Elegoo Neptune 4 Pro alınır mı?

afkybnds

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Merhabalar 10.800TL'ye (rhino3dprinter satıyor) bu yazıcıyı ilk 3d yazıcım olarak almak mantıklı olur mu? Başka önerilere de açığım, baskı hızı çok hızlı olmasa da olur, ses konusunda ise apartmanda kullanılacağından ortalama veya daha az bir fan sesi olursa daha iyi olur. (fan değişimi yapılıyorsa değiştirebilirim de)

Bu fiyat civarında alabileceğim yüzey kalitesini düzgün ve genel olarak sorunsuz basabilen bir yazıcı arıyorum, ayrıca bunun yanında filamentler dışında yapacağım harcamalar veya ekstralar neler olabilir? Mesela filamentleri kurutmak için ekstra ekipmana gerek var mıdır yoksa ilerisi için mi düşünülmeli? Başlangıçta nelere ihtiyacım olacak genel olarak belirtirseniz sevinirim, teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
10800TL KDVsiz fiyatı.
Kdv dahil 13k civarı olacak o zaman, peki sizce iyi midir? Kendi çizdiğim prototip parçalar üreteceğim, elektronik pcblerin monte olduğu kasa parçaları gibi. Tavsiye eder misiniz? Alternatif önerileriniz varsa onlara da bakabilirim.

Ben ön sipariş döneminde Neptune 4 aldım, Ağustos'dan beri kullanıyorum. 7500TL'nin altında satılıyordu, 2024 itibariyle fiyatlarını bence fazla yukarı çektiler, mevcut fiyatından ötürü ben N4 ya da N4 Pro almazdım. Yaz ortalarında ya da sonbahar döneminde genelde firmalar yeni model çıkarır, acelen yoksa onları da bekleyebilirsin.

N4lerde fan sesleri oldukça yüksek, arka fanlar aşırı uçta zaten. Printables'da modeli soğutan yan fan upgrade'i için modeller var ama orada kullanılan fanlar da noname ürünler değil. Bendeki makinede sadece anakart fanı stok ki onu da bir ara değiştirmeyi düşünüyorum.

Firmware'i için biraz Reddit'de zaman geçirmek gerekiyor, başlarda oldukça bocaladılar, Z-offset sorunu insanları yordu, firmware güncellemeleri geç çıktı, güncel firmwareler ne kadar stabil bilmiyorum, ben geldiği şekilde kullanıyorum.

Makinede kamera kullanılabiliyor ama akıcı bir görüntü yok(ben kamera kullanmıyorum), USB WiFi birkaç ayardan sonra sorunsuz çalışıyor.

Baskı kalitesi güzel, reklam hızlarında tabii ki çalışmıyor. Yakın zamanda bütçe aralığın için açılan tavsiye konularına bakabilirsin.

Videodaki baskı kalitesine sahip:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben ön sipariş döneminde Neptune 4 aldım, Ağustos'dan beri kullanıyorum. 7500TL'nin altında satılıyordu, 2024 itibariyle fiyatlarını bence fazla yukarı çektiler, mevcut fiyatından ötürü ben N4 ya da N4 Pro almazdım. Yaz ortalarında ya da sonbahar döneminde genelde firmalar yeni model çıkarır, acelen yoksa onları da bekleyebilirsin.

N4lerde fan sesleri oldukça yüksek, arka fanlar aşırı uçta zaten. Printables'da modeli soğutan yan fan upgrade'i için modeller var ama orada kullanılan fanlar da noname ürünler değil. Bendeki makinede sadece anakart fanı stok ki onu da bir ara değiştirmeyi düşünüyorum.

Firmware'i için biraz Reddit'de zaman geçirmek gerekiyor, başlarda oldukça bocaladılar, Z-offset sorunu insanları yordu, firmware güncellemeleri geç çıktı, güncel firmwareler ne kadar stabil bilmiyorum, ben geldiği şekilde kullanıyorum.

Makinede kamera kullanılabiliyor ama akıcı bir görüntü yok(ben kamera kullanmıyorum), USB WiFi birkaç ayardan sonra sorunsuz çalışıyor.

Baskı kalitesi güzel, reklam hızlarında tabii ki çalışmıyor. Yakın zamanda bütçe aralığın için açılan tavsiye konularına bakabilirsin.

Videodaki baskı kalitesine sahip:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Teşekkürler cevabınız için, dediğiniz konulara bakayım o halde. Zaten reddit'te de bakmıştım incelemelere fakat her modelde illa ki sorun yaşayanlar olunca insan kararsız kalıyor. Attığınız videodaki baskı kalitesi gayet güzel görünüyor, şimdilik listede dursun bu ürün ona göre karar vereyim en iyisi.

Elegoo N4 ile N4 Pro arasında bana göre önemli bir fark yok, N4 alınarak 2000 liraya yakın tasarruf sağlanabilir.
Daha popüler ürünlere bakayım dedim Ender 3 V3 KE güzel gibi geldi, ileride upgrade konusunda ve kaynak bulma konusunda Creality daha iyi olabilir gibi. Bu model hakkında görüşleriniz nelerdir acaba? 12k fiyattan satılıyor şu anda, aynı fiyat segmentinde tavsiyeniz var mıdır?

Eski konularda yukarıdaki sebeplerden ötürü ben KE önerdim, yaz ya da sonbahar beklenmeyecekse uygun bir seçim olabilir.

Aklımda kaldığı kadarıyla KE'de çift Z eksen mevcut ama ikinci eksenin motoru yok, kayış ile diğer taraftan tahrik veriliyor.

N4'de sunulan arka fan bloğu yok, gerçi N4'de de herkes kullanmıyor.

Ses seviyesi diğer giriş seviyesi makinelerde de olduğu gibi KE'de de az değil.

Sanırım üzerinde K1'in hotendi var, bu hem iyi hem kötü çünkü K1 hotendleri sorunlardan ötürü birkaç revizyon gördü.

Takip ettiğim kanallardan birinde SE ve KE'de silindirik yatak rulmanlarındaki boşluktan ötürü biraz boşluk olduğunu hatırlıyorum, araştırılabilir. Tablanın merkezinden uzaklaştıkça görselde bozulmaya sebep olduğu söyleniyordu. Kaynak:

KE yerine SE'ye bakıyor olsan hız avantajından ötürü Anycubic Kobra 2 Pro'ya da bak derdim ama mevcut durumda KE, N4 Pro ile aynı kulvarda. TR'ye her markanın ürünü gelmediği için bazı fiyat aralıklarında çok seçenek olmayabiliyor, gene de eski konulara bakmanı öneririm.

Son düzenleme:
Eski konularda yukarıdaki sebeplerden ötürü ben KE önerdim, yaz ya da sonbahar beklenmeyecekse uygun bir seçim olabilir.

Aklımda kaldığı kadarıyla KE'de çift Z eksen mevcut ama ikinci eksenin motoru yok, kayış ile diğer taraftan tahrik veriliyor.

N4'de sunulan arka fan bloğu yok, gerçi N4'de de herkes kullanmıyor.

Ses seviyesi diğer giriş seviyesi makinelerde de olduğu gibi KE'de de az değil.

Sanırım üzerinde K1'in hotendi var, bu hem iyi hem kötü çünkü K1 hotendleri sorunlardan ötürü birkaç revizyon gördü.

Takip ettiğim kanallardan birinde SE ve KE'de silindirik yatak rulmanlarındaki boşluktan ötürü biraz boşluk olduğunu hatırlıyorum, araştırılabilir. Tablanın merkezinden uzaklaştıkça görselde bozulmaya sebep olduğu söyleniyordu. Kaynak:

KE yerine SE'ye bakıyor olsan hız avantajından ötürü Anycubic Kobra 2 Pro'ya da bak derdim ama mevcut durumda KE, N4 Pro ile aynı kulvarda. TR'ye her markanın ürünü gelmediği için bazı fiyat aralıklarında çok seçenek olmayabiliyor, gene de eski konulara bakmanı öneririm.
Aslında marble filament ile basacağım parçalar olacaktı fakat 0.4mm nozzle'larda tıkanma yaşayanlar olmuş, filament'e bağlı olarak da değişiyordur kesinlikle fakat bu tarz içerisinde parçacıklar bulunan filamentler basmak için model seçerken dikkat etmem gereken bir şey var mı yoksa sadece nozzle değişimi ile her şey halloluyor mu?

V3 KE güzel görünüyordu fakat reddit'te auto leveling çalışmıyor falan demişler ve 1-2 sorun daha okudum bazı kişilerin kalibrasyonla ilgili yaşadığı. Şimdi kafamda yine soru işaretleri oluşmaya başladı fakat bu fiyatlarda en mantıklısı da bu gibi, bilemedim açıkçası. İkinci el alımlara ne diyorsunuz? Elektronik aletlerde buna çok sıcak bakmasam da iyi model için değebilir derseniz bakabilirim, Bambulab A1 var mesela, ikinci el olarak düşünülebilir mi? Çok soru sordum fakat konuya yeniyim o yüzden emin olmak istiyorum, teşekkürler.

İlk makine olacaksa sorun yaşandığı durumda acaba makineden mi benden mi sorusu can sıkabilir, ellenmemiş olduğu sürece ikinci el belki alınabilir ama ben printerı ikinci el almayı düşünmem ayrıca anlamlı olacak kadar fiyatları düşük de olmuyor çoğunlukla. A1'in tabla kablosu yangın riski oluşturduğu için geri çağrılmıştı, yeni tasarımlı kabloyla değiştirilmiş olması gerekli...

Ben PLA ve ABS dışında baskı almıyorum, mermer filament aşındırıcı bir özellikteyse ona uygun nozül ile değiştirilebilir, sertleştirilmiş nozüller de satılıyor.

Makine 0.4mm delikli nozül ile geliyor ama daha büyük delikli nozül de kullanılabilir, bende 0.4'den çok 0.6mm yedeği mevcut, Aliexpress'den sonbaharda herşey dahil tanesi ortalama 30TL'ye gelmişti.

Emin ol Neptune 4 sayfalarında gezsen daha da korkarsın. N4'de de offset ayarından sonra makine kapatılıp açılınca değeri sıfırlıyordu, tabla ayar çarkları düşüp tabla baskı sırasında düşüyordu vb. türlü türlü şey.

Geri
Yukarı