Edebiyat konuşma sınavında anksiyete ile ne yapılabilir?

Mistik Çınar

Femtopat
Daha fazla  
Edebiyatta hoca 2 dakikalık bir konuşma sınavı yapacak ve bana kuradan "cesaret" kelimesi geldi.
Sosyal anksiyetem var ve ne yapacağımı bilmiyorum. İnternetten ne söyleyeceğimi buldum fakat hoca göz temasından, jest ve mimiklerden falan da puan verecekmiş. Ne yapabilirim?

Cesaret; kişinin karşılaştığı herhangi bir güçlükle baş edebileceğine inanarak, elindeki tüm olanakları akıl ölçüsünde kullanmak olarak tanımlanabilir. Günümüzde bu kelimenin sayısız tanımı yapılmaktadır. Ancak çoğu defa, cesaretin yanlış tanımlandığı da söylenebilir. Örneğin cesaret, akılsız bir şekilde, gücün yetmeyeceği bir duruma karşı koymak değildir. Düşünün ki bir adam cesaretli olduğunu iddia ederek bir aslan kafesine girmiştir ve aslan tarafından feci şekilde parçalanmıştır. Bu adamın sahip olduğu şeye cesaret demek mümkün müdür? Elbette ki hayır. Adamın yaptığı sadece bir ahmaklık, bir akılsızlıktır. Cesaretten ayrı düşünülemeyecek bir kavram vardır ki o da mantıktır. Mantığını kullanarak zorluklara veya korkulara karşı koyabilen insan cesaretli insandır. Cesaret, insanların başarıya ulaşmasındaki en önemli etkenlerden biridir. Bir işi başarmanın en temel yolu, o işi başarabileceğine inanmak ve o işe başlama cesaretini göstermektir. Cesur insan, başarmak istediği herhangi bir işin veya uğraşın olumsuz sonuçlarını düşünmez. Düşünse bile, bu olumsuzluklara göğüs gerebileceğini bilir ve gözü kara bir şekilde hedefine odaklanır. Cesaretsiz insanların başarıya ulaşması ise çok zordur. Örneğin uçağa binme korkusu olan birinin bu korkusunu yenebilmesi için uçağa binmesi şarttır. Yapımız gereği, hepimizin korkuları bulunabilir. Ancak önemli olan, korkularımızın üzerine giderek bunları yenmek ve cesarete sahip olmaktır. Cesur insanlar toplum içinde sevilir ve sayılırlar. Her yerde hürmet görürler. Cesaretin meyvesi başarıdır. Cesareti çok olanın, başarısı da bol olur.

Bence bunun üstüne git ve sorununu yen emin ol kimsenin umurunda olmaz hata yapman hoca dışında.

Bu sistem iyice çorbaya döndü, ana dili Türkçe olan bir kişiye konuşma ve dinleme sınavı yapmak ancak akli dengesi bozuk bir kişinin aklına gelir🤔
Görüldüğü gibi ana dili Türkçe olan kişiler konuşmaktan ve dinlemekten çekiniyor. Dolayısıyla gayet güzel bir fikir.

Hiçbirinizin anksiyetisi filan yok. Evde dura dura iletişim kurmayı bilmiyorsunuz sonra iki bipolar adam görüp ya kanka benim anksiyetem var ben hastasıyım ayağına boş konuşmaya gerek yok. Niye utanasın sen sınıfın ortasında osurmuyorsun sadece metin okuyorsun cidden şu gereksiz ergen düşüncelerini bırakın.

Yeni konular

Geri
Yukarı