Doları kim yükseltip düşürür?

464718

Decipat
Merhabalar doları kim yükseltip düşürür? Şunu sormuyorum ithalat vs o tür sebeplerden dolayı yükselir veya düşer ama yani bir sistemmi düşürüp indiriyor doları yani nasıl inip düşüyor dolar?

Hayır bir sistem yükseltip düşürmüyor. Piyasada en son hangi fiyattan alım veya satım yapıldıysa fiyat odur. Net bir fiyatı olup da her piyasada aynı fiyattan işlem görmüyor mesela. Küçük farklar olabiliyor. Arz-talep oranına göre belirleniyor o işlem fiyatları da. Örneğin faiz düşerse herkes alım yapar, arz aynı olup da talep arttığından dolayı fiyatı da artar. Satanlar da talep olduğunu bildiğinden daha yüksek fiyattan satışını yapıyor. Benim bildiğim bu şekilde işliyor çark.

Son düzenleme:
Fiyat Mekanizması ve Arz Talep Kanunu. Belirli bir otoritenin müdahalesi olmadığı durumlarda bir malın ya da hizmetin fiyatı pazar koşulları doğrultusunda alıcılar ve satıcılar tarafından serbestçe belirlenmektedir. Piyasada oluşan arz ve talep sonucunda mal ve hizmetin fiyatı oluşmaktadır.

Alıcı çok olursa sistem fiyatı arttırıyor.

Faizler artınca parası olanlar parasını faize yatırır. Para piyasada dönmez, döviz arzı olmaz. Ama faizler düşürülünce parası olanlar artık eskisi kadar duran parasından çok kazanamayacağı için dövize başvurur, dövizin arzı ve değeri artar. Para artık hareketlidir ve sabit durmaz.

Ülkede ki bulunma durumuna göre. Yani diyelim piyasada 500 tane elmas var ve tanesi 1 TL. Sonra herkes TL si ile elmas alıyor piyasada 10 tane kalıyor. Doğal olarak daha az kaldığı için değeri yükseliyor.

Ülke içinde de böyle özetlenebilir. Doğru düzgün üretim olmazsa ülke bırak dışarı mal satıp dolar almayı, kendine bile yetemez bunun sonucunda dışa bağımlı olur. Bu sefer TL basmaya başlar para olmadığı için, bu durumda da TL piyasada çok olduğu için tüm paralar karşısında değer kaybetmeye başlar.

Bu ve bunun gibi yan etkiler sonucu TL kullanan kişiler dolara yönelir bu sebeple ülkede piyasada dolaşan dolar sayısı azaldığından Dolar Türk Lirası karşısında değer kaybetmeye başlar. Bunun sonucunda ülkede dolarizasyon hakim olur.

987e9771812069ffd3ac079caebcfd3e.png

Geri
Yukarı