DRAM'siz SSD'ler için HMB (Host Memory Buffer) Teknolojisi

Son zamanlarda, dizüstü bilgisayarlar gittikçe daha ince hale geliyor ve SSD'lerin boyut olarak daha küçük ve aynı zamanda daha düşük maliyetli olması gerekiyor. Öte yandan parçaların sayısını azaltmak için SSD üzerindeki DRAM ortadan kaldırılırsa, genellikle SSD'nin veri okuma/yazma performansı düşüyor.

DRAM'siz, yüksek performanslı, tek paket SSD gerçekleştirmek için HMB (Bilgisayar Bellek Tamponu) teknolojisi geliştirildi. HMB teknolojisi, ana belleğin (DRAM) bir bölümünü kendininmiş gibi kullanır ve DRAM'li bir SSD'ye eşdeğer performansa ulaşılmasını mümkün kılar.

Ana bilgisayardaki sürücü ve SSD arasında işbirliği gerekli olduğundan, önyükleme ve bağlantı için Kioxia tarafından HMB protokolleri geliştirildi ve bu teknoloji PCIe SSD arayüz standardı NVMe 1.2'ye dahil edildi.

HMB teknolojisine sahip DRAM'siz, yüksek performanslı, tek paket SSD modelleri arasında Kioxia BG serisi ve Samsung 980 yer alıyor.

Geleneksel SSD (sol) ve HMB-SSD (sağ): HMB-SSD, SSD üzerinde DRAM yerine ana bilgisayar DRAM'in bir bölümünü kullanır.

Geleneksel SSD (sol) ve HMB-SSD (sağ): HMB-SSD, SSD üzerinde DRAM yerine ana bilgisayar DRAM'in bir bölümünü kullanır.

Son zamanlarda, dizüstü bilgisayarlar gittikçe daha ince hale geliyor ve SSD'lerin boyut olarak daha küçük ve aynı zamanda daha düşük maliyetli olması gerekiyor. Öte yandan parçaların sayısını azaltmak için SSD üzerindeki DRAM ortadan kaldırılırsa, genellikle SSD'nin veri okuma/yazma performansı düşüyor.

DRAM'siz, yüksek performanslı, tek paket SSD gerçekleştirmek için hmb (bilgisayar bellek tamponu) teknolojisi geliştirildi. Hmb teknolojisi, ana belleğin (DRAM) bir bölümünü kendininmiş gibi kullanır ve DRAM'li bir SSD'ye eşdeğer performansa ulaşılmasını mümkün kılar.

Ana bilgisayardaki sürücü ve SSD arasında iş birliği gerekli olduğundan, önyükleme ve bağlantı için Kioxia tarafından hmb protokolleri geliştirildi ve bu teknoloji PCI-e SSD arayüz standardı NVMe 1.2'ye dahil edildi.

Hmb teknolojisine sahip DRAM'siz, yüksek performanslı, tek paket SSD modelleri arasında Kioxia bg serisi ve Samsung 980 yer alıyor.

Eki Görüntüle 913551
Geleneksel SSD (sol) ve hmb-SSD (sağ): Hmb-SSD, SSD üzerinde DRAM yerine ana bilgisayar DRAM'in bir bölümünü kullanır.

Hocam Windows kuracağım performansa kötü anlamda etkisi olur mu?

Hocam ben iptal edip 980 Pro aldım.

Ben hazır sistem aldım onunla beraber gelecek.

Kingston NV2 1TB NVMe PCI-e 4.0​

SSD bu Windows buna kurulacak hemen ömrü kısalır ve yavaş çalışır diye endişe ediyorum GTA 5 RDR 2 gibi oyunlar oynamayı planlıyordumki DRAM'ı yokmuş FPS ve performans kaybı olabilir galiba edit veya kopyalama yavaş olacak yapacak bir şeyim yok çekceğim artık.😞

Ben hazır sistem aldım onunla beraber gelecek.

Kingston NV2 1TB NVMe PCI-e 4.0​

SSD bu Windows buna kurulacak hemen ömrü kısalır ve yavaş çalışır diye endişe ediyorum GTA 5 RDR 2 gibi oyunlar oynamayı planlıyordumki DRAM'ı yokmuş FPS ve performans kaybı olabilir galiba edit veya kopyalama yavaş olacak yapacak bir şeyim yok çekceğim artık.😞
Aylar olmuş aldinizmi? Bir sorun oldumu , bende aynısını almayı düşünüyorum

Yeni konular

Geri
Yukarı