Cooler Master Masterliquid ML240L V2 ile i9 14900KF işlemci ısınıyor

yunusbey01

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Intel i9 14900KF
ASUS TUF Gaming B760M-PLUS II
ASUS TUF RTX 3060 TI
G SKILLS TRIDENT Z5 DDR5 6800 Mhz
COOLER MASTER MASTERLIQUID ML240L V2
COOLER MASTER MASTERCASE PRO 3
Meslek
Lojistik
RAM
GSKILL 32GB (2x16GB) TRIDENT Z5 SİYAH DDR5 6800MHz
Ekran kartı
ASUS TUF 3060 TI
Anakart
ASUS TUF Gaming B760M-PLUS II
İşlemci
intel i9 19400KF
Merhaba iyi akşamlar,
Cooler Master Masterliquid ML240L V2 model sıvı soğutmam mevcut. Bilgisayarımda bu ay güncelleme yaptım. İşlemcimi i9 14900KF'ye çevirdim anakartımı: ASUS TUF Gaming B760M-Plus II, RAM ise g skills DDR5 32 GB 6800 MHz yaptım. Güç kaynağımı Cooler Master V1200 Platinum yaptım ve anakarta 2. 8 pin kablosunu sipariş edip taktım ilk başta güç yetmiyor diye yeniden başlatıyordu sonra baktım ki sistemi güncelledikten sonra LGA 1700 için sıvı soğutma kiti aldım ve taktım ancak fotoğrafta da ileteceğim bilgisayarım çok ısınmaya hatta bazen yeniden başlatmaya kadar sorun yaratmaya başladı. Sıvı soğutmayı 2021 tarihinde aldım. Yardımcı olabilir misiniz? Bu ısınmayı nasıl azaltırım? Önceden 65 dereceyi geçmiyordu.

1.jpg

Dosya Ekleri

• 2.jpg
    2.jpg
    139,8 KB · Görüntüleme: 22
1.456 V ile tabi ısınır dostum. OC yapmadan sanırım direkt Turbo açmışsın BIOS'tan, 5.7 GHZ için dünya voltaj vermiş anakart. Benim 13700K 5.7 GHZ için çok daha düşük voltajda çalışıyo, elle stabil bi OC yapmalısın, 5.5 GHZ'a falan 1.25 V ile çıkabilir o işlemci, o zaman da çok çok serin çalışır.

İşlemciniz trafo misalı güç çektiği için o soğutucuyla soğumaz, kaliteli 360mm mümkümse 420mm sıvı soğutma ile stabil olabilir.

Dostum Voltaj çok fazla değil mi sadece? O işlemci o frekanslara daha düşük voltajlarda da çıkabilir. Hadi 5.7 yapmasın 5.5 falan yapsın, oyunlarda pek bi fark olmaz. Oto voltaj vermiş anakart ve çok çok yüksek vermiş, ısınması bu yüzden. Stabil bi OC ile serin serin çalışır.

240mm sogutamaz ki onu elindeki islemci neredeyse 4070 kadar watt çekiyor

@yunusbey01 dostum sakın soğutucu değiştirme, bu kullandığın modeli bilmiyorum V2 versiyonunu ama eğer kronik bir sorunu yoksa sen stabil bi oc yaparsan çiçek gibi kullanırsın serin serin.

İşlemci utanmasa ortalama bir güç kaynağının verebileceği güç kadar enerji tüketecek. i9 14900KF için 240mm nereden çıktı?

Merhaba, şöyle ifade edeyim kasam mATX için uygun bir kasa o yüzden 360mm takamıyorum ve sıvı soğutucuyu yeni almadım önceden de mevcuttu. Belirtmiş olduğunuz değerleri yapabileceğim bir yöntem var ise iletebilir misiniz?

Dostum voltaj çok fazla değil mi sadece? O işlemci o frekanslara daha düşük voltajlarda da çıkabilir. Hadi 5.7 yapmasın 5.5 falan yapsın, oyunlarda pek bir fark olmaz. Oto voltaj vermiş anakart ve çok çok yüksek vermiş, ısınması bu yüzden. Stabil bir OC ile serin serin çalışır.

İşlemci utanmasa ortalama bir güç kaynağının verebileceği güç kadar enerji tüketecek. i9 14900KF için 240mm nereden çıktı?

Zaten 2021 yılında almıştım. Yeteceğini düşündüm.

240mm sogutamaz ki onu elindeki islemci neredeyse 4070 kadar watt çekiyor.

Yani @srnc90 arkadaşın ifade ettiği ayarlar beni idare ederse parçaların taksiti bitince kasa ve sıvı soğutmayı güncelleyebilirim :)

Son düzenleme:
Yani @srnc90 arkadaşın ifade ettiği ayarlar beni idare ederse parçaların taksiti bitince kasa ve sıvı soğutmayı güncelleyebilirim :)

Dostum sen benim dediklerimi anlamıyo musun? Hiçbir şeyi hiçbir ekipmanı güncellemene gerek yok, sadece gir BIOS'a adam gibi OC yap, işlemci için TURBO BOOST'u kapat! Turbo gereğinden fazla voltaj verir işlemciye, kendi stabil bir OC yap bu kadar ısınmaz işlemcin!

Dostum sen benim dediklerimi anlamıyor musun? Hiçbir şeyi hiçbir ekipmanı güncellemene gerek yok, sadece gir BIOS'a adam gibi OC yap, işlemci için Turbo Boost'u kapat! Turbo gereğinden fazla voltaj verir işlemciye, kendi stabil bir OC yap bu kadar ısınmaz işlemcin!

Günaydın, merhaba,
Anlıyorum ve teşekkür ediyorum. Dediklerini uygulayacağım sadece her ihtimali düşünmek için söyledim. Daha önce voltaj düşüme ve OC ayarlamasını hiç yapmadım. Senden ricam bu ayarlama için yardım edebilir misin?

Geri
Yukarı