Rehber Egea kronik klima sesinin çözümü

keremkarakaya

Megapat
Yer
Istanbul
İyi Sosyal'ler.
Aralık 2021 tarihinde 1.3 Multijet Egea Urban Plus araç satın aldım.
İlk neslinden beri Egea'larda kronikleşmiş klima sesi sorunu benim de başıma geldi. Aracın garantisinin devam etmesine rağmen ses sürekli gelmediği için servis tarafından defalarca geri gönderildim; "biz bir ses duyamadık, aracın 1 hafta burada kalması lazım" gibi gibi çeşitli bahaneler ile geçiştirildim.
Sorun klima pervanesinin bozuk zeminlerde haznesine sürtmesinden kaynaklanıyor. İyi bir yağlama ile bu sorun çözülebiliyor.
  1. Torpido altında bulunan klima motorunun altında ki siyah tapayı çıkarın.
  2. Daha sonra aracı çalıştırın ve klimayı maksimuma getirin.
  3. Havalandırmayı dışarıdan değil araç içerisinden ayarlayın.
  4. Tapayı çıkardığınız yere sprey gres yağı sıkın. Elinizi korkak alıştırmayın bol bol sıkın.
Bilye sesi gibi çıkan ses hatta cırcır böceği gibi çıkan ses 2 saat kullanımdan sonra azalacak ve bitecek.
Umarım işinize yarar.

Son düzenleme:
Hocam merhabalar
Nasılsınız
Hocam aynı sorun egea Cross aracımda oldu son 1 aydır havalar 0 derece ve altında olunca cırcır böceği gibi ses çıkarıyor bu fan motoru nerede polen filtresinin olduğu yerde mi acaba yoksa altında boşluk var torpidonun ben oraya izalator aldım kapattim orası mi yardımcı olur musunuz

Hocam merhaba
Nasılsınız
Hocam aynı sorun Egea Cross aracımda oldu son 1 aydır havalar 0 derece ve altında olunca cırcır böceği gibi ses çıkarıyor bu fan motoru nerede polen filtresinin olduğu yerde mi acaba yoksa altında boşluk var torpidonun ben oraya izalator aldım kapattim orası mi yardımcı olur musunuz?

Teşekkürler iyiyim umarım sizde iyisinizdir.
Fan motoru polen filtresinin hemen altındaki kısımda duruyor.
Kısa süreliğine bu ses sorununu anlattığım yağlama yöntemi ile çözmüştüm ancak bir süre sonra yağlama işe yaramadı ve servise yaptığım ısrarlar sonucu fan motorunu garantiden değiştirdim.
Cırcır böceği gibi çıkan sesi servis tespit edemiyor. Fan motorunun iyice bozulmasını bekleyin. 2 ay sonra yüksek ihtimalle kayış sesi gibi ses vermeye başlayacaktır. Bu noktada direkt servise götürün. Tespit daha kolay olduğu için servisin garantiyle işlem yapması işinizi kolaylaştıracaktır.
Uzun lafın kısası sesin artmasını bekleyin ve ses artınca garantiden değişim talebi isteyin.
Temizledik düzeldi laflarına kanmayın. 1 saat sonra tekrar bozuluyor.

Hocam teşekkür ederim
Ozaman hiç uğraşmayım temizlemekle yağlamak ile direk servise götürmek en iyisi garantiden değiştirilsin acaba klima kompresörü mi değiştiriliyor yoksa pervane mi

Hocam servise getirdim şimdi denilen önce bı yaglayalim geçmez ise 15 20 gün sonra gelin parçayi değiştirelim denildi.
Boşuna parça değiştirmeyelim milli servetimiz diyor😊

Son düzenleme:
Hocam teşekkür ederim
O zaman hiç uğraşmayım temizlemekle yağlamak ile direk servise götürmek en iyisi garantiden değiştirilsin acaba klima kompresörü mi değiştiriliyor yoksa pervane mi?

Hocam servise getirdim şimdi denilen önce bir yaglayalim geçmez ise 15 20 gün sonra gelin parçayi değiştirelim denildi.
Boşuna parça değiştirmeyelim milli servetimiz diyor😊

Motor komple değişiyor.
Yokuşa vurmuşlar, dikkat edin. 15-20 gün sonra da duymuyoruz bir şey derler.

Yeni konular

Geri
Yukarı