Rehber EFS ve Modem yedeği alma

Hocam modem çok önemli mi? Yoksa EFS mi önemli geçen sorun çıkmıştı EFS almadan kurmuştum Stock ROM atınca düzelmişti.

Selam,
Bugün sizlere EFS ve Modem yedeği almayı göstereceğim.

S1: EFS ve Modem nedir?
C1: EFS - (/efs) ‘nin açılımı Encryption FILE_SYSTEM olup, işlev olarak içerisinde telefona özel bilgilerden cihazınıza ait olan IMEI, network MAC adresi, ürün kodu gibi bir takım cihaza özel bilgilerin saklandığı bölümdür. Custom ROM kurmak isteyenler işlemlere başlamadan önce her zaman EFS ile Modem yedeği almalıdır. Yoksa telefon şebekeye erişemez. *#06# yaptığınızda ise null ya da 00000 yazar.

Önce TWRP'yi açıyoruz.
Yedekle kısmına girelim:

Eki Görüntüle 1438848

Ardından EFS ve Modemi seçelim ve seçenekler kısmında ise "Sıkıştırmayı etkinleştir" seçeneğini açalım. Ardından "Yedekle" kısmından kaydıralım.

Eki Görüntüle 1438852

Eki Görüntüle 1438855

Mavi ile işaretlediğim yer EFS ile Modem yedeğinin bulunduğu alan.

Eki Görüntüle 1438866

Bilgisayara geçelim. Telefonun klasörüne girip EFS ile Modem bilgilerini bilgisayara yedekleyelim.
Backups klasörünü direkt olarak bilgisayara kopyalabilirsiniz.

Eki Görüntüle 1438933

İşlemler bu kadardı.
Şimdi istenmeyen durumlardan bir tanesi oluştu IMEI'miz silindi. Bu durum en çok kaçak telefon kullananların başına geliyor.
TWRP'ye giriyoruz:

Eki Görüntüle 1438948

Bu ekrandan yükleyeceğimiz yedeği seçiyoruz.

Eki Görüntüle 1438949

Buradan EFS ile Modem'i seçiyoruz ve kaydırıyoruz.

Eki Görüntüle 1438950

Bu işlemlerin sonunda telefonu yeniden başlatıyoruz. Artık IMEI'miz ve tüm bağlantılar düzelmiş oldu.
İşlemleri tamamıyla yaparsanız bu işlem sonucunda zararsız çıkarsınız.

@364809 TWRP'yi tekrardan düzenlediğin için teşekkür ederim.
Hocam bende boş ekran geliyor sayı yok null ve 0000 yazmıyor custom atınca oldu orjinal telefon ne yapmam lazım.

Güzel rehber. Ancak bildiğim kadarıyla resmi kayıtlı yani Türkiye kayıtlı telefonlarda ROM atma durumunda modem veya EFS kaybı olmuyor.

Bu zamana dek hep resmi Türkiye cihazları kullandım, hiçbir kayıp yaşamadım. Sanırım bu modem ve EFS sorunu daha çok resmi kayıtlı olmayan, IMEI atılmış telefonlarda çıkıyor gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı