Demir hapı tok karnına yutulmaz mı?

YigitXS

Hectopat
Yer
Türkiye Cumhuriyeti
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Karın ağrısı için kan vermiştim doktor demir eksikliği ve B12 vitamini eksikliği olduğunu da söylemişti ve onun için hap yazmıştı ama yanında mide koruyucu da yazdı birinci sorum mide koruyucunun vitamin eksikliği ile ilgisi ne? İse doktor kahvaltıdan 1 saat önce yutmami söyledi ama sabah erken okula gittiğim için hapı yutsam kahvaltı yapamıyorum. Yapamayınca da karnım ağrıyor halsiz oluyorum bu hapı tok karnına yutsam olmaz mi ya da akşam yemeğinden önce?

Doktoruna danışman senin için en iyi seçenek olacaktır. Ne de olsa buradaki insanların çoğunluğu doktor değil. Geçmiş olsun bu arada dostum.

Ben aynı ilacı kahvaltıdan 5-10 dk önce içip sonra kahvaltı ediyorum. Bana 1 saat gibi bir şey denmedi sadece aç karnına denmişti. Ama yine de en doğrusunu dedikleri gibi doktor söyleyebilir.

Mide koruyucu derken ne verdi, ismi nedir? Ne zaman nasıl kullanmanızı söyledi?

Mide koruyucudan kasıt yüksek ihtimalle asit azaltıcı bir ilaçtır, bu da demir veya vitaminle değil de, karın ağrısıyla ilgili. Ağrının gastrit, reflü gibi sebeplerden olması durumunda iyi gelecektir.

Demir için ideal olan açken içmek ancak başka çareniz yoksa tokken de içebilirsiniz, önemli olan:
1. Yüksek kalsiyum içerikli şeyler tüketmeyin aynı öğünde (süt vb gibi)
2. Çay, kahve vs maddeler de demir tüketimini kötü etkiler, aynı öğünde tüketmeyin.

Mide koruyucu derken ne verdi, ismi nedir? Ne zaman nasıl kullanmanızı söyledi?

Mide koruyucudan kasıt yüksek ihtimalle asit azaltıcı bir ilaçtır, bu da demir veya vitaminle değil de, karın ağrısıyla ilgili. Ağrının gastrit, reflü gibi sebeplerden olması durumunda iyi gelecektir.

Demir için ideal olan açken içmek ancak başka çareniz yoksa tokken de içebilirsiniz, önemli olan:
1. yüksek kalsiyum içerikli şeyler tüketmeyin aynı öğünde (süt vb gibi)
2. çay, kahve vs maddeler de demir tüketimini kötü etkiler, aynı öğünde tüketmeyin.

Panocer ismi doktor mide koruyucu hakkında sadece aç karnına yut dedi bende internette araştırdım bazı hapların mideyi tahriş etmesini önlemek için de kullanılıyormuş demir hapının da mide bulantısı yaptığını gördüm internetteki yorumlarda belki onunla ilgilidir diye yutuyorum 2-3 hafta kullandım sonuç olarak karın ağrısı geçmedi ultrasona vb. girdim temiz çıktı kan testleri idrar testi temiz çıktı bilmiyorum herhalde kullanmayı bırakırım mide Koruyucu'yu.

Yeni konular

Geri
Yukarı