Din Mantıksız Geliyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

HzLovis

Femtopat
Merhaba arkadaşlar, Müslümanım fakat mantıksız geliyor bana. Allah'ı kim yarattı mesala veya Allah bizimle oyun mu oynuyor, yaratma amacı neydi? Dünyadaki her şey kusursuz, insan vücudu, hayvan vücudu, canlılar fakat bunu kim yapıyor, neden yapıyor, nasıl yapıyor? Neden kesin bir kanıt yok? Bunlar çok kafamı karıştırıyor. Eğer Hristiyan bir ailede doğsaydım Hristiyan olacaktım, bu da saçma geliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Mantıklı değil zaten 🙃

Kararını kendin ver bana kalırsa. Ben çoğu ana inanç türüne inanmışlığım vardır; Teist, Deist, Ateist, Panteist, Agnostik, Apateist. Sonuç olarak agnostik ve Apateist arası bir şeyim. Hiç bir zaman doğruya ulaşamayacağımı anladım.
Saldım cezası varsa da çekmeye hazırım, bu kadar belirsiz bir şey için cezalandırmak ne kadar mantıklıysa artık...

Eğer Hristiyan bir ailede doğsaydım Hristiyan olacaktım, bu da saçma geliyor.
Diğer kısımları bilmiyorum. Herkesin inanışına göre değişecek şeyler ama bu kısım benimde kafama takılıyor sürekli. Ben Türkiye'de Müslüman bir aile de büyüdüğüm için İslam dinini öğrendim başka bir ülke de doğan çocuk Hristiyanlık öğrendi vb. Cidden doğduğun coğrafya kaderindir lafı her türlü kendini gösteriyor.

Merhaba arkadaşlar, Müslümanım fakat mantıksız geliyor bana. Allah'ı kim yarattı mesala veya Allah bizimle oyun mu oynuyor, yaratma amacı neydi? Dünyadaki her şey kusursuz, insan vücudu, hayvan vücudu, canlılar fakat bunu kim yapıyor, neden yapıyor, nasıl yapıyor? Neden kesin bir kanıt yok? Bunlar çok kafamı karıştırıyor. Eğer Hristiyan bir ailede doğsaydım Hristiyan olacaktım, bu da saçma geliyor.
İnsanlar inanmak zorunda hissediyorlar fakat öyle bir şey yok. Agnostiğim, Yaratıcının var olup olmadığı evrenin en başından en sonuna gitsek de bilemeyeceğimiz bir şeydir. Bir tanrı varsa anlaşılmaz olmalı. Basit istekleri olan bir tanrı ancak basit bir insan tarafından yaratılabilir.

Araştırın hocam. Bende islam dinine inanıyorum ama maalesef hiç bir din kesin olarak kanıtlanamıyor. Ben 4 Kutsal kitap denilen kitaplardan Kur-an ve incili okudum, Tevrat'ın yarısı ve zebur'un tamamı kaldı. Tabiki meal olarak okumak çok daha iyi. Onun dışında hiçbir dine inanmayan insanlarıda araştırıyorum. Bunlar çok karmaşık şeyler, Kısa zamanda çok zor bitirirsiniz ve anlamazsınız. Uzun bir zamana dağıtıp okumanızı tavsiye ederim.

Araştırın hocam. Bende islam dinine inanıyorum ama maalesef hiç bir din kesin olarak kanıtlanamıyor. Ben 4 Kutsal kitap denilen kitaplardan Kur-an ve incili okudum, Tevrat'ın yarısı ve zebur'un tamamı kaldı. Tabiki meal olarak okumak çok daha iyi. Onun dışında hiçbir dine inanmayan insanlarıda araştırıyorum. Bunlar çok karmaşık şeyler, Kısa zamanda çok zor bitirirsiniz ve anlamazsınız. Uzun bir zamana dağıtıp okumanızı tavsiye ederim.
Bu tarz derin konularda düşünmek için zaman gerekiyor. Zamanı yaratan şey de para. Bu yüzdendir ki felsefecilerin büyük çoğunluğu maddi açıdan problemi olmayan kişiler. Bizim gibi garibanlar da böyle yanıt almak için kendimize sorular soruyoruz. Sonra hayatın zorlukları ağır basıyor ve boşveriyoruz. Ne kadar üzücü bir durum.

Bu çok sıkıntılı bir konu. Mantıken hiçbir din veya inanış sana %100 güven veremez. Hangi inanıştan olursa olsun, her insanın mutlaka tam olarak güvenemediği, aklının yatmadığı birçok mevzu var. Yaratıcı yok desen bu kadar komplike bir sistem nasıl oluştu? Veya yaratıcı varsa neden bunca adaletsizliğe bir şey yapmıyor, neden sadece izliyor? Lisedeki bir felsefe hocamız bu durumu çok iyi açıklıyordu. Arka 2 ayağı olmayan sandalye. Yani bir fikir ortaya atıyorsun, ama desteği yok. Destek için başka bir fikir, onu da destek için başka bir fikir derken arka ayağı olmayan sayısız sandalyeyi diziyorsun, değişen bir şey yok, yine arka ayak olmadığı için sandalyeler düşüyor.

Saydığın olguların hiçbiri kusursuz değil. Ne insan ne de evren kusursuz/mükemmel. Bunların mükemmel olmadığını anlaman için bir insan nasıl oluşuyor, anne karnında nasıl büyüyor, nasıl gelişiyor ve nasıl doğuyor bunlara bak. Kalp ve Akciğer nasıl çalışıyor, işlevleri neler? Bakteri ve virüslere bak, yapısını incele. Güneş ve Ay nedir, Evrenimiz ve diğer evrenler nasıl oldu ve nasıl çalışıyor?

Saydığım konuları araştır ve işleyişe bakıp bir yorum sahibi ol. Evren nasıl işliyor, insan nasıl evrimleşmiş, ağaçlar nasıl meyve veriyor? Bunların cevaplarını aldıktan sonra insanların bu evrende yerde gördüğün bir karıncadan farksız olduğunu anlayacaksın, biz insanların bir önemi yok tıpkı karıncanın bir önemi olmadığı gibi. Bizim tek farkımız bilincimiz, bilincin sayesinde sorular sorup çıkarımlar yapıyorsun ve anlam arıyorsun. Bilincimiz ve egomuz aracılığıyla kendimizi bu dünyaya gönderilmiş ve bir amaca hizmet etmek zorunda olan birisi gibi hissediyoruz fakat işin aslı böyle değil. Tanrı kavramı bile beraberinde binlerce çelişki ve sorun getiriyor, dinler desen hepsi toplumu organize etmek için yaratılmış mitolojiler. Müslüman olduğunu söylemişsin, mesela hiç kuran okudun mu? Ben ateistim ve hem kuran'ı hem de islam tarihi okudum. Bütün dinler&mitolojiler insanların ihtiyaçlarından doğmuşlar, bütün hikayelerin hepsi farklı isimlerle bütün mitolojilerde var. Bugün insanlar "muhammed gerçekten yaşadı mı?" bunu tartışıyorlar, kuran yalnız başına "kutsal" bile denemez. Hadisler sayesinde bugün inandığın şeklini almış.

Tek hayatın var ve bunu din sömürüsü altında geçirmemeni tavsiye ederim, yaşadığımız evreni araştır, ırkımızı ve canlıları araştır, sen de göreceksin ki biz "yaratılacak" kadar değerli varlıklar değiliz. Et ve kemikten ibaretiz, milyonlarca yıl evrimleşerek bu halimizi almışız. Dediğin gibi Avrupa'da doğsaydın müslüman olmayacaktın ve belki araştırmayacaktın bile çünkü ihtiyacın olmayacaktı. Dinlere veya Tanrıya ihtiyacımız yok. Ayrıca ne Tanrı ne de Dinler kanıtlanabilir bir durumda çünkü tanrı olduğunu iddia eden varlığın çok gelişmiş bir medeniyetten gelen ve çok kudretli bir varlık olmadığını bilemeyiz. Elimde yeterli teknoloji olsa şu an İç Anadolu'ya gitsem ve kendimi Allah olarak tanıtsam böyle ortamı değiştirsem ve oradaki insanların düşüncelerini okuyup onlara ne düşündüklerini söylesem sence benim Allah olduğuma inanmazlar mı? Bir kitaba inanıyorlar fakat o kitapta ne yazıldığından haberleri yok, bu insanları yeterli teknoloji ile kandırabiliriz, peki bizi kandırmak için ne gerek? Yaşadığımız travmaları bize gösterip bu travmalar hakkında bilgiler verse ve bu bilgiler doğru çıksa bu varlığın tanrı olduğuna inanır mıyız? Teknoloji eşiğimiz nedir ki? Böyle güçteki bir varlık gelse beni müridi yapabilir diye düşünüyorum, sonuçta benim hakkımda her şeyi biliyor ve bana bir şeyler sunuyor. Gelmek istediğim nokta: Allah'ın Allah olduğundan nasıl emin olacağız? Allah gibi başka varlıklar olmadığını nereden biliyoruz? Allah yalan söyleyemez mi? Evet ise bu onun sonsuz sıfatlarına aykırı, Hayır söyleyebilir dersek belki Kuran'da da yalan söylemiştir değil mi? Belki ibadet etmeyenler cennete gidiyordur olamaz mı? Hakikate ulaşmak imkansızken kendi dininin doğru olduğundan nasıl emin oluyorsun? Tanrı gerçekten var olsaydı ve bir kitap yollasaydı emin ol herkesi tatmin edecek ve her zamana uygun bir kitap yollardı ki adaletli ve adil olsun. Şimdi ben bunları sorgularken nasıl iman edeyim herhangi bir Tanrıya? "Koskoca Tanrısın ve yolladığın kitaplar bunlar mı?" diye sormak isterdim, dünyamızda bile daha iyi bilim kurgu kitapları ve evrenleri var.

Sen bir sorgulama dönemine girmişsin ve doğru yoldasın, en azından yürümeye başlamışsın. Sana tek tavsiye edebileceğim şey yaşadığın evreni tanıman olur. Hiçbirimiz özel değiliz ve yaratılmadık, hayvanlardan tek farkımız bilincimiz. Bir bakmışsın ölmüşsün fakat öldüğünün farkında bile değilsin :")

Son düzenleyen: Moderatör:
Dünyadaki her şey kusursuz, insan vücudu, hayvan vücudu, canlılar
Evren üzerinde hiçbir şey kusursuz değildir.
Neden kesin bir kanıt yok?
Benim şahsi inancıma göre Tanrı hiçbir zaman kanıtlanamaz. Mantıklı bulduğuna inanacaksın. Bir din %100 kanıtlansaydı o zaten "inanç" olmazdı.
Eğer Hristiyan bir ailede doğsaydım Hristiyan olacaktım
Bilincimiz var ve araştırabiliyoruz, anlayabiliyoruz. Herhangi bir şekilde zorla dayatılmadığı sürece diğer dinleri araştırabilirsin. Ama haklısın, Hindistan'da doğsaydın ömrünün yarısını başka bir din ile geçirirdin ve tüm ömrünü bu dine atadıktan, şekillendirdikten sonra o inançtan vaz geçmek çok zor olur.

Bunlar çok kafamı karıştırıyor.
Bunları çok düşünme dinden çıkarsın (!)

Hocam biraz felsefe kitabı okuyun karar vermenizi kolaylaştırır. Ha karar verince daha mutlu olmuyorsunuz. Size hak vermesini istediğiniz birilerini istiyorsunuz bu kişiler de 'tövbe de lan' deyince neyse. Sofie'nin Dünyası, öneririm.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı