Deneyap Kart kullanırken servo motorlar nasıl beslenmeli?

Hocam onun için elinizde mosfet varsa eğer pilin bir ucunu mosfetin girişine, pilin diğer ucunu ise motorlara bağlayıp mosfetin çıkış kısmından motorların diğer bacaklarına bağlantı yaparak devreyi tamamlarsınız ve deneyap kartı mosfetin gate bacağına bağlayarak devreden geçicek akımı aynı bir musluğu açıp kapar gibi ayarlayabilirsiniz.

Hocam onun için elinizde MOSFET varsa eğer pilin bir bacağını girişine diğer bacağını ise motorlara bağlayıp MOSFET'in çıkış kısmından motorların diğer bacaklarına bağlantı yaparak devreyi tamamlarsınız ve Deneyap Kart'ı MOSFET'in son bacağına bağlayarak devreden geçecek akımı aynı bir musluğu açıp kapar gibi ayarlayabilirsiniz.

Hocam başka çözüm yolu var mı? Direnç bile olduğunu düşünmüyorum evde.

@aLoNeDarK3 hocam servoda zaten güç sabit, hareketi karttan alıyor.
@ProfesörX elinde malzeme yoksa direkt DeneyapKartın çıkışlarından besleyeceksin gibi. Ama kartın üstünde direkt batarya çıkışı veren pinler vardı sanki, 9V'yi deneyapkart alsın sonra servoları beslesin. 9V ile çalışır mı emin olamadım voltajı bölmeden.

@Akif9748 pardon hocam ben dc motor sandım 😁 @ProfesörX hocam servo motorlar 5V ile çalışıyorlar o yüzden pil üzerinden besleme yapamazsınız ama o pili deneyap kartı beslemek için kullanabilirsiniz, servo motorlara gelirsek zaten siyah kablo: ground- kahverengi/kırmızı kablo: 5V+ ve sarı/yeşil kablo: herhangi bir sinyal pini, bu şekilde 3 kablonun bağlantısını yapabilirseniz deneyap karttan 0 la 180 arasında DigitalWrite komutu kullanarak motorlara açı verebilirsiniz ama maalesef servolar tam tur atamazlar 0-180 derece arası dönme özellikleri var.

DC motor sürücüsü kaç V?
Dc motor sürücülerde de genellikle 5v beslemesi yapılır ama onların olayı arduino veya deneyap karttan verilen digitalwrite komutu ile motorların dönme hızlarını ayarlamamızı sağlar.

@Akif9748 pardon hocam ben DC motor sandım 😁 @ProfesörX hocam servo motorlar 5V ile çalışıyorlar o yüzden pil üzerinden besleme yapamazsınız ama o pili Deneyap Kart'ı beslemek için kullanabilirsiniz, servo motorlara gelirsek zaten siyah kablo: Ground- kahverengi/kırmızı kablo: 5V+ ve sarı/yeşil kablo: Herhangi bir sinyal PIN'i, bu şekilde 3 kablonun bağlantısını yapabilirseniz Deneyap Kart'tan 0 la 180 arasında DigitalWrite komutu kullanarak motorlara açı verebilirsiniz ama maalesef servolar tam tur atamazlar 0-180 derece arası dönme özellikleri var.

Hocam bilgisayardan USB ile beslediğim zaman akım yetersiz gibiydi. Pili nereye takmak lazım?

DC motor sürücülerde de genellikle 5V beslemesi yapılır ama onların olayı Arduino veya Deneyap Kart'tan verilen Digitalwrite komutu ile motorların dönme hızlarını ayarlamamızı sağlar.

Onda da =≈9V'luk pil vardı. Onu bir kontrol edeyim.

Hocam bilgisayardan USB ile beslediğim zaman akım yetersiz gibiydi. Pili nereye takmak lazım?

Onda da =≈9V'luk pil vardı. Onu bir kontrol edeyim.
Usb üzerinden beslemek pekte iyi bir durum değil çünkü hem yüksek akım geçirebilen bir kabloya hemde usb 3.2 portuna ihtiyacınız var, pilin + kısmını VBAT adlı pine bağlayıp - ucunu ise hergangi bir GND toprak pinine bağlarsanız kart çalışır ama dikkat edin deneyap kart 5 volttan fazla gerilime dayanmıyor 9 volt kartı yakabilir.

USB üzerinden beslemek pek de iyi bir durum değil çünkü hem yüksek akım geçirebilen bir kabloya hem de USB 3.2 portuna ihtiyacınız var, pilin + kısmını VBAT adlı pine bağlayıp - ucunu ise hergangi bir GND toprak pinine bağlarsanız kart çalışır ama dikkat edin Deneyap Kart 5 volttan fazla gerilime dayanmıyor 9 volt kartı yakabilir.

Hocam Deneyap Kart'ı ellemeyip pili board üzerinde servolara seri bağlasam yanar mı?

Hocam Deneyap Kart'ı ellemeyip pili board üzerinde servolara seri bağlasam yanar mı?
Evet hocam çünkü dediğim gibi hem deneyap kart hem de servolar 5 volt ile çalışıyor o yüzden siz en iyisi marketten 3 tane kalem pil alıp 4.5 volt gücü servolarım siyah kablolarına - kırmızı/kahverengi kablolarına da + bağlayıp sarı/yeşil kablolarını deneyapın pinlerine bağlayıp veri aktararak açılarını ayarlayabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı