Ekonomi neden böyle?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ne yazık ki bu sizden ve ailenizden çevrenizden eşinizden dostunuzdan ahbabınızdan yani Türk toplumunun cehaletinden kaynaklanmaktadır.

Küresel güney ülkesi Türkiye'nin, liboş ve yobazlıktan ibaret milleti Türk milleti, bunu istemektedir, yani köleliği de kendileri istemiştir. Şimdiyse yapısal sopa değnek kırbaç inince AH UH demeniz normaldir. Şimdi sizler daha çok gaza gelip kırbaçla sopayla motive olaraktan daha iyi hizmetler edeceksiniz sahiplere.

Önemli not :
Piyasalara taze banknot yatırım döviz pompalanır, Araba gibin varlıklarda pompalanır. Duble yolundan tut da köprülerine kadar, Kredi muslukları da açılır.

İşte sürekli alırsın sen o kredileri kredi çekersin kredi ödersin, ondan sonra da işte bütün o pompalanan dövizi varlığı yatırımı misliyle karşılığın geri aldıkları gibi, üstüne birde sürekli senden heybeye para alır dururlar faizin muhabbetleri falan. Velhasıl kelam sonrada enflasyonu devalüasyonu yaparlar, tam sen aha düze çıktın derken en başa dönersin sarmal gene kaldığı yerden devam.

Yapısal sopa inince AH UH demeniz normaldir, Liboşlar da AH UH diyebilirler lakin hemencecik motive olup istenilen hizmetleri yaparlar.

Gerçekten canım sıkılıyor almak istediğim birçok şey normalde lüks olmasa bile günümüz kurları/vergiler gibi sebepler yüzünden 3-4 senedir hep erteliyorum ve üzülüyorum. Mesela uzun zamandır bir laptop bakıyorum bütçem kısıtlı 8000-9000 TL gibi bir para bile sadece 400-450 dolar civarı bir şey yapıyor ve o parayı denkleştirmek için ben bu kadar emek sarf ediyorum, çalışıyorum, birikim yapıyorum ama tüketmeye gelince bu kadar para sanki çok değersizmiş gibi çoğu ürüne fiyat biçiliyor. Özellikle teknolojik ürünlerde.

Benden biraz yaşı büyük insanlara bakıyorum bir 10 yıl öncesinde yazın çalışıp kendine gerçekten para kazandıran işler yapıp PC toplayıp/konsol aldıklarını duyuyorum. Şimdi üzüldüğüm şey ise ben bunu neden yapamıyorum? Neden benim tam zevklerimi yaşayacağım yıllarda bunlar oluyor? Uzun zamandır ne kadar o parayı harcamayıp saklamaya çalışsam da o 8K diye bir şey de kalmadı. Kalsa bile zaten o fiyat bandında adam akıllı bir şey yok. Gerçekten canım sılıkıyor ne olacak bu durum diye düşünüyorum. Umarım benden sonraki nesil böyle sıkıntıları yaşamaz çünkü elin Amerikalı/Avrupalı’sının çerez parası olan şeyler burada lüks gibi görülüp fiyat biçilince bana ağır koyuyor. Herhangi bir siyasi tarafım yok. Sadece biz ne ara bu hale geldik diyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleme:
Birilerinin altın kaşıkla yemek yemesi lazım, yiyemezse rezil oluruz. :)

Biz çok çalışalım ki hayatı daha iyi öğrenelim diye "bir de bu yandan bak 😃"

Gerçekten canım sıkılıyor almak istediğim birçok şey normalde lüks olmasa bile günümüz kurları/vergiler gibi sebepler yüzünden 3-4 senedir hep erteliyorum ve üzülüyorum. Mesela uzun zamandır bir laptop bakıyorum bütçem kısıtlı 8000-9000 TL gibi bir para bile sadece 400-450 dolar civarı bir şey yapıyor ve o parayı denkleştirmek için ben bu kadar emek sarf ediyorum, çalışıyorum, birikim yapıyorum ama tüketmeye gelince bu kadar para sanki çok değersizmiş gibi çoğu ürüne fiyat biçiliyor. Özellikle teknolojik ürünlerde.

Benden biraz yaşı büyük insanlara bakıyorum bir 10 yıl öncesinde yazın çalışıp kendine gerçekten para kazandıran işler yapıp PC toplayıp/konsol aldıklarını duyuyorum. Şimdi üzüldüğüm şey ise ben bunu neden yapamıyorum? Neden benim tam zevklerimi yaşayacağım yıllarda bunlar oluyor? Uzun zamandır ne kadar o parayı harcamayıp saklamaya çalışsam da o 8K diye bir şey de kalmadı. Kalsa bile zaten o fiyat bandında adamakıllı bir şey yok. Gerçekten canım sılıkıyor ne olacak bu durum diye düşünüyorum. Umarım benden sonraki nesil böyle sıkıntıları yaşamaz çünkü elin Amerikalı/Avrupalı’sının çerez parası olan şeyler burada lüks gibi görülüp fiyat biçilince bana ağır koyuyor. Herhangi bir siyasi tarafım yok. Sadece biz ne ara bu hale geldik diyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?

Vallahi Türkiye'nin kaderiydi diyebiliriz. Burada Erdoğan falan övmiyeceğim, ama iktidar değişmesi gerekiyorsa, önce yenme potansiyeli olan iyi bir muhalefet bulmamız lazım, bulduk mu? Hayır. Bana Kemal iyiydi demeyin çok gülerim.

Hocam kimsenin mesajını okumadan şunu demek istiyorum. Ekonominin ülkemizde kötü olmasının sebebi tarımın olmaması. Biz gelişmiş ülke değiliz, Japonya, Çin, Almanya değiliz, biz sıfırdan kurulan gelişmekte olan bir devletiz ve fabrikaların olması için üretim lazım. Malum inek, koç, yem fiyatları tavan bu yüzden çiftçiler mesleklerini bırakıyor veya çocukları o meslekleri tercih etmiyor. Neden yabancı yem markalarına sığınıyoruz, neden Hollanda yani İzmir kadar bir yerin tarımı tüm dünyayı kasıp kavuruyor? Adamlar kendisi üretiyor. Yemleri, inekleri, araçları. Kısacası ekstra para dökmüyor. Mesela rüzgar türbini, yapımı mesela 100 milyon lira tutuyor birisinin ama bu masrafını 5 yılda karşılıyor. Başlarda ekonomi kötü olacak ama kendimiz üreteceğiz ve zamanla bu zarar azalacak ve günden güne pozitif ekonomimiz olacak. Veya tarım yapanlar ziraat mühendisi olmalı. Toprağı bilmeli, bir inekten en fazla nasıl verim alınır bilmeli, hangi ot daha çok süt yapar bilmeli bir çiftçi. Yoksa ülkemizdeki gibi boş tarlalar olur ve Toki üzerine konar. Ekonominin ana taşı ne diye sorarsanız üretmek derim. Rusya'nın parası değersiz dünyada ama adamlar kendi içlerinde yönetiyorlar. Bizim bir telefon markamız var belki bilirsiniz, Reeder. Markanın 4 kameralı telefonunu açıyorlar 1 kamera çıkıyor, şimdi ben gidip Samsung mu alayım yoksa yerli ve milli karaktersiz telefonu mu? Veya bizim çok değerli topraklarımız var, madenlerimiz var. Hadi Lozan diyorlardı bitti oda ee? Nerede bor madeni petrol madenleri doğalgazlar? Üretmiyoruz arkadaşlar, üretmiyoruz...

Çok isterdim muasır medeniyetler seviyesine çıkan bir ülkenin vatandaşı olmayı. Huzurlu, stressiz bir hayat. Haberlere baktığımda hırsızlık, kötü olaylar yerine kedi ile köpeğin yan yana uyumasını görmek isterdim. Başarılı bir eğitim hayatı yaşayamasamda iş öğrenip geçimimi sağlamayı çok ama çok isterdim. Bu dediklerimi 17 yaşında birisi olarak diyorum, çok araştırmadan diyorum. Atamın bir sözü var; Yurdumuzu dünyanın en mamur ve medeni memleketleri seviyesine çıkartacağız. Milletimizi en geniş refah vasıta ve kaynaklarına sahip kılacağız. Millî kültürümüzü muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkartacağız... Çıkaramadık, birisi gelmeli sistemi değiştirmeli, ürettirmeli. 1950'li yıllarda tarlalarını satan Filistinlilere döndük...

Gülü seven dikenine katlanır arkadaşlarım. Ülkemizden gitmek istiyoruz evet ama gidemeyeceğiz, olmamalı. Atatürk'ün bir sözü daha var; Dünyaları alsan da verme şu cennet vatanı...

Fakirlik bi nevi Allaha yakınlıktır, sonuçta imtihan dünyası. Şükredip yaşadığına dua edeceksin(!).

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı