Elektrik Elektronik Mezunu Havacılık Sektöründe İş Bulabilir mi?

Mersinli33

Hectopat
Makaleler
2
Elektrik elektronik mühendisi havacılık sektöründe iş bulabilir mi?

Marmara Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği için.

Son düzenleme:
Bulabilir tabii. Bazı uzmanlar uçak mühendisliğinin bir doktora alanı olmasını savunuyor yani insanlar makine mühendisliği veya elektrik - elektronik mühendisliği okuduktan sonra eğer havacılık alanında çalışmak istiyorsa bir de uçak mühendisliği türevi eğitim veren kurum veya kuruluşlardan bu eğitimi alsın ve uçak mühendisliği çeşitli mühendisliklerin üstüne kurulsun şeklinde. Zaten hâlihazırda bu alanda çalışan çok fazla mühendis var sadece uçak mühendisi olmayan.

Gerçek bir uçakçı olmazsın ama çalışabilirsin :)

Sana hep uçak üzerinden soru sorarlar, bilemezsin, uğraşırlar, ezerler, alay konusu ederler ilk başta. Tek sıkıntıyı buradan yaşarsın. Ama önerim uçak üzerinde çalışmak istiyorsan genel bir uçak bilgisi alman şart kendin için.

Uçak hangarları böyle, kibar ortamlar değil. Ben de içindeyim ondan biliyorum :)

Benden bir ufak tavsiye daha; havacılık teknik İngilizcesi bilmelisin işe girebilmek için.

Gerçek bir uçakçı olmazsın ama çalışabilirsin :)

Sana hep uçak üzerinden soru sorarlar, bilemezsin, uğraşırlar, ezerler, alay konusu ederler ilk başta. Tek sıkıntıyı buradan yaşarsın.
Buradan anladığım şu: Uçakçılar motor takıp çıkaracak, ben de arkada durup lazım olunca bir elektrikçi olarak kablo mu bağlayacağım?
Ama önerim uçak üzerinde çalışmak istiyorsan genel bir uçak bilgisi alman şart kendin için.
Genel bir uçak bilgisinden kastınız nedir? İnternetten izlenecek videolar, araştırınca karşıma çıkacak olan rastgele bilgiler mi, teknik bir eğitim mi?
Benden bir ufak tavsiye daha; havacılık teknik İngilizcesi bilmelisin işe girebilmek için.
Gerekli İngilizce eğitimi okurken alınmıyor mu?

Soruyu sorarken altta Marmara Üniversitesi Elektrik Elektronik bölümü için dememin sebebi okuduğum lise dolayısıyla o üniversitenin taban puanından (421) daha az (320) yaparsam orayı kazanabiliyor olmam.

Ayrıca Bağcılar Meslek Lisesi'nde havacılık bölümü var. Gelecekte bana daha yararı olacaksa oraya nakil işlemlerine başlamak isterim, ne de olsa henüz geç değil. Fakat ismi bile beni ürpertiyor desem yalan olmaz.

SHGM Hava aracı teknisyeni lisans kategorilerinde B2 Hava aracı bakım teknisyeni (Aviyonik) diye bir şey var. Araştırınca Aviyonik'in Aviation Electronics olduğunu öğrendim. Bunun Elektrik Elektronik ile bir alakası var mıdır?

Bölüm dersi öğretmenimizin söylediğine göre 2 yıllık üniversite de uçak teknisyenliği bölümü varmış. Okuduğum liseden oraya geçiş yapmak istersem lisenin bana yardımı olacak. Fakat o bölümden mezun olanların hangardaki üst mertebe tarafından kullanıldığını duydum.

Beni aydınlatırsanız sevinirim.
@Jira

Son düzenleme:
Evet bulabilirsin. Makina mühendisi, elektrik elektronik mühendisi hatta endüstri mühendisi bile bu alanda çalışabiliyor. Lisans alman öncemli daha çok senin. Uçak mühendisi gibi direkt uçakçı olamıyorsun. Önce lisanslandırmadan geçmen gerekli.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı