Dershane vs özel öğretmen

Sayısal 11. sınıf öğrencisiydim 12. sınıfa geçtim. 11. sınıf boyunca matematik ve fizik dersleri aldım. YKS'de eksik olduğum konular için dershane ve özel öğretmen arasında gidip geliyorum. Kısaca bu yaz için planımdan, dershane ve özel öğretmen için kendi açımdan artılarından ve eksilerinden bahsedeyim.
  • Özel öğretmen.

• Matematik ve fizik hocalarım ikisi de gayet alanında başarılı kişiler. Matematik hocam yaklaşık 35-40 yıldır meslekte birçok öğrenci yetiştirmiş, üniversitede akademisyenlik yapmış, fizik hocam ise ilçedeki top 3 kişilerden biri.
  • 11. sınıf süresi zarfında matematik hocamın matematikte AYT adına bana gerçekten bir şeyler kattığını düşünüyorum.
  • 11. sınıf süresi zarfında fizikten özel ders almamın ana sebebi okulumuzdaki hocanın kötü olması, anlattığı dersten hiçbir şey anlamamış olmamdı. Bu anlamamamım sebebi sadece benden kaynaklı değil, bütün sayısal sınıflardan gelen şikayetler üzerine hocadan kaynaklı olduğunu belirtmekte fayda var. Yani her türlü fizik adına özel öğretmen tutmak zorundaydım.

• Dershane

• Aslında 11. sınıf başında da aynı dershane vs özel öğretmen ikilemindeydim. Ortaokulda 1 sene boyunca ülkenin her yerinde şubesi olan bir dershaneye gitmiştim. O gittiğim kurum sağ olsun beni dershaneden soğuttu. Gerek ortamdaki kalitesiz insalar, her ay eğitim kadrosunun değişmesi, ulaşım yerinin sıkıntılı olması vesaire.
  • Dershane hakkında fikrimi değiştirmeye iten en büyük etmenlerden biri kuşkusuz ekonomik sebepler. Haftada 1 aldığım matematik ve fizik özel dersinin 12. sınıfta özellikle sadece matematik adına yetersiz kalacağını düşünüyorum. Eğer ders sayısını arttırdığımızda ise dershane fiyatından hiçbir farkı kalmıyor aksine matematik ve fizik dersinin yanında ekstradan biyoloji, kimya ve Türkçe derslerini almış oluyorum. Dershane kısmına kayıt olmayıp sadece denemelere katılmayı da düşündüm fakat talep olmadığı için dışarıdan gelenlere ayrıca deneme parasını alıp deneme yapmıyorlarmış.

Özet olarak

Matematikten haftada 2'er saat, fizikten 1 saat ders alınca dershaneyle aynı fiyata denk geliyor. Dershanede ekstra olarak kimya, biyoloji ve Türkçe derslerinin yanında haftalık denemeler oluyor.

Siz bu durumda olsaydınız ne yapardınız? Bu durumda fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dershane daha avantajlı fiyatlar aynı olunca ama özel öğretmenin verdiği ilgiyi orada alabilecek misin belli değil.

Ben böyle bir durumda bir şeyi seçmek durumunda olsam özel öğretmeni tercih ederdim açıkçası ama ilgiye gerek yok amacım saf eğitim diyorsan bence o zaman dershane daha avantajlı olur. 🥹

Yakınındaki çevrendeki dershanelere giden kişilere sor. Bence dershane daha avantajlı özel öğretmen paraları çok pahalı o kadar para verileceğine biraz daha ekleyip hem bütün derslerden ders alırsın hem denemelere girersin :)

Ben olsam özel ders seçerim hoca ile daha mantıklı yürüyebilirsiniz dershanede verilen tarih edebiyat derslerini evde de kolayca yapabilirsiniz zaten.

Ben ne özel, ne dershane diyenlerdenim. Sınıf ortamında, sınıf ne kadar sessiz olursa olsun dersi anlamıyorum. Diyeceksiniz ki kalk soru sor, aklıma takılan soru sayısı çok olunca belli bir yerden sonra sormak istemiyorum. Etüt var derseniz, etütte hoca anlatıyor ama yine o an anlamakla kalıyorum. Özel hoca tuttum aynı problemi onunla da yaşadım, o an anlıyorum sonrasında unutuyorum. YouTube sayesinde hemen hemen her şeyi hallettim diyebilirim. Anlamadığım zaman geri sarıp izliyorum ve bunun bir limiti yok, ek olarak yapamadığım bir soru olursa da kunduz gibi platformlarla soruları hallediyorum. Sınava da 2 gün kaldı, herkese başarılar.

Dershane daha avantajlı fiyatlar aynı olunca ama özel öğretmenin verdiği ilgiyi orada alabilecek misin belli değil.

Ben böyle bir durumda bir şeyi seçmek durumunda olsam özel öğretmeni tercih ederdim açıkçası ama ilgiye gerek yok amacım saf eğitim diyorsan bence o zaman dershane daha avantajlı olur. 🥹

İlgiden ziyade amacım 10K'ya girmek fakat sadece matematik ile yapılacak bir şey değil. Bu durumda FKB'den ders almam gerekiyor. Öyle de olunca malum dershaneyle aynı fiyatı geçtim 2 katına denk geliyor 😕

Ben ne özel, ne dershane diyenlerdenim. Sınıf ortamında, sınıf ne kadar sessiz olursa olsun dersi anlamıyorum. Diyeceksiniz ki kalk soru sor, aklıma takılan soru sayısı çok olunca belli bir yerden sonra sormak istemiyorum. Etüt var derseniz, etütte hoca anlatıyor ama yine o an anlamakla kalıyorum. Özel hoca tuttum aynı problemi onunla da yaşadım, o an anlıyorum sonrasında unutuyorum. YouTube sayesinde hemen hemen her şeyi hallettim diyebilirim. Anlamadığım zaman geri sarıp izliyorum ve bunun bir limiti yok, ek olarak yapamadığım bir soru olursa da kunduz gibi platformlarla soruları hallediyorum. Sınava da 2 gün kaldı, herkese başarılar.

YouTube hakkında dediklerine katılıyorum 11. sınıfta dr. Biyoloji, VIP fizik ve Mert Hoca sayesinde eksiklerimi kapattım. Etüt kısmına gelirsek bulunduğum ortamda rahat edemedim ve 2. dönem gitmeyi bıraktım. Özel derste ise bir problem yaşamadım.

Kendi başına halledemez misin? 🤔

Kendi başıma halledebileceğimi düşünüyorum fakat bir yanda da içimde bir korku hissi var. Boşluğa kapılıp kendi motivasyonumu kaybedeceğime dair. Bir nebze belki dershaneye karşı önyargımı kırar, çalışma hırsımı arttırır diye düşünüyorum.

YouTube hakkında dediklerine katılıyorum 11. sınıfta dr. Biyoloji, VIP fizik ve Mert Hoca sayesinde eksiklerimi kapattım. Etüt kısmına gelirsek bulunduğum ortamda rahat edemedim ve 2. dönem gitmeyi bıraktım. Özel derste ise bir problem yaşamadım.

Kendi başıma halledebileceğimi düşünüyorum fakat bir yanda da içimde bir korku hissi var. Boşluğa kapılıp kendi motivasyonumu kaybedeceğime dair. Bir nebze belki dershaneye karşı önyargımı kırar, çalışma hırsımı arttırır diye düşünüyorum.
Deneme süresi yok mudur dershanelerin? 🤔🥹

Geri
Yukarı