Dual Boot El Capitan açılışta doğrudan Windows açılması

aydinarikan

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Müzisyen
Sierra'nın ekran kartımı desteklememesi sonucu el capitan kurdum. Tek HDD'ye hem Windows 10 hemde el capitan kurulu. Ne zaman yeniden başlatsam direkt olarak Windows 10 açılıyor. Flash belleği taktığımda Clover EFI Boot menüden add olan kısmı da yaptım fakat bir türlü başaramadım. Önerisi olan var mı ?

Ayrıca USB 2.0 ve 3.0 portlarda çalışmıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
windows >boot>efi>bootmgfw.efi dosyasının ismini OsX den değiştiremiyorum. Bu işlemi windows üzerinden yapabilir miyim ? Ayrıca ismini değiştirdikten sonra yeniden başlatınca OSX kurduğum bölümü ayrıca seçemiyorum, otomatik olarak clover boot ekranına düşecek mi ? Usb konusunda da yardımcı olur musunuz ?

Bi yanlışın olmalı. macOS üzerinden ismi değişiyor, ben hem masaüstü hem de dizüstü bilgisayarımda yaptım o değişikliği, sorun yaşamadım. Ne gibi bir hata veriyor?
Ben mesela ubuntu üzerindeyken boot bölüntüsünü bağlayıp dosya ismini değiştirmeye çalışmıştım root olarak, değiştirememiştim. Ama macOS üzerinden değişim yaptım sorunsuz.

dosyanın üzerine geldiğimde isim değiştirme olmuyor. Windows'un bulunduğu HDD'ye dosya kopyalayamıyorum. Üzerinde değişiklik yapmama hiçbir şekilde izin vermiyor. windows >boot>efi>bootmgfw.efi dosyasını windows üzerinden isim değişikliği yapsam sorun olur mu ? Rastgele bir isim mi vereceğim ? Verdiğim takdirde clover boot karşıma çıkacak mı ?

Ona verdiğin ismin önemi yok. Sonuna "-orig" eki eklememizdeki amaç, orijinal dosyanın bu olduğunu belirtmek için. Olur da bir sorun olursa bu dosyanın ismini tekrar eski haline döndürüp sorunu çözmek için. Orada önemli olan CLOVER dizininden aktaracak olduğun dosyanın ismini bootmgfw.efi olarak değiştirmen. Yani sistem eski dosya yerine bizim yerine koyduğumuz yeni dosyayı okuyacak, ki onu okuyunca seni otomatik olarak Clover boot menüsüne aktaracak. Orijinalini okuduğunda direkt olarak windowsu açıyor çünkü.

detaylı olarak açıkladığınız için teşekkürler. Ben mac üzerinden windows klasör dizinine dosya kopyalayamıyorum ve isim değiştiremiyorum. Bu normal mi ? Dosya sistemi farklı olduğu için normal gibi geldi bana. Söylediğinizi windows üzerinden deneyeceğim. Sonucu yazarım. Teşekkürler.

Malesef olmadı. Yerine mount ettiğim efi bölüntüsü içindeki boot dosyasının adını değiştirip windows>boot>efi içerisindekiyle değiştirdim ve yeniden başlattım yine windows açıldı.

Son düzenleme:
detaylı olarak açıkladığınız için teşekkürler. Ben mac üzerinden windows klasör dizinine dosya kopyalayamıyorum ve isim değiştiremiyorum. Bu normal mi ? Dosya sistemi farklı olduğu için normal gibi geldi bana. Söylediğinizi windows üzerinden deneyeceğim. Sonucu yazarım. Teşekkürler.

Malesef olmadı. Yerine mount ettiğim efi bölüntüsü içindeki boot dosyasının adını değiştirip windows>boot>efi içerisindekiyle değiştirdim ve yeniden başlattım yine windows açıldı.

update yaptıysan yine win açılır. işlemleri doğru yaptıysanız sorun yaşamazsınız.
Mac'te NTFS e dosya kopyalama silme işlemleri için Tuxera NTFS for Macisimli programı kullanabilirsin. Ayrıca windowsu her update yaptıktan sonra yeni bootmgfw dosyası oluşturacak eski dosyayı silmeden yeni oluşan dosyanın adınıda değiştirmelisin.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı