Elektro gitarda hangi köprü tipi alınmalı?

antik bey

Centipat
Daha fazla  
Bir süre araştırdım, fakat aklıma takılan bir soru var: Gitarda farklı köprü çeşitleri var ve anladığım kadarıyla vintage style tremolo ve Floyd rose köprü farklı. İnternetten baktığımda da sabit köprülü ucuz bir gitar bulamıyorum (bütçem en fazla 4500 TL). Vintage style tremolo alsam, sabit köprülüymüş gibi kullanmam mümkün mü?

Bir süre araştırdım, fakat aklıma takılan bir soru var: Gitarda farklı köprü çeşitleri var ve anladığım kadarıyla vintage style tremolo ve Floyd rose köprü farklı. İnternetten baktığımda da sabit köprülü ucuz bir gitar bulamıyorum (bütçem en fazla 4500 TL). Vintage style tremolo alsam, sabit köprülüymüş gibi kullanmam mümkün mü?
Sustain ve tonu etkiler, kesinlikle sabit kopru ile gitar daha guzel ses cikariyor.

Sustain ve tonu etkiler, kesinlikle sabit kopru ile gitar daha guzel ses cikariyor.

Neye göre, kime göre daha güzel ?

Alabileceğim bir önerin var mı peki?

Bütçe 4.500 ile ikinci el kozmoslara yönelebilirsiniz fakat eğer imkan varsa bitçeyi biraz daha yükseltmek çok daha iyi olur.

Floyd rose olmadığı sürece başlangıç aşamasında fark etmiyor ancak vintage, floyd rose tarzı köprülerde genellikle bend yapmak daha zor ayrıca bend yaptıktan sonra bir alttaki teli çalmak isterseniz ses akort ayarı bozuk bir şekilde çıkabiliyor. Bunlar dezavantajlı özellikler o yüzden eğer vintage tremolo tarzı bir köprü alırsanız bendlere özellikle dikkat edin ve çalışın.

Ne kadar muzisyen olduklarina bagli, Floyd Rose sesi guzellestirecek degil ya?
Ses genellikle floyd rose sistemine sahip gitarlarda daha metalik ve tiz çıkıyor. Sustain de daha düşük oluyor ancak bu özelikler sesin güzelliği kişiden kişiye göre de değişir ben derim güzel sen dersin sabit köprü daha güzel saygı duyarım fakat kimi müzisyenlerin şunun sesi daha güzel diye bir ayrım yapması saçma olur çünkü bu kişisel bir zevk.

Not: Bir insanın zevkine karışmak ne kadar müzisyen olduğunuz ile alakalı mı ? Bir de müzisyenliğin bir seviyesi mi var ? Acaba clapton, SRV den daha mı müzisyen yoksa daha az mı müzisyen ? Merak ettim doğrusu.

Ses genellikle floyd rose sistemine sahip gitarlarda daha metalik ve tiz çıkıyor. Sustain de daha düşük oluyor ancak bu özelikler sesin güzelliği kişiden kişiye göre de değişir ben derim güzel sen dersin sabit köprü daha güzel saygı duyarım fakat kimi müzisyenlerin şunun sesi daha güzel diye bir ayrım yapması saçma olur çünkü bu kişisel bir zevk.
Eklenen sustain bile cok fazla sey katiyor tona ve soyledigin gibi bend yaparken yaylarin ton kaymasina sebep olmasi gibi sorunlar var kalin tellerle calamiyorsun bu yuzden. Ve ton asil kalin tellerde ortaya cikiyor. Ben de saygi duyarim.

Not: Bir insanın zevkine karışmak ne kadar müzisyen olduğunuz ile alakalı mı ? Bir de müzisyenliğin bir seviyesi mi var ? Acaba clapton, SRV den daha mı müzisyen yoksa daha az mı müzisyen ? Merak ettim doğrusu.
Sanatin iyisi kotusu yoktur ama muzisyenin iyisi kotusu vardir.

Geri
Yukarı