Devletin yönetim biçimi nasıl olmalıdır?

Amacı olduğunu söylemedim. Büyük patlama teorisiyle beraber ateizmin kalesi düştü ve kuantum fiziğinde de yeni gelişmeler var. Metafizik bile kısmen bilimle temellendirilebiliyor eskiden tamamen felsefe alanında olmasına rağmen. Neyse, konuyu dağıtmayalım. İyi sosyaller hocam.

BigBang olsa olsa ateizm lehine bir argumen olabilir, sacma sapan her atomin bilincli bir yaratici tarafindan meydana geldigi iddiasina rasyonel bir alternatif sunan teori nasil ateizmin kalesini dusuruyor olabilir? Sacmalik.

Metafizik bile kısmen bilimle temellendirilebiliyor eskiden tamamen felsefe alanında olmasına rağmen.

Bilimle temellendirilme kısmı Aristotales'in yaklaşımına göre geçerli. Zaten bilimin temelinde felsefe vardır, felsefenin temelinde de akıl yürütme vardır. Bazı şeyleri sadece akıl yürütme ile anlamlandıramadığımızı fark ettiğimizde, deney ve gözleme olan ihtiyaç felsefeden bilimin doğmasını sağladı.

Bu arada temellendirme kelimesi yanlış olur. Her ne kadar birbirleri ile etkileşimleri de olsa, özünde aynı şeyi yapmayı amaçlasalar da yöntemleri farklıdır.

Bir bilim insanı bunu "ilk neden" kavramını bulmak için araştırır. Ortaya bir hipotez atar, sonra o hipotezi destekleyecek deneyler yapmaya çalışır. Ancak hiçbir bilim insanı, (büyük patlamayı araştırdığına göre fizikçi diyelim) bununla uğraşırken durduk yere nedensellik kavramının kendisini sorgulamaz. Bilim insanı da nedensellik kavramının kendisi ile ilgilenmez zaten. Neden aramak ayrı, kavramın kendisini sorgulamak ayrı. Metafizik o nedensellik kavramının kendisini sorgular, bilim ise neden arar.

Bu sebepten biri diğeri ile temellenmez, sadece ortak yönleri vardır denir ki var da. Bilim de metafizik de gerçeği arar. Metafizik halk arasında epey yanlış anlaşıldığı için düşünülenin aksine tamamen soyut kavramlar ile ilgilenmez. Metafizik de bilimin kendisinden faydalanır, sadece bilimin aksine daha low-level sorular sorduğu için deney ve gözleme dayandırılmaktan ziyade akıl yürütmeye dayanır. Metafiziğin sorduğu sorular ne kadar low-level olmaktan uzaklaşırsa, deney ve gözlem yapmaya daha elverişli olacağı için bilimin alanına girmeye başlar. Yani o yüzden hiç şüphesizdir ki, metafizik ve bilimin amaçları ortak olsa da yöntemlerindeki farklılık gereği aralarında net bir farklılık da olduğunu söylemek zorundayız.

Felsefe alaninda konussun. Matematik, fizik, biyoloji alaninda degil. Dedigim gibi, sacmalamasi icin 2-3 cumle kurmasi yeterli.

Başlıktaki sorunun cevabını bilmem ama devletin kurumlarına alakasız palyaçoları koyunca bu manzara ortaya çıktığı için sadece ilgili alana işinin ehli insanların gelmesi gerekir. O yüzden bu cümleye imzamı atarım.

Bir bilim insanı bunu "ilk neden" kavramını bulmak için araştırır. Ortaya bir hipotez atar, sonra o hipotezi destekleyecek deneyler yapmaya çalışır. Ancak hiçbir bilim insanı, (büyük patlamayı araştırdığına göre fizikçi diyelim) bununla uğraşırken durduk yere nedensellik kavramının kendisini sorgulamaz. Bilim insanı da nedensellik kavramının kendisi ile ilgilenmez zaten. Neden aramak ayrı, kavramın kendisini sorgulamak ayrı. Metafizik o nedensellik kavramının kendisini sorgular, bilim ise neden arar.
"Fizikçi kanıtlıyor" gibi bir şey söylemedim. Fizikçi big bang'i kanıtlar. Big bang'i kim yapmış gibi sorularla felsefeciler ilgilenir. Big bang gibi bir bilimsel gelişme felsefeyi de etkiliyor, o manada söyledim.

Geri
Yukarı