Dolar neden düşüyor?

Düşsün bırak daha iyi elektronik fiyatlarına mecburi indirim yaparlar ekran kartları talepte dolar azalıyor diye düşerse ucuzlama yoluna giderler umarım.

Ben ekonomi alanında eğitim almadım ama doların 1-2tl olmasının çok da iyi bir şey olmadığını ufak bir araştırma ile anlayabildim. Cari açık oluşur ve enflasyon artar.

Sence kaç olmalı peki?
Her tür ülke için ideal kur seviyesi (birim değeri fark etmeksizin) 0.8 ila 1.40 aralığıdır. Yaşadığımız ülke yönetiminin kötü oluşu bu gerçeği değiştiremez. Bu aralığın dışındaki ülkelerin %90'ı Muz Cumhuriyetidir.

Her tür ülke için ideal kur seviyesi (birim değeri fark etmeksizin) 0.8 ila 1.40 aralığıdır. Yaşadığımız ülke yönetiminin kötü oluşu bu gerçeği değiştiremez. Bu aralığın dışındaki ülkelerin %90'ı Muz Cumhuriyetidir.
Mahfi Eğilmez hoca Türkiye için 1,5 - 2₺ arası idealdir diyor. Ona da gülüp geçelim o zaman...

Gülüp geçmediğimi söyleyen kim? Veya sana bunu düşündüren şey.
Her ülke için 0.8-1.4 dedikten sonra ben seni oturup ciddiye alamam. Her ülkenin gelişmişlik seviyesi farklıdır. Az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin döviz kuru 0.8 civarı olursa ithal ikamesi artar ülke ekonomisinin içine edilir.

Her ülke için 0.8-1.4 dedikten sonra ben seni oturup ciddiye alamam. Her ülkenin gelişmişlik seviyesi farklıdır. Az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin döviz kuru 0.8 civarı olursa ithal ikamesi artar ülke ekonomisinin içine edilir.
Uluslararası ticarete giriş bölüm 1:

Import/Export oranlarını baz alalım; Örnek 1- Ülkenin ihtiyacı olan gıda aylık 10 ton, birim fiyatı ile bunu 20 birime alıyorsun. Devlet kurumları haricinde özel şirketler de aynı zamanda ithalat/ihracat ile uğraşmakta. Döviz düşüşü yaşandığı zaman ülkenin ihtiyacı olan aylık 10 ton gıdayı 10 birime almaya başlıyorsun. Şimdi düşündüm de evet, aylık 200.000$ harcamak yerine 100.000$ harcamak bizi ekonomik olarak krize sokar tüh.

Sadece gıda örneğini verdim, Uluslararası ticarete giriş / İktisada giriş derslerini de anlatabilirim. Evet, iktisat dersleri de aldık üniversitede.

Yeni konular

Geri
Yukarı