Rehber CS:GO Başlatma Seçenekleri ve Anlamları

xBuLuTx

Kilopat
Yer
El Celler de Can Roca
Daha fazla  
Herkese merhaba yeterince bilgi sahibi olduğum ve yıllarımı verdiğim ayrıca yıllardır hepimizin oynadığı CSGO namı değer "Kantır" oyununda başlatma seçenekleri ve Steam ile ilgili bir rehber hazırlamak istedim her site de var ancak Sosyal de olmadığını gördüm ve bizde de olması gerektiğini düşünüyorum umarım beğenirsiniz.

Öncelikle başlatma seçenekleri nedir nerelerde kullanılabilir :
  • Başlatma seçeneği bir oyunda aktif olmasını istediğiniz ayarları oyunu açarak yapmak yerine bu zahmetten kurtulup sürekli aktif olmasını sağladığınız yerdir.
Bu konu da anlaştığımıza göre tavsiyelerimi ve kodları paylaşmaya hazırız demektir.

• -console : Bu komut siz oyunu açtığınız zaman ekranda direkt CSGO lobisi çıkması yerine CSGO ile birlikte konsolu da açmaktadır ne kadar kullanışlı size kalmış.
  • -novid : Bu komut CSGO da oluşabilecek trailer yani tanıtım videosunu atlayarak lobiye çok daha kısa zamanda ulaşmanızı sağlıyor.
  • -tickrate 128 : Bu komut standart VALVE sunucularının oluşturmuş olduğu 64 tickten kurtulup kendi kurduğun sunucunda daha akıcı 128 tick de oynamanızı sağlar. Ayrıca 128 tick komutu arkadaşlarınızla oynadığınız sunucuda da aktif olup daha temiz bir oyun deneyimi sunmaktadır.
  • -refresh <değer> : -refreshrate, -freq Bu komutların 3'ü de aynı işlevi görmektedir. Bizlerin sıkça kullanmış olduğu -freq komutu monitörün tazeleme hızını belirlemeye yarar. Eğer monitörünüz desteklemiyorsa daha yukarısını yazmamalısınız monitörünüze zarar verebilirsiniz ancak böyle bir durum olacağını sanmıyorum tamamen insanlar arasında uydurulmuş bir düşüncedir. Üretilişinden 60 Hz olan bir monitör 144 Hz'de çalışamaz çalışsa bile sağlıklı olmaz.
  • -high : Bu komut oyuna öncelik tanımanızı sağlar. İşlemci ve ekran kartı gibi bilgisayar bileşenlerinin oyuna odaklanmasını ve verebileceği en iyi performansı sağlar.
  • -threads <değer> : Bu komut bilgisayarınız da ki işlemcinin kaç çekirdek olduğunu oyuna tanıtmanızı sağlar. Şöyle ki karşısına 8 yazarsan oyuna kardeşim benim 8 çekirdeğim var ve bu 8 çekirdeğin hepsini de kullanmanı istiyorum diye bir talepte bulunmuş olursun. Kimi oyuncular ve yayıncılar işlemcinin tekli performansı daha iyi olduğu için başlatma seçeneklerine -threads 8 yazıp oyun içerisinde mat_queue_mode 1 yazıp çoklu çekirdeği kapatmaktadır. Siz onları boş verin bu kodu da anlatacağım siz 2 olarak kullanın.
  • -full : Bu seçenek oyunu tam ekran modunda başlatmaya yarar. Bunun kardeşi olan bir seçenek daha var -fullscreen bu iki seçenek de aynıdır seçim size kalmış.
  • -windowed : Bu seçenek oyunun sizin de anladığınız gibi Windows penceresinde yani pencereli olarak başlamasını sağlar. Bence gerek yok neden gerek yok diye soracak olursanız Free-Sync bir monitörü teknoloji sayesinde G-SYNC olarak kullanabiliyorsunuz bu komutta oynarsanız G-sync ve Free-sync teknolojileri her ne kadar ayar sekmesinde pencereli modda da kullan seçeneği olmasına rağmen doğru ve düzgün çalışmamaktadır. Profesyoneller hiç bir zaman böyle oynamaz.
  • -w <genişlik> -h <yükseklik> : Elle çözünürlük ayarlamanızı sağlamaktadır. CSGO için gerek olmasa da CS 1.6 için çok kullanışlı bir koddur.
  • -lv : Dünya üzerinde ki en garip bir o kadar da troll bir koddur kendisi pek de önemli değil ancak anlatayım. Bu komut oyun içerisinde FPS kaybı yaşamamanız için öldürdüğünüz karakterin şiddete daha az eğilimli ölmesini sağlıyor. Bazı kuruluşlar CSGO'nun terör saçtığını düşündüğü için böyle bir kod üretildi. Yani bize oyunlarda bile rahat vermiyorlar.
  • -language : Oyunun dil seçeneklerini ayarladığınız komuttur. Mesela : -language english gibi. Kendi dilin varken ne gerek var ki :D İngilizcem gelişsin diyorsan lets go :D.
  • -noforcemaccel : -noforcemparms -noforcemspd Bu komutların hepsi de aynı ve eskidi ben eskiden CS 1.3 ve 1.6 da kullanırdım oralarda hala geçmekte ancak CSGO güncel olduğu için kullanılmamakta. Onların yerine m_rawinput 1 m_customaccel 0 kullanılıyor. Kullanmamanız daha sağlıklı.
  • +exec autoexec : Bu komutu config hazırlamayı bilenler bilir. CSGO için not defterinde hazırladığınız kodları oyuna girdiğiniz an da etkinleştirecek komuttur. Mükemmel derece de kullanışlıdır. Matematiği bulan adam yerine bunu çıkaranı tebrik etmek gerek. :D (Şaka şaka.)
  • +cl_forcepreload : Oyun içerisinde haritaları daha önceden yükleyen koddur. HDD kullananlar için öneriyorum. SSD kullananlar bir sonraki komuta geçebilir. :D
  • -nod3d9ex1 : Daha hızlı Alt+Tab yapmanızı sağladığı söyleniyor ama hurafeden başka bir şey değil. Alt+Tab yapmanın hızını ekran kartınızın gücü belirler.
  • -nojoy : Joystick desteğini kaldırır.
  • -processheap : CSGO da bilgisayarınıza drop girmesini engellendiği söyleniyor. Bu zamana kadar bir zararını görmedim.
  • -no-browser : Bu seçenek artık çalışmıyor ancak eskiden oyun içerisinde FPS artışı için Steam arayüzünden internet erişimini engelliyordu.
  • +mat_queue_mode <değer> : Bu komut CSGO'nun tekli çekirdek mi yoksa çoklu çekirdek mi çalışacağını ayarlamanızı sağlayan koddur 1 ve 2 değerleri ile kullanabilirsiniz 2 tavsiyemdir.
  • +r_eyegloss 0 : Bu komut ve kardeşlerini hemen yazıyorum +r_eyemove +r_eyesize bu kodlar oyun içerisinde karakterlerin görünümlerinden kayıpla performansı arttırmanızı sağlamaktadır.
  • +mat_disable_fancy_blending 1 : Bu kod süslü harmanlamayı etkinleştirip devre dışı bırakmaktadır 0 kullanmak FPS kazancı sağlayacaktır.
Benim kullandığım kodlara gelecek olursak :

-processheap -freq 144 -refresh 144 -novid -nojoy -high -tickrate 128 -no-browser -threads 8 +cl_forcepreload 1 +mat_queue_mode 2 +r_dynamic 0 +r_eyegloss 0 +r_eyemove 0 +r_eyesize 0 +mat_diasble_fancy_blending 1 +mat_specular 0
Bu şekildedir.
Bir arkadaşın isteği üzerine hazırlamak istedim yararım dokunduysa ne mutlu bana okuduğunuz için teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı