Çözüldü Elementary OS'e Debian Sid Deposu Eklerken Oluşan GPG Hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Huso112

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba!
Bazı paketler EOS'da bulunmayıp da Debian Sid'de bulununca düşük öncelik ile sources.list.d'ye eklemek istemiştim ama bu hatayı alıyorum.

Ekran görüntüsü 2022-10-14 22-15-36.png

debian-keyring paketi kurulu.
@OzgunP

Merhaba!
Bazı paketler EOS'da bulunmayıp da Debian Sid'de bulununca düşük öncelik ile sources.list.d'ye eklemek istemiştim ama bu hatayı alıyorum.

Eki Görüntüle 1544001

debian-keyring paketi kurulu.
@OzgunP

apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys x "X" olan kısma pubkey hatasındaki rakamları yazın.

Çözüm
Son düzenleme:
Sid deposunun pin önceliğini düşürüp ezdirsen de; bu depodan yükleyeceğin bazı paketler, EOS deposundaki paketlerden daha güncel sürüme bağımlı olabilir. Bu çakışmalara sebep olabilir. Bununla birlikte ezdiğin depodan yüklenebilecek bazı bağımlılıklar da, EOS ve taban deposundan yüklenmesi olası bazı uygulamalar için bağımlılık sorunlarına yol açabilir. Kısaca FrankenDebian olarak tanımlanan kargaşaya yol açabilirsin.

Debian paket yönetiminde çok tecrübeli değilsen, bu yaptığın hiç mi hiç önerilmez. Bunun istisnaları, Sid"e experimental depo eklenmesi gibi durumlarda olabilir, zira bu iki depo birbiriyle uyumludur.

Sid deposunun pin önceliğini düşürüp ezdirsen de; bu depodan yükleyeceğin bazı paketler, EOS deposundaki paketlerden daha güncel sürüme bağımlı olabilir. Bu çakışmalara sebep olabilir. Bununla birlikte ezdiğin depodan yüklenebilecek bazı bağımlılıklar da, EOS ve taban deposundan yüklenmesi olası bazı uygulamalar için bağımlılık sorunlarına yol açabilir. Kısaca FrankenDebian olarak tanımlanan kargaşaya yol açabilirsin.

Debian paket yönetiminde çok tecrübeli değilsen, bu yaptığın hiç mi hiç önerilmez. Bunun istisnaları, Sid"e experimental depo eklenmesi gibi durumlarda olabilir, zira bu iki depo birbiriyle uyumludur.
Sanırım az önce bir FrankenDebian yaptım. Neyse ki içinde hiçbir veri'm yok. Yani çökse de ziyan değil :)

Sanırım az önce bir FrankenDebian yaptım. Neyse ki içinde hiçbir bilgim yok. Yani çökse de ziyan değil :)

Aslında apt çok gelişmiş bir paket yöneticisidir. Pin önceliği ile Sid'den testing ya da kararlıya geçmek ya da tam tersini yapmak çok kolaydır. Benzer yöntemle uyumsuz depo eklenmesi ile çorba olmuş bir sistem dahi kurtarılabilir. Dağıtımın ana depolarının önceliğini 1050 yapıp sadece bir upgrade ve fix missing dahi, sistemin kurtulması için yeterli olacaktır. Debian depo yönetimi kadar, bir sistem yöneticisine esneklik sunan başka bir paket yönetimi neredeyse yok. Sadece paket depolarının yönetilmesinden bahsetmiyorum, paketlemeden de anlayan bir sistem yöneticisinin yapabileceği senaryoları kasdediyorum.

Son düzenleme:
Aslında apt çok gelişmiş bir paket yöneticisidir. Pin önceliği ile Sid'den testing ya da kararlıya geçmek ya da tam tersini yapmak çok kolaydır. Benzer yöntemle uyumsuz depo eklenmesi ile çorba olmuş bir sistem dahi kurtarılabilir. Dağıtımın ana depolarının önceliğini 1050 yapıp sadece bir upgrade ve fix missing dahi, sistemin kurtulması için yeterli olacaktır. Debian depo yönetimi kadar, bir sistem yöneticisine esneklik sunan başka bir paket yönetimi neredeyse yok. Sadece oaket depolarının yönetilmesinden bahsetmiyorum, paketlemeden de anlayan bir sistem yöneticisinin yapabileceği senaryoları kasdediyorum.
Anladım hocam. Teşekkür ederim :)

Geri
Yukarı