daha kolay olur.

Soruna gelirsek

SQLite veri tabanı kullanarak basit bir örnek yaptım. Bu sayede kendi bilgisayarında rahatlıkla çalıştırabilirsin.

Link: Notnoc.zip

Virustotal: VirusTotal

1715036796847.png

1715036936438.png

1715036945431.png

Son düzenleme:
Projeni SQL Server Management Studio ile yapmak yerine SQLite kullanmanı tavsiye ediyorum. Farklı bir bilgisayarda açmak istediğinde, yerel bir veri tabanı olduğu için çok daha kolay olur.
Neden? Veri tabanını güncellediğinde ne yapacaksın? Bütün bilgisayarlara güncellenmiş SQLite dosyasını aktara aktara mı gezeceksin?

Hocam biraz daha açıklayabilir misin?

Sen ComboBox'ta bir seçim yaptığında bu event triggerlanıyor. Eğer buna bir fonksiyon bağlarsan o çalıştırılacak. Eğer ComboBox'a datasource'tan id ile bağladıysan "mad"i, $"select mfiyat from modeller where id = {id}" olarak kullanırsın.

ComboBox'un DataSource'una DataTable bağlamayı ve nasıl "mad"'i göstereceğini bulabilirsin google'da. Böylece seçim yapıldığında SelectedItem özelliğini kullandığında sana DataRowView döndürecek. Ondan da sütun adıyla değeri getirirsin.

Şöyle bi kullanımı olması lazım;
C#:
DataRowView selected = comboBox.SelectedItem as DataRowView;
string command = $"SELECT mfiyat FROM modeller WHERE id = {selected["id"]}"
Null dönme ihtimaline karşı gerekli guard clauselara al.

Mantığı kolay aslında seçtiğin veriyi bir List içine aktar. Aynı olanları aktarma, daha sonra labele yazdır.

İlk önce öneri vereyim.

Soruna gelirsek.

SQLite veri tabanı kullanarak basit bir örnek yaptım. Bu sayede kendi bilgisayarında rahatlıkla çalıştırabilirsin.

Link: Notnoc.zip

VirusTotal: VirusTotal

Eki Görüntüle 2189032

Eki Görüntüle 2189033

Eki Görüntüle 2189034

Hocam ms SQL ile yapmam lazım okulda onu öğreniyoruz. Hocam veri tabanındaki fiyatı çekecek uygulamadan eklemiycez.

Şöyle bir kullanımı olması lazım;
C#:
DataRowView selected = comboBox.SelectedItem as DataRowView;
string command = $"SELECT mfiyat FROM modeller WHERE id = {selected["id"]}"
Null dönme ihtimaline karşı gerekli guard clauselara al.

"Guard clauselara al." ne demek?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı