Deep cool PF550 550W alınır mı?

Bütçe
800-900 tl
Yer
İstanbul
Daha fazla  
RAM
Crucial 8GB (2x8GB) Ballistix DDR4 2666MHz CL16
İşlemci
R5 3500
Arkadaşlar selam öncelikle.

Evime ikinci bir sistem topluyorum.
Sistem şöyle olacak gibi duruyor.

GTX 1660S.
B450 S2H.
Kasa var.

Bu sisteme PSU arıyorum. 800-900TL bütçem var. Fakat bakmaktan yoruldum. Konuya yazdığım PSU gözüme takıldı. Tek bir konu var bununla ilgili ve üst modeli önerilmiş.
Üst modeli şu an bütçemi aşıyor.
Hard kullanılmayacak sistem. Günlük işler ve ev halkı için diyelim.
Yetmez mi? Alınmaz mı?
Yorumunuz ve fikriniz önem arz ediyor.

Hocam idare eder dediğiniz kısım tam nedir? PSU'lara pek hakim sayılmam. Çok kötü PSU'lar gördüm kullandım. Eksiklik nerede tam olarak? Biraz açıklarsanız yeter.

Rampage gibi durduk yere sorun olmaz ama giriş seviyesi bir PSU, sınırlarına zorlamamak lazım mesela.

Hocam idare eder dediğiniz kısım tam nedir? PSU'lara pek hakim sayılmam. Çok kötü PSU'lar gördüm kullandım. Eksiklik nerede tam olarak? Biraz açıklarsanız yeter.

En basit hali ile anlatayım.

PF550 alınmamalı. Group regulated bir model. Aslında tek başına bile alınmaması için yeterli bir sebep. 2023 yılına girdik, bu bütçeye çok yakın independent regulation modeller var. Gerçi sisteminizden ötürü fazla yük altına girmeyecek ama daha iyisi varken neden daha kötüsünü alalım ki?

Regulation olayı önemli, group düzenleme ise 12V ile 5V bir arada düzenleniyor, adı üstünde zaten. PSU zor anlar yaşayacak yani voltaj ayarlamalarını yaparken. Bu sebepten alınmamalı.

Mümkünse PK550D, A550BN ve NZXT C550 alınabilir ama fiyatlarına bakmadım epeydir. Bütçeyi aşma lüksünüz hiç yoksa da yapacak bir şey yok.

Mümkünse PK550D, A550BN ve NZXT C550 alınabilir ama fiyatlarına bakmadım epeydir. Bütçeyi aşma lüksünüz hiç yoksa da yapacak bir şey yok.

Hocam güzel anlatmışsınız durumu. Alınmayacak PSU markalarına ve alınacak PSU markalarına baktıktan sonra kendimce aklıma yatanı almayı düşündüm. Tabii markadan ziyade model önemli.
Önerilen modeller (genel olarak söylüyorum) 1K'nın üstünde hep. Düşüp taşınıp bakacağım. Dikkatinizi çeken bir model olursa lütfen paylaşın. 🙏

Hocam güzel anlatmışsınız durumu. Alınmayacak PSU markalarına ve alınacak PSU markalarına baktıktan sonra kendimce aklıma yatanı almayı düşündüm. Tabii markadan ziyade model önemli.
Önerilen modeller (genel olarak söylüyorum) 1K'nın üstünde hep. Düşüp taşınıp bakacağım. Dikkatinizi çeken bir model olursa lütfen paylaşın. 🙏

Paylaşırım elbette. Bu arada bir ekleme yapmam lazım. Group düzenleme olup olmadığını anlamak için içini görmek gerekiyordu ama PSU'nun hiç incelemesi yok, içinin açık halini de bulamadım. Geriye ikinci yol kalıyor: 12V kanalından gelen gücün kaybına bakmak. PK550D için kayıp 4W iken PF550 için kayıp 22W. Hali ile ağır şüpheli. PK550D'nin içini görebildim bu arada, independent olduğunu da görebiliyorum bu yüzden.

İşin üzücü yanı bu iki modelin de detaylı testleri yok. İçi bile zar zor görünüyor PK550D'nin. O yüzden mümkünse eğer A550BN gibi testleri yapılı modellere yönelmek lazım. Güzel fiyata gördükçe atarım ben buraya.

@Saint Lucia Pşt. Burada HV Pro varmış 1016 TL 550W:

Gayet alınabilecek bir model mesela. Bu fiyat bandında mucizeler beklememek lazım iç yapı olarak elbet.

Sonradan gelen bir edit daha: PF400'ün içine baktım. Group regulated ve 12V kaybı PF550'nin kayıp oranı ile hemen hemen aynı yani Group diyorum ben buna şimdilik. PF750 Group değil ama onun iç yapısı farklı.

Son düzenleme:
Teşekkürler hocam ilgilendiğiniz için. İstek listeme ekledim.
Bu bütçe de dün konularda gezinirken ZALMAN ZM500-TXII 500W 80 PLUS GÜÇ KAYNAĞI fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da şu Zalman'ı görmüştüm.
FSP ve Zalman çok önerildiğini görüyorum.

Son kez tecrübene istinaden.
Önerdiğin mi, benim konuda sorduğum mu, yoksa Zalman mı hocam?

Şimdi bu modelin TX ve TXII olan versiyonu var. TX olan group regulated değil ama iç yapısında bir iki sıkıntısı var. Üstüne bir iki testine de yansıyor bu, detaya girmeyeyim kafanız karışmasın. TXII için bir şeyler değişmiş midir bilmiyorum ama TX serisi epey fikir veriyor, o yüzden alınmaması daha iyi. HV Pro şu an en ideal ürün gibi.

Şimdi bu modelin TX ve TXII olan versiyonu var. TX olan group regulated değil ama iç yapısında bir iki sıkıntısı var. Üstüne bir iki testine de yansıyor bu, detaya girmeyeyim kafanız karışmasın. TXII için bir şeyler değişmiş midir bilmiyorum ama TX serisi epey fikir veriyor, o yüzden alınmaması daha iyi. HV Pro şu an en ideal ürün gibi.

@Saint Lucia Edit: TXII Group Regulated... Biraz daha bekleyebilirsiniz almak için belki güzel bir indirim yakalanır. HV Pro amana aman iyi değil çünkü group olmamasına rağmen. Seçenekler o kadar kısıtlı ki... PK550D'nin testini bırak içi bile zar zor görünüyor.

A550BN, C550 gibi modelleri takip ederim ben de. Bir süreye kadar indirim olmazsa HV Pro alırsınız artık.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı