Dizi/film izleme sitesi yapmak

Backend olarak cok buyuk bir teknik zorlugu yok. Static dosya sunacaksin, belki comment ve login sistemi yazacaksin. Uzerine basit bir kac analitik toolu kurarsan tamamsin. Her dilde yaparsin.

Belki video'lara "hede hodo.com dan alinmistir" seklinde aidiyet bildiren frame'ler embed etmek isteyebilirsin, kacak sitelerde, hatta kacak olmayanlarda da yapilan bir uygulama. Bunu da yine her dilde yaparsin.

Frontend olarak guzel bir video-player yazmalisin, responsive, alt-yazi, seek, fwd destegi sunan. Bunun icin de JS bilmelisin. Muhtemelen benim de bilmedigim basarili kutuphaneler vardir onlari arastirip kendine gore modifiye edersin.

Bu tarz projelerin en zor kismi maintenance vs hukuki taraflar. Teknik olarak milyarlarca kullanicin olmadiktan sonra bir zorlugu yok. A noktasinin sunucunun disk'te tuttugu datayi B noktasindaki kullanicida senin yazdigin client'a stream edeceksin, bu kadar.

Backend olarak cok buyuk bir teknik zorlugu yok. Static dosya sunacaksin, belki comment ve login sistemi yazacaksin. Uzerine basit bir kac analitik toolu kurarsan tamamsin. Her dilde yaparsin.

Belki video'lara "hede hodo.com dan alinmistir" seklinde aidiyet bildiren frame'ler embed etmek isteyebilirsin, kacak sitelerde, hatta kacak olmayanlarda da yapilan bir uygulama. Bunu da yine her dilde yaparsin.

Frontend olarak guzel bir video-player yazmalisin, responsive, alt-yazi, seek, fwd destegi sunan. Bunun icin de JS bilmelisin. Muhtemelen benim de bilmedigim basarili kutuphaneler vardir onlari arastirip kendine gore modifiye edersin.

Bu tarz projelerin en zor kismi maintenance vs hukuki taraflar. Teknik olarak milyarlarca kullanicin olmadiktan sonra bir zorlugu yok. A noktasinin sunucunun disk'te tuttugu datayi B noktasindaki kullanicida senin yazdigin client'a stream edeceksin, bu kadar.
Hocam böyle bir projenin üniversite öğrencisi için tüketici gün ne kadar olur? Soru çok saçma farkındayım ama her şeyi avg. alsak durum nasıl olur? Ben mesela şahsen şu an böyle bir proje yapamam.

Hocam böyle bir projenin üniversite öğrencisi için tüketici gün ne kadar olur? Soru çok saçma farkındayım ama her şeyi avg. alsak durum nasıl olur? Ben mesela şahsen şu an böyle bir proje yapamam.

Yani piyasada rekabetci konumda bir sey yapamazsin ama projeyi muhtemelen yapar universite ogrencisi. Hadi 2 tane olsun ( biri frontend digeri backend varsayarak ) , yapar.

• Basit login ve auth sistemi
  • Comment sistemi ( CRUD ) yorum ekle, duzenle, sil, begen vs
  • Talep edilen filmin sunucudaki lokasyonundan h264 stream et

Backend bu kadar temelde.

Frontend de player yazmak disinda yine standart seyler. npm'de video player diye aratinca tonla zimbirti cikiyor.

Aklinda gelecek diger ozelliklerin , film - arama, film puanlama, usttekilerden daha farkli bir teknik zorlugu yok. Sadece biraz daha zaman alir.

Ama guzel film onerme, compression, geolokasyon bazli CDN kurma, kullanicidan gelen content'i ayiklama, video serileri vs gibi seyleri sokarsan baya is buyuyor. Ama temelde basit bence.

Frontend olarak guzel bir video-Player yazmalisin, responsive, alt-yazi, seek, FWD destegi sunan. Bunun icin de JS bilmelisin. Muhtemelen benim de bilmedigim basarili kutuphaneler vardir onlari arastirip kendine gore modifiye edersin.

Video.js var bir de kurucusu MUX diye yine benzer bir sirket kurmus. Zaten video-Player yazmak icin birçok kaynak var.

Yani piyasada rekabetci konumda bir şey yapamazsin ama projeyi muhtemelen yapar universite ogrencisi. Hadi 2 tane olsun ( biri frontend digeri backend varsayarak ), yapar.

• Basit login ve auth sistemi.
  • Comment sistemi ( CRUD ) yorum ekle, duzenle, sil, begen vs.
  • Talep edilen filmin sunucudaki lokasyonundan H264 stream et.

Backend bu kadar temelde.

Frontend de Player yazmak disinda yine standart seyler. NPM'de video Player diye aratinca tonla zimbirti cikiyor.

Aklinda gelecek diger ozelliklerin, film - arama, film puanlama, usttekilerden daha farkli bir teknik zorlugu yok. Sadece biraz daha zaman alir.

Ama guzel film onerme, compression, geolokasyon bazli CDN kurma, kullanicidan gelen Content'i ayiklama, video serileri vs gibi seyleri sokarsan bayağı is buyuyor. Ama temelde basit bence.

Peki filmleri nereden cekebiliriz?

Son düzenleme:
Video.js var bir de kurucusu MUX diye yine benzer bir sirket kurmus. Zaten video-Player yazmak icin birçok kaynak var.

Zaten aslan payi browser'da video render etme olayinda. JS tarafinda data, dimension, speed vs veriyorsun cok muhtemelen.

Peki filmleri nereden cekebiliriz?

Bilmiyorum ama bunu yapan birisi muhtemelen bu tarz sitelerdeki icerigi de hijack edebilir. Rakip firmalardaki content i aynen sunarsin istersen :)

Hirsizdan calmak hirsizlik midir felsefesini de buraya birakayim.

Yeni konular

Geri
Yukarı