Çözüldü Cooler Master CMP 510 kasadaki fanların hızları nasıl ayarlanır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

mionellessi

Decipat
Yer
Samsun
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RTX 3060
İ5 12400F
Anakart: Gigabyte H610M H
Kasa: Cooler Master CMP 510

Kasa yük altında değilken 60 dB ses yapıyor. Fanları kontrol etmeyi denedim fakat ön taraftaki üç fanın hızını değiştiremiyorum sanırım. Sadece işlemci fanı ve egzoz fan hızı değişiyor. Yardımcı olabilecek var mı?

Gigabyte SIV uygulamasından sadece işlemci fan hızını değiştirebiliyorum.

Şimdi tekrar detaylı kontrol ettim, BIOS'tan işlemci ve egzoz fan hızları değişiyor sadece, öndeki 3 fan hızı hep aynı hızda çalışıyor. (Egzoz fanı değişiyor diyorum ama belki de ekran kartının fan hızı o.)

BIOS'ta böyle görünüyor.

Fanların bağlantısı direkt psu'ya yapılmış olabilir mi?

Bu anakart fan kontrolü desteklemiyor mu? Ön fanlar çok sesli çalışıyor ve hızını değiştiremiyorum, baş ağrısı yapıyor. Anakarttan anlamam ama baktığım zaman SYS 2 Fan kısmına hiçbir şey takılmamış, direkt PSU'ya takılmış olabilir mi? Egzoz fanı anakarta takılmış fakat o 3 pinli, ön fanlar da 3 pinli midir acaba?
Kasa: Cooler Master CMP 510

Dosya Ekleri

• IMG_20221027_194107.jpg
    IMG_20221027_194107.jpg
    248,7 KB · Görüntüleme: 40
  • IMG_20221027_194252.jpg
    IMG_20221027_194252.jpg
    215,7 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:
Çözüm
Tamamen aynı kasa ve aynı sorun bende de var ön fanları kontrol etmeyi başarabildiniz mi ?

@SercanSerdar Bu durum Molex denilen bağlantıyla mı alakalı eğer öyleyse bunu en kolay nasıl çözebilirim yardımcı olabilir misiniz ? Ön fanları yavaşlatmam gerek sesi fazla çıkıyor.
İlk aldığımda benimki de öyleydi. Fanlardan çıkan kabloları takip et, psu ile olan bağlantılarını kes. Sonra aynı kabloların ucunda ufak 3 pinli giriş göreceksin. Onlardan birini anakarttaki sys_fan kısmına tak. Fanların hepsinin aynı anda çalışması için üçünün de molex girişleri birbirine takılı olsun.
Tamamen aynı kasa ve aynı sorun bende de var ön fanları kontrol etmeyi başarabildiniz mi ?

@SercanSerdar Bu durum Molex denilen bağlantıyla mı alakalı eğer öyleyse bunu en kolay nasıl çözebilirim yardımcı olabilir misiniz ? Ön fanları yavaşlatmam gerek sesi fazla çıkıyor.

Son düzenleme:

İlk aldığımda benimki de öyleydi. Fanlardan çıkan kabloları takip et, psu ile olan bağlantılarını kes. Sonra aynı kabloların ucunda ufak 3 pinli giriş göreceksin. Onlardan birini anakarttaki sys_fan kısmına tak. Fanların hepsinin aynı anda çalışması için üçünün de molex girişleri birbirine takılı olsun.

Çözüm
İlk aldığımda benimki de öyleydi. Fanlardan çıkan kabloları takip et, PSU ile olan bağlantılarını kes. Sonra aynı kabloların ucunda ufak 3 pinli giriş göreceksin. Onlardan birini anakarttaki SYS_FAN kısmına tak. Fanların hepsinin aynı anda çalışması için üçünün de Molex girişleri birbirine için üçünün de Molex girişleri birbirine takılı olsun.

PSU modüler değil ki tüm kablolar aynı yerden çıkıyor yanlış mı anladım bilmiyorum çok fazla kablo var nereyi sökmem gerekiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
PSU modüler değil ki tüm kablolar aynı yerden çıkıyor yanlış mı anladım bilmiyorum çok fazla kablo var nereyi sökmem gerekiyor.
Psu'dan kablo sökmeyeceksin. Ön fanların kablosu psu'dan gelen bir kabloya takılı, onu sökeceksin. Sonra fanların kabloları yine birbirine bağlı dursun. O kablolardaki minik 3 pinli girişlerden birini anakarttaki sys_fan kısmına takacaksın.

Psu'dan kablo sökmeyeceksin. Ön fanların kablosu psu'dan gelen bir kabloya takılı, onu sökeceksin. Sonra fanların kabloları yine birbirine bağlı dursun. O kablolardaki minik 3 pinli girişlerden birini anakarttaki sys_fan kısmına takacaksın.
Sonunda bahsettiğin kabloları buldum. Dediğin gibi minik 3 pinli kablolar var boşta duruyorlar fakat bunlardan üç tane var anakartım da tek giriş yeri var birleştirici bir aparat almak gerekmez mi ? herhangi birini takmak hepsini kontrol etmeme yarar mı ? Ben sanmıyorum.

Son düzenleme:
Sonunda bahsettiğin kabloları buldum. Dediğin gibi minik 3 pinli kablolar var boşta duruyorlar fakat bunlardan üç tane var anakartım da tek giriş yeri var birleştirici bir aparat almak gerekmez mi ? herhangi birini takmak hepsini kontrol etmeme yarar mı ? Ben sanmıyorum.
O 3 taneden birini anakarta takarsan 3 fan aynı anda çalışır. Molex girişleri birbirine bağlı olsun her fanın. Başka bir aparata falan gerek yok. Bios menüsünden fan hızını otomatik sessiz moda alırsın. Sessiz sessiz görevlerini yaparlar.

Geri
Yukarı