Sayısal Confusion (karşılıklı) matrisi ile ilgili soru

nontius

Femtopat
9AA6B0DC-53C0-402E-8E6C-F75B724FB077.jpeg

Yp: Yani gercekte negatif ama pozitif tahmin edilen ornekler.

Gn: Yani gercekte negatif, tahmin sonucu da negatif tahmin edilen ornekler.

Yukaridaki soruya gore yp ve gn hakkinda nasıl yorum yapmaliyiz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı mantık.
YP = yalancı pozitif.
GN = gerçek negatif.

Açıklayacak olursak, kanser olmayan sağlam olan insanlar var. Biz test yapıyoruz bunların test sonucunun negatif olmasını bekleriz çünkü zaten sağlamlar kanser değiller. Fakat test kitinden kaynaklı bazen sağlam olanlara da kanser diyebiliyoruz o zaman kavramlarla eşleştirelim. Yalancı pozitif yani test pozitif ama yalancı dolasıyla sağlam olan kanser teşhisi koyduklarımız bunun az olmasını isteriz.
Gerçek negatif yani test negatif ve gerçekten hasta değiller bunun da yüksek olmasını bekleriz.

Aynı mantık.
YP = yalancı pozitif.
GN = gerçek negatif.

Açıklayacak olursak, kanser olmayan sağlam olan insanlar var. Biz test yapıyoruz bunların test sonucunun negatif olmasını bekleriz çünkü zaten sağlamlar kanser değiller. Fakat test kitinden kaynaklı bazen sağlam olanlara da kanser diyebiliyoruz o zaman kavramlarla eşleştirelim. Yalancı pozitif yani test pozitif ama yalancı dolasıyla sağlam olan kanser teşhisi koyduklarımız bunun az olmasını isteriz.
Gerçek negatif yani test negatif ve gerçekten hasta değiller bunun da yüksek olmasını bekleriz.
Soruyu o gün içerisinde, bir mantık çerçevesinde çözmüştüm :D. Ertesi gün de sınava girdim. Sınav kötü geçti benim için ama sınıfta ikinci olmuşum. Vize notum 90 idi. Finalde de 60 aldım. BA ile geçtim.

Yeni konular

Geri
Yukarı