Elektrik Pano Teknisyenliği vs Elektronik Teknisyeni

Cruqial

Hectopat
Daha fazla  
11.sınıf mesleki eğitim merkezi öğrencisiyim staj için 2 iş yeri buldum bunlardan biri elektrik pano montajı yapan bir firma ikincisi ise elektrikli aydınlatma sistemleri geliştiren ve üreten bir firma.
İlk firmada çalışırsam elektrik pano montaj teknisyeni ikinci firmada çalışırsam elektronik teknisyeni olma şansım var.
Elektrik alanında çalışan bilgi sahibi olan arkadaşlar. Bu iki meslek alanının avantajlarını, dezavantajları hakkında bilgi verirlerse.
Veya bu alanlardan birinde çalışıyorsanız çalışma şartlarınınız nasıl tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Meslek lisesi mekatronik mezunu olacağım ben bile panoyu biliyorum. Elektrikte zorlanırken panoyu kolayca yapıyordum. Elektronik teknisyenliğini daha çok öneririm. Daha az kişi biliyor. Bir fabrikaya gezi yapılıyordu. Orada farklı bir pano montajı yapılıyordu. Temel bilgimle bile o panoyu anlamıştım. Elektronik teknisyenliğine yönelirsen zaten her türlü panoyu anlarsın.

Ben kalıphanede staj yaptım. Pek çok farklı yerde staj yapan arkadaşımda işten çok boş boş durduklarını söylüyor. Bende de aynı şekil boş durmuştum. İşide öğreniyorsun ama genelde boş oluyor.

Meslek lisesi mekatronik mezunu olacağım ben bile panoyu biliyorum. Elektrikte zorlanırken panoyu kolayca yapıyordum. Elektronik teknisyenliğini daha çok öneririm. Daha az kişi biliyor. Bir fabrikaya gezi yapılıyordu. Orada farklı bir pano montajı yapılıyordu. Temel bilgimle bile o panoyu anlamıştım. Elektronik teknisyenliğine yönelirsen zaten her türlü panoyu anlarsın.

Ben kalıphanede staj yaptım. Pek çok farklı yerde staj yapan arkadaşımda işten çok boş boş durduklarını söylüyor. Bende de aynı şekil boş durmuştum. İşide öğreniyorsun ama genelde boş oluyor.

Yorumunuz için teşekkür ederim hocam. Dediğiniz gibi pano biraz daha kolay bir iş gibi geliyor bana da. Bu yüzden elektronik teknisyenliğine daha yakın hissediyorum kendimi. Fakat çalışacağım yerde yeterince tecrübe edinip edinemeyeceğimden endişeliyim.

Yorumunuz için teşekkür ederim hocam. Dediğiniz gibi pano biraz daha kolay bir iş gibi geliyor bana da. Bu yüzden elektronik teknisyenliğine daha yakın hissediyorum kendimi. Fakat çalışacağım yerde yeterince tecrübe edinip edinemeyeceğimden endişeliyim.
Bilgi konusunda çok bir şey bekleme. Sana sadece öğretmek isterlerse öğretirler. Zaten fabrika ortamına alışman için seni başta ezmeye çalışacaklar. Kendini ezdirmeyip işe odaklanırsan kendini geliştirebilirsin. İşçi olmasına rağmen kendini patron gibi görenler çok oluyor. Stajyere emir vermeler falan. Öyle insanlara dikkat et. Stajın zehir olmasın.

Yeni konular

Geri
Yukarı