Sürprizbozan İnceleme Dishonored

Bu konuda spoiler olduğundan sürprizbozan olarak işaretlenmiştir. Spoiler olmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Şu ana kadar Arcane'nin yaptığı en iyi oyun diyerek bana kesinlikle oynamam gerektiği söylendi hikayesinin iyi ve oynayışının aşırı çeşitli bir oyun olduğu söylendi.
Ve biraz geç olsa da oyunu bitirdim uzun süreden sonra gerçekten aksiyon-gizlilik oyununun bu kadar zevk verdiğini fark ettim.

262555.jpg

Hikaye:
Saygın bir kraliyet muhafızı olan corvonun kraliçe(aynı zamanda karısı) ile konuşurken ihanete uğraması ile başlıyor kraliçe öldürüyor.
Aynı zamanda kızı olan Emily kaçırılıyor bunun üzerine Corvo suçlanıyor oyunda hem Corvo'nun saygısını ve Emily'i kurtarıp kraliyetin başına.
Geçirmeyi çalışmasını konu alıyor hikayesi her ne kadar güzel başlasa da oyunun ciddi bir sıkıntısı var o da karakterleri.
Özellikle oyunun ana konusu olan emily bile ruhsuz hatta doğru düzgün diyaloğu bile olmayan boş bir karakter.
Bulunduğumuz bölgedeki herkes böyle corvonun saklandığı ona saygı duyan insanlar bile boş ve anlamı olmayan karakterler.
Açıkçası oyunun 2 sonu var ve kötü sonla bitirdikten sonra 1 gram bile umurumda olmadı karakterlere ne olduğu.
Hikayedeki iyi yönlere gelirsek sürükleyici ve güzel bir evrene sahip her ne kadar gri bir tona sahip ve yavaş yavaş.
Ölen bir dünyada yaşamak garip hissettirdi kraliyet ile halkın arasındaki farkı çok güzel vermişler halk daha karamsar ve gri yerlerde bulunuyorken.
Kraliyet canlı ve ışıl yerlerde bulunuyor ana karaktere gelirsek boş ve anlamsız direk karşımıza texture olmayan model koysalar ayırt edemeyiz.
Sorgulamayan ve konuşmayan kendisini sevdirtmeyen gamsızın teki adam uzun bir aradan sonra kızını görüyor neredeyse tepki vermiyor.
Sözde ona saygılı olan insanlar tarafından ihanete uğradıktan sonra bile tepki vermedi insan bir şaşırır.

HD-wallpaper-dishonored.jpg

Oynayış:
Oyunun yaptığı en iyi şey olabilir ben bu oyunu aksiyon-gizlilik dememe rağmen istersen gizli gitmezsin hatta kimseyi öldürmeden bile gidebilirsin.
Oyun sana bir yol vermiyor istersen adamların içine dal istersen başka bir yönden git veya binanın tepesine çıkıp oradan git yok istersen özellik kullanıp.
Fare ol ve küçük yerlerden geçip oradan git tamamen sana kalmış ben daha çok aksiyona girip ölüme geleni keserek gittim ama ara sıra diğer özellikleri de kullanmayı.
Unutmadım oyunda çeşitli yetenekler var kısa bir bölgeye ışınlanma, fare dönüşüp küçük yerlerden geçme, zamanı durdurma vb. özellikler var.
Ki hepsi de gayet iyi ve işe yarayan özellikler oyunu oynarken 1 tanesine bile neden bunu oyuna koymuşlar demedim böyle bir oynayışı çok zor bulursun.
Yapılmış en çeşitli oynayışlardan biri.

65d9f3d0a9a05e7cb54222615da90cdc.jpg

Genel:
Her ne kadar hikayesi zayıf olsa da deneyim edilmesi gerektiğini düşünüyorum zaten çok da uzun bir oyun değil 13-14 saate bitiyor sayılır.
Steam'de şu ana göre ucuz (89 TL) ama Game Pass'te mevcut tavsiye ederim.
İncelememde illa hata vardır hataları yazabilirsiniz.

Puanım: 100/83
Metacritic: 91

Son düzenleyen: Moderatör:
Hikayesi sağlam ama remastered versiyonu gelse çok daha iyi olur. Grafikler çizgi film gibi ancak kendine özgü bir yapısı da var. Oyunun teması da çok soluk, GTA III gibi bir atmosfer hissettiriyor.

Hikayesi sağlam ama Remastered versiyonu gelse çok daha iyi olur. Grafikler çizgi film gibi ancak kendine özgü bir yapısı da var. Oyunun teması da çok soluk, GTA III gibi bir atmosfer hissettiriyor.

Remastered var diye biliyorum ama ben orijinal sürümü denedim.

Dishonored'imde Dishonored'im. Yakın zamanda 2'yi oynamayı denedim ama asla 1'de aldığım hissiyatı alamadım. Kesinlikle herkesin en azından denemesi gereken bir oyun.

Şu anda 2. oyunu oynuyorum berbat bir optimizasyonu var ama oynayışı halen çok eğlenceli ve hikayesi zayıf.

Yeni konular

Geri
Yukarı