Ehliyet sınavı nasıl geçilir?

• Konuyu başlatan 720350
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 13
  • Görüntüleme 649

720350

Picopat
18 yaşındayım ehliyet alacağım. 1 haftadır sürücü kursunda direksiyon derslerim başladı. Direksiyon derslerim 8 gündür başladı araba kullanırken biraz hata yapıyorum, bazı şeyleri unutuyorum. Mesela vites değiştirmeyi unutuyorum. Öğretmen bana ben sana sürekli diyemem vites değiştir sınavda nasıl değiştireceksin diyor. Bir de bu 2 kez oluyor. Kırmızı ışıkta vitesi 2'den 1'e almayı unuttum araba tekleyip stop etti. O zaman da öğretmen biraz kızmıştı bana. Araba hakkında hiç bilgim yok. Daha önce hiç araba kullanmadım. Yazılı elektronik sınavı bile 3. kez geçtim, düşünün yani. Ne yapmalıyım sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
Gayet haklı kızmada. Şu sıralar herkes geçiyor sınavı. Hataları görmezden geliyor hocalar. Ne olacak o kadar sürdü geçirelim diyorlar.
Sonraları ise kadın benzinliğe dalıyor yangın çıkıyor.
Sınavları geçmek %100 daha da zorlu olmalı. Herkes için.

Araba kullanmayı ehliyetsiz kaçırarak filan öğrenen birisi olarak ilk öğrenirken yaşadığım problemleri yaşıyorsun. Ben eskiden gidiyorum mesela şimdi debriyaja bas, bir yandan yola bak, gazı kes, vitesi at, debriyajdan kes, devam et (bunları düşünürken ve yaparken geçen sürede araba yavaşlar devir düşer ve ikinci vites kaldıramaz arabayı)... Bunlar yaşanır önüne geçmenin tek yolu bir günde 2 saat değilde her gün 30 dakika boş otoparkta çocuğun arabanın çıkamayacağı dar caddeler olmayan bir yerde (boş düz arazide) arabayı birinci viteste kaldır durdur, birdaha kaldır bir daha durdur motoru kapat durunca tekrar başlarken yine aç alışınca vites atmaya başla atınca gitme yine dur birdaha yap birdaha yap alışırsın bisiklet sürmek gibi alışınca unutulmuyor ama bu alıştırmayı yaparken trafikle uğraşmaman gerekiyor tüm dikkatini dediğim pratiğe yönlendir artık sorunsuz yapabilmeye başlayınca park öğren kendi kendine konilerle veya iki arabanın arasına girmeyi hayal ederek sonra hafif trafiğin olduğu yerlerde takıl öğrenirsin önemli olan "debriya, vites ve devir" kontolü üçlüsünü refleks haline getirmen sonrası çorap söküğü...

Bana manyak bir hoca gelmişti, arabanın anasını ağlatsam bir şey demezdi. Ani fren parkurunda carttt diye frene basardım aferin falan derdi. Diğer sürücü kursları o parkuru hiç yaptırmıyordu:). Arabayı birkaç kere istop ettirdim sakin sakin anlattı çalışırken bir daha istop ettirmedim(sınavda bir kere istop ettirdim, heyecandan diye düşünüyorum 😀 ).Yanındaki hocanın sakin ve tecrübeli olması çok önemli. Zaten acemisin bağıran, azarlayan bir hoca varsa onunla ehliyet alması zor.

Vallahi araba sürmek de hiçbir şey yok çok kolay kaçıra kaçıra öğrenmeniz lazımdı bu yaşa kadar 😀

Arabamız yok olsa kendim de sürerim boş zamanlarda arabamız olmadığı için daha önceden hiç araba kullanmadım bu yüzden çok bilmiyorum bu arada manuel vites ehliyet alacağım.

Araba kullanmayı ehliyetsiz kaçırarak filan öğrenen birisi olarak ilk öğrenirken yaşadığım problemleri yaşıyorsun. Ben eskiden gidiyorum mesela şimdi debriyaja bas, bir yandan yola bak, gazı kes, vitesi at, debriyajdan kes, devam et (bunları düşünürken ve yaparken geçen sürede araba yavaşlar devir düşer ve ikinci vites kaldıramaz arabayı)... Bunlar yaşanır önüne geçmenin tek yolu bir günde 2 saat değil de her gün 30 dakika boş otoparkta çocuğun arabanın çıkamayacağı dar caddeler olmayan bir yerde (boş düz arazide) arabayı birinci viteste kaldır durdur, bir daha kaldır bir daha durdur motoru kapat durunca tekrar başlarken yine aç alışınca vites atmaya başla atınca gitme yine dur bir daha yap bir daha yap alışırsın bisiklet sürmek gibi alışınca unutulmuyor ama bu alıştırmayı yaparken trafikle uğraşmaman gerekiyor tüm dikkatini dediğim pratiğe yönlendir artık sorunsuz yapabilmeye başlayınca park öğren kendi kendine konilerle veya iki arabanın arasına girmeyi hayal ederek sonra hafif trafiğin olduğu yerlerde takıl öğrenirsin önemli olan "debriya, vites ve devir" kontolü üçlüsünü refleks haline getirmen sonrası çorap söküğü...

Arabamız yok olsa kendim de sürerim boş zamanlarda arabamız olmadığı için daha önceden hiç araba kullanmadım bu yüzden çok bilmiyorum bu arada manuel vites ehliyet alacağım.

Gayet haklı kızmada. Şu sıralar herkes geçiyor sınavı. Hataları görmezden geliyor hocalar. Ne olacak o kadar sürdü geçirelim diyorlar.
Sonraları ise kadın benzinliğe dalıyor yangın çıkıyor.
Sınavları geçmek %100 daha da zorlu olmalı. Herkes için.

Heyecan yapmamaya çalış rahat ol yani. Sinyal vites vb şeylere dikkat edeceksin başka çaren yok ehliyet alıyorsun sonuçta.

Hoca kötü gibi.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı