Crucial DDR5 Pro XMP mi, EXPO mu açılmalı?

madsea25

Decipat
Daha fazla  
Yeni DDR5 sisteme geçtim ancak RAM'ler 4800 MHz stokta çalışıyor. Ayarlarda hem EXPO hem XMP var hangisini açmalıyım? Bir de ikisini de denedim fakat hızı yükselmedi sorun nedir acaba?

Sistemim:
i5 12400F
MSI Pro H610M-E D5
Crucial DDR5 Pro 5600MHz CL46

Dosya Ekleri

• IMG_9464.jpeg
    IMG_9464.jpeg
    239,4 KB · Görüntüleme: 24
  • IMG_9463.jpeg
    IMG_9463.jpeg
    249,7 KB · Görüntüleme: 28
İşlemcin Intel olduğu için XMP açmalısın.

XMP açtığın halde RAM hızın artmıyorsa o da normal, DDR 5 daha test açamasında gibi bir şey olduğu için, saçma sapan RAM, Anakart uyumsuzluğu gibi şeyler ortaya çıkıyor, anakartın sitesinden support bölümünde firmanın test edip onayladığı RAM'leri görebilirsin ve RAM alırken o listedekilerden birini almalısın, kaldı ki oradakilerden alsan bile uyumsuzluk olup, hızı arttırılamadığı da oluyor.

Yeni DDR5 sisteme geçtim ancak RAM'ler 4800 MHz stokta çalışıyor. Ayarlarda hem EXPO hem XMP var hangisini açmalıyım? Bir de ikisini de denedim fakat hızı yükselmedi sorun nedir acaba?

Sistemim:
i5 12400F
MSI Pro H610M-E D5
Crucial DDR5 Pro 5600MHz CL46
İşlemcinizin bellek hızı 4800 MHz. Üstüne çıkamazsınız.

İşlemcin Intel olduğu için XMP açmalısın.

XMP açtığın halde RAM hızın artmıyorsa o da normal, DDR 5 daha test açamasında gibi bir şey olduğu için, saçma sapan RAM, Anakart uyumsuzluğu gibi şeyler ortaya çıkıyor, anakartın sitesinden Support bölümünde firmanın test edip onayladığı RAM'leri görebilirsin ve RAM alırken o listedekilerden birini almalısın, kaldı ki oradakilerden alsan bile uyumsuzluk olup, hızı arttırılamadığı da oluyor.

Teşekkür ederim. Bazı forumlarda 12400F'in 4800 MHz'ye kadar desteklediği yazılmış fakat bazı yerlerde de 12400F ile 5600MHz RAM çalıştıran arkadaşların yorumlarını okudum. Kafam karıştı açıkçası.

İşlemcinizin bellek hızı 4800 MHz. Üstüne çıkamazsınız.

Evet bunu ben de gördüm fakat aynı işlemci ile 5600MHz çalıştıran bir arkadaş gördüm Reddit'te:

1712346514461.png

Teşekkür ederim. Bazı forumlarda 12400F'in 4800 MHz'ye kadar desteklediği yazılmış fakat bazı yerlerde de 12400F ile 5600MHz RAM çalıştıran arkadaşların yorumlarını okudum. Kafam karıştı açıkçası.

Evet bunu ben de gördüm fakat aynı işlemci ile 5600MHz çalıştıran bir arkadaş gördüm Reddit'te:

Eki Görüntüle 2160116
Overclocklamıştır. Tavsiye etmiyorum.

Bildiğim kadarıyla RAM'leri anakartın desteklediği hıza kadar arttırabilme imkanın oluyor ama işlemci kendi desteklediği kadar RAM'lerden faydalanabilir. Yani her halükarda RAM'in kendi hızında çalışabiliyor olması lazım.

Intel Core i5-13600K 13600KF yerine 13600K almanızı tavsiye ederim. Dahili grafik işlemcisi var K serisinde.
Zaten sırf RAM frekansı için işlemci değiştirmek saçma olur. Konu sahibinin şu anda kullandığı işlemci de F serisi, demekki harici grafik kartı da var, bu yüzden dahili grafik işlemcisini kriter olarak belirlemek saçma olur, o fiyata çıkacaksa zaten de bunu alsın.

Geri
Yukarı