En iyi Osmanlı padişahı size göre hangisi?

En iyi padişah

• Oy verenlerin toplamı
    232
Konuyu biraz hortlatmış gibi oluyorum ama 2. Abdülhamid Osmanlının en çok abartılan padişahıdır bence. Döneminde sürüyle hatası vardır. Kendine Osmanlı torunu diye tarif eden tayfa genellikle 2. Abdülhamid'i yüceltip peygamber seviyesine çıkarır hatasızmış gibi.
Bir insan tabii ki hatasız olmaz fakat hem tahta çıktığı dönem hem devletteki yüksek kurumlara gelmiş suiniyetli insanları hesaba katarsak bu sürede devleti ayakta tutması büyük başarı.

Bir insan tabii ki hatasız olmaz fakat hem tahta çıktığı dönem hem devletteki yüksek kurumlara gelmiş suiniyetli insanları hesaba katarsak bu sürede devleti ayakta tutması büyük başarı.
Abdülhamid'i sadece istihbarat yönetimini beğenirim ben. Sürüyle hatası vardır. En başta donanmayı Haliçte tahttan düşme korkusundan dolayı çürütmesi gibi ve bu donanma yanlış hatırlamıyorsam döneminde dünyanın en güçlü 3. donanmasıydı. Bu arada Abdülhamid'e dış güçler sürekli kazık atmıştır. Savaş gemilerimizi vermemişlerdir, sattıkları dönemin sanırım tek torpido atan denizaltısını denge sorunlu satmışlardır ve yardım etmemişlerdir.

Daha sonra bunlar masraflı olunca hepsi gözden çıkarılmıştır. Zararı siz düşünün. Bu donanma olmadığı için savaşlara 3-0 geriden başladık. Belki o donanma olsaydı günümüzde tartıştığımız adalar bizde kalabilirdi.

Mesela şu Payitaht dizisi var resmen adamı yüce bir varlık olarak gösteriyor. Bir bölümünü izledim Modern Siyonizm kurucusu Herlz geliyor makamına ve para karşılığında toprak istiyor. Abdülhamid'in cevabı ise benim millletimin ve devletimin parayla satılacak toprağı yoktur. Daha sonrasından ise Abdülhamid'in zamanında yahudilere Mezopotamya'yı önerdiği çıkıyor ortaya. Daha birçok şey sayabilirim yaptığı borç anlaşmaları gibi ama gerek yok.

Abdülhamid'i sadece istihbarat yönetimini beğenirim ben. Sürüyle hatası vardır. En başta donanmayı Haliçte tahttan düşme korkusundan dolayı çürütmesi gibi ve bu donanma yanlış hatırlamıyorsam döneminde dünyanın en güçlü 3. donanmasıydı. Bu arada Abdülhamid'e dış güçler sürekli kazık atmıştır. Savaş gemilerimizi vermemişlerdir, sattıkları dönemin sanırım tek torpido atan denizaltısını denge sorunlu satmışlardır ve yardım etmemişlerdir.

Daha sonra bunlar masraflı olunca hepsi gözden çıkarılmıştır. Zararı siz düşünün. Bu donanma olmadığı için savaşlara 3-0 geriden başladık. Belki o donanma olsaydı günümüzde tartıştığımız adalar bizde kalabilirdi.

Mesela şu Payitaht dizisi var resmen adamı yüce bir varlık olarak gösteriyor. Bir bölümünü izledim Modern Siyonizm kurucusu Herlz geliyor makamına ve para karşılığında toprak istiyor. Abdülhamid'in cevabı ise benim millletimin ve devletimin parayla satılacak toprağı yoktur. Daha sonrasından ise Abdülhamid'in zamanında yahudilere Mezopotamya'yı önerdiği çıkıyor ortaya. Daha birçok şey sayabilirim yaptığı borç anlaşmaları gibi ama gerek yok.

Bu donanma mevzusu gerçekten sıkıntılı. Fakat mesela Çanakkale için tedbir alması gibi başarıları da var. Öte yandan Mezopotamya'yı önerme hususunda bir delil bulamadım. Yine de biraz empati yapıp o zamanki ülkenin halini de hesaba katmak gerek.

Ortaya karışık olarak Fatih Sultan Mehmet'in vizyonu ve zekası, Yavuz Sultan Selim'in askeri otoritesi, Kanuni Sultan Süleyman'ın "yaşlılık öncesindeki" yönetim becerisi ve farklılıklara (dil/din) olan hoşgörüsünü birleştirsek olmaz mı?

En iyi diye bir iddiada bulunmak pek mümkün değil. Hepsinin kendi dönemlerine göre farklı şartları oldu. Mesela Kanuni zamanında yeni kıtanın keşfi nedeniyle yeni gelen kaynaklardan mahrum kalınması nedeniyle olan ekonomik buhran bir sürü şeyi engelledi.

2. abdülhamid neredeyse kimsenin harcının yetmiceği birşeyi yaptı. Ülkeyi 40 yıl daha ayakta tuttu borçları vs. kapadı. (Bir kısmını)
Ülkenin çökmesini geciktirmesi önemli bir olay fakat bu yere göğe sığdırılamayacak bir olay değil hele hele bunu Fatih'in yaptığı işler ile ile karşılaştırmak çok yanlış Fatih Sultan, Papa'nın Vatikan'dan korkarak kaçmasını sağladı bundan daha baba bir şey var mı be ?

Ülkenin çökmesini geciktirmesi önemli bir olay fakat bunu yere göğe sığdırılamayacak bir olay değil hele hele bunu Fatih'in yaptığı işler ile ile karşılaştırmak çok yanlış Fatih sultan Papa'nın Vatikan'dan korkarak kaçmasını sağladı bundan daha baba bir şey var mı be?

1-Ben aynı kefeye koymadım.
2-Osman'lı o zamanlar cidden berbattı. Ve 2. Fatih İstanbul Fethi'ni yaptığında yanlış hatırlamıyorsam Bizans osmanlıdan güçsüzdü.

1-Ben aynı kefeye koymadım.
2-Osman'lı o zamanlar cidden berbattı. Ve 2. Fatih İstanbul Fethi'ni yaptığında yanlış hatırlamıyorsam Bizans osmanlıdan güçsüzdü.
Fatih'ten önce ki 4 padişah döneminde de Osmanlı Bizans'tan güçlüydü ama alamadılar güç ile alakası yok İstanbul surları efsanesini hiç duymadın sanırım şehir aşılması en zor surlara sahipti Fatih gemileri karadan yürütmeyi akıl etmese kuşatma gene başarısız olurdu boş zamanlarında İlber Ortaylı'yı dinlemeni öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı