Diş teli ile çene tedavisi

ticketmykells

Decapat
Merhabalar yaşım 17, alt çenemde ufak bir gerilik var ve ben bunun ön iki dişim diğerlerine göre büyük ve ayrık olmasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum yani tavşan dişi derler ya halk arasında öyle düşünebilirsiniz. Normalde tüm dişlerimi aynı hizada tutabiliyorum fakat sadece ön iki dişim ve alt dişlerim birbirine değiyor arka taraflar falan hep boşta kalıyor.

2-3 ortodontist ve dişçiye göründüm. Birisi acil ameliyat dedi, birisi 18'ini beklesin duruma göre bakarız problem yok dedi öbür bir doktor da diş teli ile tedavi edebileceğini söyledi. 4 adet 20'lik dişimin çekilmesi lazımmış. Ben ilk başta bu duruma pek de tatmin olamadım bir de üniversiteye gittim. Oradaki cerrah da "20'likleri çekelim" dedi.

O üniversitede başladım çektirmeye randevu alma olayı falan zaten berbat durumda, zar zor alabildik. Üst iki 20'liği çektirdim. Alta geçtiğimde ise bir takım sıkıntılar ortaya çıktı. Tartar oluşumu oldu verdikleri "kloroben ağız gargarası" dişlerimi mahvetti ve leke bıraktı her türlü fırçalamama rağmen bir de diş eti çekilmesi yaşandı az bir miktar ve bir de başıma diş taşı temizliği çıktı. (doktor kullanımdan 30 dakika önce diş fırçalaması yapılsın öyle alınsın ilaç dedi fakat nafile. Siz ileride kullanacaksanız iyice doktorunuza sorun.)

Yarın son 20'lik dişimin çekimi için randevu var ama alt 20'lik dişler sinire yakın olduğu için herhangi bir sinir zedelenmesinde ya kısar süreli ya da kalıcı bir sinir kaybı/uyuşma yaşanıyor, dudağın 1'CM'lik kenarı ve sağ alt çenemin kenar tarafları uyuşuk kalacak yani olası bir durumda.

O yüzden kafam çok karışık dostlarım. İlkini çektirdiğimde bu durumu yaşadım, belirttiğim yerlerde (sol tarafta) bu uyuşukluk sürdü 4 saat boyunca ki geçti ama öbür riski alamıyorum. Rahat durduğum yerde başıma iş açıyormuşum gibi geliyor. Bu 20'liklerim gömülüydü ileride tel takıldığında bir problem yaşanmasın diye çektiriyorlarmış ki o kadar gerekli mi bilmiyorum...

Bir de size danışmak istedim aktarmak istediğiniz bilgi, tecrübe vs. herhangi tavsiyeye açığım. Umarım ileride bu yollardan geçecek olan kişilere yardımım dokunmuştur.

Selamlar öncelikle geçmiş olsun. Bende tedaviye 2 hafta önce başladım ve benimde tam tersi kapanış bozukluğu ve çene sivriliği problemim var. Doktorum Bircan Bektaş isterseniz bir mesaj atmayı deneyin ve filmleriniz vs varsa iletirsiniz bende çok dişçi ve çene cerrahına gittim ve finalde hepsi ortodontiste yönlendirdi.

Selamlar öncelikle geçmiş olsun. Bende tedaviye 2 hafta önce başladım ve benimde tam tersi kapanış bozukluğu ve çene sivriliği problemim var. Doktorum Bircan Bektaş isterseniz bir mesaj atmayı deneyin ve filmleriniz vs varsa iletirsiniz bende çok dişçi ve çene cerrahına gittim ve finalde hepsi ortodontiste yönlendirdi.
Yaşınız kaç ? Diş teli tedavisi mi görüyorsunuz?

Yeni konular

Geri
Yukarı