En iyi oyun şirketi hangisidir?

En iyi oyun şirketi

• Oy verenlerin toplamı
    148
Ne diyeyim bence dikkatli oynamıyorsunuz.
Dikkatli oynamakla alakası yok. Her oyunu birbirinden hatalı. Çoğu oyunu birbirinin aynısı. Şirketi aşırı derecede fazla savunuyorsunuz. Savunmanıza hiç bir şey söyleyemem fakat bu fan boy düzeyinde olduğunda çok hoş gözükmüyor.
Assassin's Creed serisinin çoğu özensiz. Bütün serilerini eksiksiz oynayan ve seveni olarak söylüyorum bunu. Tom Clancy's serisi zaten bir o kadar bug ve hatayla dolu. Hiç bir işi düzgün değil.
Mirage mesela DLC olarak çıkacaktı. Para kazanmak istemeleri mi bilmiyorum oyun olarak çıktı.
Skull and Bones optimizasyonu rezalet ve iyi olmayan bir oyun.
Far Cry serisi konusunda birbirinin aynısı. 5 ve 6 arasında hiç bir fark yok mesela.

Özel olarak Tom Clancy's Rainbow Six: Siege oyunu hakkında 3000 saatlik deneyimimi yazsam paragraflara sığdıramam. Ubisoft'un online oyun konusunda en iddialı oyunu. FPS, taktik oyunu olarak üstüne tanımam fakat içerisinde barındırdığı bug, oyunu bozan hatalar çileden çıkartıyor. Her maça girerken bom boş ekrana dakikalarca beklememiz, o bekleme anında bir kişinin oyundan kick yemesi ve sunucularının sürekli çökmesi şirketin umursamadığı gerçeğini ortaya sunuyor. Topluluğu dinlemeyen bir şirket.

Saydığın oyunlara gelirsek hiç birisi sınıfının en iyisi değil.

Ubisoft büyüklük ve iyilik açısından iyi olabilir ama abarttığınız kadar en iyisi değil.
Ubisoft'u en iyisi diye belirtip, Rockstar'ın oyunlara çöp demen yazının en başta ne kadar boş olduğunu da gösteriyor.

Son düzenleme:
Açık ara Ubisoft'tur.

AC Unity, Origins, Valhalla
Watch Dogs 2 ve Legion
Ghost Recon Breakpoint, Wildlands
The Division 1 ve 2
The Crew 1, 2, Motorfest
Anno 1800
Far Cry Primal, Blood Dragon, 4, 5, New Dawn, 6
Riders Republic, Steep

Multi olarak: Rainbow Six Siege, For Honor

Adamların 10 yılda ürettiği masterpiecelere bakar mısın? Bir tane boş oyun yok yukarıda.

Ubisoft'a yaklaşabilen bir firma yok.

Hepsi bambaşka deneyimler sunuyorlar. (Aynı oyun diyenler oynamadan ezbere konuşan yalancı tipler)

En iyi combatı mı istiyorsun? For Honor
Taktiksel FPS? R6S
Taktiksel TPS, askeri stealth? Ghost Recon Breakpoint ve Wildlands
Gelmiş geçmiş en iyi MMO spor oyunları? Riders Republic ve Steep
En iyi Survival? The Division 1, Far Cry Primal
Şehir Kurma, 18. yy.? Anno 1800
En Fun arcade racing? The Crew Serisi
En iyi platform? Rayman Legends

Sanat tasarımı, gameplay, görev ve level dizaynı, içerik çeşitliliği, atmosfer, harita dizaynı, npc'ler, kurgusal dünya, senaryo ve hikaye anlatımı(valhalla gelmiş geçmiş en iyisidir RDR 2, Witcher 3 falan çöp kalıyorlar bunun yanında.) vs. daha birçok parametrede diğer firmalara ders niteliğinde oyunlar ortaya koyuyor.

Hem seri içi hem de seri dışı oyunları çok farklı hissettiriyor ubisoftun. Bambaşka deneyimler.

Rockstar seçilmesi komik. Son 11 yılda 2 oyun üretmiş tembel bir firma Rockstar. Tembel olmasını da geçtim ortaya koyduğu ürünler her anlamda yukarıda yazdığım üst seviye işlerin yanında trash tier kalıyor.
Saydığın oyunların çok büyük kısmı boş oyun. Çoğu oyunu masterpiece olmaya yakın bile değil. Rockstar’ın çok aktif olmadığı doğru ama saydığın oyunlara masterpiece diyip Rockstar oyunlarına çöp demen garip. Uzun uzun yazmışsın ama çok boş. Ha katildigim yer hiç mi yok? Var, For Honor combat olarak çok güzeldi ancak Ubisoft tabii ki oyununa sahip çıkmadı. Rainbow Six Siege türünün en iyilerinden birisi, ona lafım yok.

Dikkatli oynamakla alakası yok. Her oyunu birbirinden hatalı. Çoğu oyunu birbirinin aynısı. Şirketi aşırı derecede fazla savunuyorsunuz. Savunmanıza hiç bir şey söyleyemem fakat bu fan boy düzeyinde olduğunda çok hoş gözükmüyor.
Assassin's Creed serisinin çoğu özensiz. Bütün serilerini eksiksiz oynayan ve seveni olarak söylüyorum bunu. Tom Clancy's serisi zaten bir o kadar bug ve hatayla dolu. Hiç bir işi düzgün değil.
Mirage mesela DLC olarak çıkacaktı. Para kazanmak istemeleri mi bilmiyorum oyun olarak çıktı.
Far Cry serisi konusunda birbirinin aynısı. 5 ve 6 arasında hiç bir fark yok mesela.

Özel olarak Tom Clancy's Rainbow Six: Siege oyunu hakkında 3000 saatlik deneyimimi yazsam paragraflara sığdıramam. Ubisoft'un online oyun konusunda en iddialı oyunu. FPS, taktik oyunu olarak üstüne tanımam fakat içerisinde barındırdığı bug, oyunu bozan hatalar çileden çıkartıyor. Her maça girerken bom boş ekrana dakikalarca beklememiz, o bekleme anında bir kişinin oyundan kick yemesi ve sunucularının sürekli çökmesi şirketin umursamadığı gerçeğini ortaya sunuyor. Topluluğu dinlemeyen bir şirket.

Ubisoft büyüklük ve iyilik açısından iyi olabilir ama abarttığınız kadar en iyisi değil.
Güzel yazmışsın hocam doğru sonuna kadar. Assasins Creed artık çok özensiz bir seri benim gözümde. Çıkarmak için çıkarıyorlar sanki, Far Cry serisi de her yeni oyunu çıktıkça geriye gidiyor maalesef.

Saydığın oyunların çok büyük kısmı boş oyun. Çoğu oyunu masterpiece olmaya yakın bile değil. Rockstar’ın çok aktif olmadığı doğru ama saydığın oyunlara masterpiece diyip Rockstar oyunlarına çöp demen garip. Uzun uzun yazmışsın ama çok boş. Ha katildigim yer hiç mi yok? Var, For Honor combat olarak çok güzeldi ancak Ubisoft tabii ki oyununa sahip çıkmadı. Rainbow Six Siege türünün en iyilerinden birisi, ona lafım yok.

Güzel yazmışsın hocam doğru sonuna kadar. Assasins Creed artık çok özensiz bir seri benim gözümde. Çıkarmak için çıkarıyorlar sanki, Far Cry serisi de her yeni oyunu çıktıkça geriye gidiyor maalesef.
Bu arada normalde bu firmalar arasında kalite olarak Rockstar biraz daha önde ancak piyasada çok aktif olmadıkları için onları seçmedim. CD Project ile From Software arasında kaldım From Software daha mantıklı geldi. Witcher 3 ve Cyberpunk şimdiki çoğu oyuna taş çıkartacak seviyede. From Software’in yeri bende ayrı.

Son düzenleme:
Teşekkür ediyorum öncelikle.
Assassin's Creed oyun serisini normalde hayranlık derecesinde severim. Bütün kitap serisini okudum sırf bu yüzden. Ama artık oyun çıksın da ne olursa olsun kafasında takılıyorlar. Keşke özenseler ve denildiği gibi efsane olsa da oynasak.
Assassin's Creed Odyssey, Valhalla, Mirage her şeyi anlatıyor. Mirage iyi öyle deme derseniz de alakası yok. DLC olarak planlanan sonrasında sırf oyun çıkartmak istedikleri için ayrı çıkarttıkları bir oyun. Eskiye dönelim, stealth görevler ekleyelim, oyuncuları oyalasın diye genel olarak dizayna bakmadılar.
Far Cry serisinde de Far Cry 5'i oynadıktan sonra 6. oyunu oynarken bayıla bayıla, uyuya uyuya oynadım. O kadar aynılar.
Breakpoint oyunu ile Wildlands arasında grafik farkı var sadece. Oynanış, dizaynlar aynı. Mekanikleri aynı oyun yok diyorlar ama her oyun mekaniği aynı. :D (2 oyunu da 300+ saat oynamış olarak yorumda bulunuyorum. Oynamadığım oyun hakkında yorum yapmam.)

Ubisoft'u en iyisi diye belirtip, Rockstar'ın oyunlara çöp demen yazının en başta ne kadar boş olduğunu da gösteriyor.
"Her oyunu birbirinden hatalı. Çoğu oyunu birbirinin aynısı."

Yukarıdakı cümleleri şaka olmaksızın söyleyen biri ne kaliteden anlıyordur ne de oyundan.

AC serisi nasıl özensiz açabilir misiniz? Öğrenelim lütfen.

AC Mirage mesela 2023'te çıkmış en iyi senaryolu oyundur. Hem diyaloglar hem plot örgüsü kıvamındaydı. Valhalla hikayesi ile bağdaştığı yer yok ve spoiler vermiyor.

Tüm kombat, stealth sisteminden tut haritayı adamlar baştan yapmışlar. Valhalla ile benzerliği toplasan %10 yok.

Adamlar rpg konseptini ac valhalla'da dizi - oyuna çeviriyor ve komple değiştiriyor pacingten tut kurguyu gene aynı oyunmuş gibi eleştiriliyor(klasik rpg konseptte olan oyun sadece odyssey bu seride) şimdi dizi konseptini bırakıp daha sinematik hikayeli kısa open world oyun sunuyorlar gene aynı oyun deniliyor. Şaka gibisiniz.

Evet bazı bölüm kurguları ve görevler bayık-klişe olsa da genel kurgu, hikaye akışı, level dizaynı, son oyunlarda yeterince olmayan sosyal gizlilik ve top notch diyaloglar, ac origins'teki gibi cool öldürme sekansları, her ne kadar valhalla'ya kıyasla çeşitlilik ve özgürlükten yoksun olsa da giderek cooollaşan ve estetik bir şova dönen kombat animasyonlarıyla kombat ve genel olarak serinin parkur olarak en iyisini, gizlilik olarak en iyisi olmasa da üçüncüsünü içermesi açısından gayette olmuş oyundur.
8.1/10

dlc dlc demişsiniz alın size gerçek dlcler:

elden ring düpe düz genişletilmiş dark souls dlcsiydi

gow ragnarök düpe düz genişletilmiş gow 2018 dlcsiydi

Eğer bu Elden Ring çöpü ve GoW Ragnarok(2018'den iyi en azından) yüksek puanlar alıyorsa kimse bana valhalla dlc'si olacaktı bu yüzden ikisi aynı diyemez.

AC Valhalla mesela oyun tarihinin en derin evrenine sahip. Eivor tüm oyun tarihinin en detaylı yazılmış karakteridir. (Yazımdan anlamayan cahil cühelalar Arthur Morgan diyebilir.) Eivor bencilliğe, kendi kafasındaki ideallere, hem templar hem de assassinliğe ve daha bir sürü şeye daha sırtını dönerek dirayeti ve iradesiyle öne çıkmıştır. malum kişiyle çatışması bile mitolojilerden kurtulup hakikati görme kavgasından başka bişey değil. o kavgası bitince onunla-yani kendi eski kişliliğiyle bile ortak noktaya gelmekte problem yaşamamıştır.

worldbuilding, atmosfer yaratımı, harita tasarımı, senaryo, oynanış(god of war'ın taramalı tüfek benzeri oldukça sıkıcı combatı övülürken bunun gömülmesi insanlık tarihinin en büyük şakası filan olmalı), aksiyonu, keşif hissi, inanılmaz detaylı lore'u, akıldan çıkmayan diyalogları, savaş sahneleri(ki bir oyunda bunun ötesi ancak ryse'ta vardı, başka hatırlamıyorum), basim ibn ishak-king alfred gibi ikonik yan karakterleri, sagavari sürekli hikaye anlatan yapısı ve bunu 200 saat boyunca tekrar etmeyen bir şekilde durmadan yapmasıyla gerçekten inanılmaz bir yapım.

Tamam senaryosunu ve bu oyunun neyi başardığını herkes anlamaz, çünkü yapım hem viking sagalarını, hem mitolojilerin kullanımı açısından modernist edebiyatı, hem procedural tv dizilerini, hem epik riddley scott babaların kalitesindeki tarihi filmlerdeki konseptleri bir bilim kurgu-fantezi eserinde ve tamamen prestij karakter draması odaklı bir şekilde biraraya getiriyor. belli bir ludoloji, edebiyat vs bilgisi olmayan adam anlamaz oyunun yapmak istediğini ve genel hikaye her okuyucunun keşfine bağlı şekilde açılıyor(bu elden ring'teki ve skyrim'deki gibi lore keşfetmek değil, oyunun en büyük plot twistleri bazı bulmacaların çözülmesine bağlı, bazı metinler örneğin templar arcında tüm yaşananlara, grand masterın planına vs. bambaşka bir anlam katıyor) yani bu oyun "show, don't tell" yaptığı için gerizekalıya anlatılır gibi anlatılan witcer, god of war ve rdr 2'yi çok iyi drama zanneden yani iyi dramadan ve iyi yazımdan anlamayan boş beleş kitle asla bu oyunun dramasını ve eivor'un karakter dönüşümündeki edebi kaliteyi ve vuruculuğu, bunun hayatın içine yedirilip hala devam etmesini(final chapter tüm yaşananlara yeni bir anlam katacak) çözemez. Ama önemli olan hikaye, narratif filan değil oyunlarda, önemli olan oynanış ve işte bu oyun oynanış olarak top notch, felaket zevkli 300 saat sonra bile sıkmadan oynatıyor kendini.

Savaş sahneleri oyun tarihinin benim bugüne kadar gördüklerim içinde en iyisi ve en çeşitli atmosferde aksiyona(bir bölümde kaleden kaçıyorsunuz, bir bölümde ormanda ordu kovalıyorsunuz, bir bölümde kar fırtınalarıyla bir taraftan güneş doğarken hücum yapıyorsunuz vs.) sokanı, yan görevler oyun tarihinin açık ara en çeşitlisi ve en tadında bırakılanı, keşif hissi muazzam, neredeyse tüm karakterler ilgi çekici, oyun içerik bombardımanlı(river raidslerden souls tarzı modlara) vs.

Oyun boyunca farklı atmosfer ve temalar, çeşitli oynanış elementleri, keşif hissi(elden ringi tokatlar.)inanılmaz. Yan görevleri RDR 2 gibi haritada ot toplattıran püsür fetch quest değildi en azından.

Bana kalırsa oyunun eksiği en zor modda bile oyun sonlarına doğru kolaylaşması. Çok önemli bir sorun olarak görmüyorum.

Grafik, kıyafet fiziği, npc modellemeleri ve hareketlerinin, ses kalitesinin önceki aşmış ubisoft oyunlarına göre (ac origins, the division 1 vs.) yetersiz olması da var ama Elden Ring, GoW 2018 vs. göre çok daha iyi.

En iyi AC oyunudur. 9.2/10

Daha uzun uzun yazılır AC Unity, AC Origins vs. neler yapmış, farkları nedir vs ama gerek yok. Son iki oyundan bahsedildi kabaca.

Tom Clancy's serisi bug ve hata mı dolu? Aynı oyunu oynadığımıza emin miyiz?

Eskiden beri söylenegelen "BuGisoFT hehehee" söylemlerinin bir temeli yok. Son 10 yıllık süreçte diğer şirketlerin oyunları çıkışında ne kadar sorunlu oluyorsa ubisoft da aynı seviyede oluyor. Ama efsaneleşmiş Bugisoft söylemi. Yalandan başka bir şey değil.

Skull and Bones iyi bir oyun. Gene sosyal medya söylemleri üzerinden konuşuyorsunuz.

Birçok insan black flag ile kıyaslıyor. Saçmalık.

AC Black Flag rezalet takip görevleriyle oynanmayacak bir oyun.

Ama en önemlisi farklı oyunlar.

Skull and Bones gemi customizasyonu, combat mekanikleri çok daha derinlikli ve grindingi sarıyor. Kara kısımları yetersiz ve yok ama amaç farklı işte. Bir karakteri yönettiğiniz singleplayer aksiyon macera oyunuyla looter shooter gemi rpgsi multiplayer-coop bir oyunu karşılaştırmak yanlış.

Grafikleri AC Black Flag'den kötü diyenler var bir de. Eğer siz de böyle düşünüyorsanız derhal göz doktoruna.

SoT ile kıyaslayanlar var bir de ikisi farklı amaca hitap ediyor. SoT bu şekil ilerlemeli bişey değil daha random maceralı korsancılık simülasyonu gibi bişey

Her neyse oyun testerlarının yorumları da olumlu. Redditte vs. görülebilir.

Far Cry oyunların hepsinin teması farklı, gameplay-hikaye odağı farklı. Yine de 5 ve 6'yı kıyaslayalım.

Far Cry 5: Sandbox agırlıklı ve müzikleri iyi, ana görevler sıradan ama oyunun sana verdiği özgürlük çok iyi, 6'ya kıyasla kötü ana görevler

Far Cry 6: Hikaye, bölge bölge gitmeli kurgu, daha RPG (cyberpunkvari), eğlence olarak iyi, 80-90'lar aksiyon filmi tadında, çok iyi combat. 5'e kıyasla hem ana hem yan görevleri üzerinde iyi çalışılmış, çeşitlendirilmiş.

5 oynanış ve açık dünya olarak zelda botw-bethesda işlerine benziyorken bu cyberpunk 2077'ye benziyor.

Harbiden aynı oyunlarmış yav(!)

Ne hikmetse seçimini Rockstar'a vermiş arkadaş ama Rockstar'ı neden aynı oyunları yaptığı konusunda eleştirmiyor.

GTA 5 ve RDR 2 arası benzerlik, FC 5 ve FC 6'ya kıyasla çok daha fazladır mesela.

Wildlands iyi olduğu noktalar: map canlılığı, çeşitliliği, düşman hareketleri, daha iyi yapay zeka, daha iyi bir open world deneyimi

Breakpoint iyi olduğu noktalar: çok daha immersif, grafiklerin doğallığı, mocap, karakter animasyonları, kontroller, gerçekçi stealth, daha iyi bir sandbox deneyimi

Görüldüğü üzere aynı oyunlar(!)

Neyse bu kadar yeter ya yazmaktan yoruldum.

Bu arada normalde bu firmalar arasında kalite olarak Rockstar biraz daha önde ancak piyasada çok aktif olmadıkları için onları seçmedim. CD Project ile From Software arasında kaldım From Software daha mantıklı geldi. Witcher 3 ve Cyberpunk şimdiki çoğu oyuna taş çıkartacak seviyede. From Software’in yeri bende ayrı.
Hahaha. Far Cry hep geriye gidiyor kısmında patladım. İronik bir şekilde en kötü far cry oyunları ilk 3 oyundur.

Kaliteden anlamayınca boş oyun oluyorlar hocam. RDR 2 oynamaya devam edin.

Sahi From Software seviyormuşsun o halde Berserk ripoff olan birbirinin aynısı olan soulsborne oyunlarını oynamaya devam ediniz.

Son düzenleme:
@bayview Hocam yazdıklarınızı boş bir zamanda okuyacağım, çok detaylı yazmışsınız. Buna umarım "hahaha" vesaire atmazlar diye umuyorum. O kadar emek vermişsiniz yazarken. Ama her şeyi bu kadar ciddiye alıp kendinizi de yormayın. Sonuçta oyun işte, bende bazen destan yazıyorum da sonradan pek bir amacı olmadığını fark ettim. Gereksiz yere yoruyor insanı.

Milyonlar kazanan oyun şirketleri için bir şey yazmaya değmediğini fark ettim kısacası.

@bayview Hocam yazdıklarınızı boş bir zamanda okuyacağım, çok detaylı yazmışsınız. Buna umarım "hahaha" vesaire atmazlar diye umuyorum. O kadar emek vermişsiniz yazarken. Ama her şeyi bu kadar ciddiye alıp kendinizi de yormayın. Sonuçta oyun işte, bende bazen destan yazıyorum da sonradan pek bir amacı olmadığını fark ettim. Gereksiz yere yoruyor insanı.

Milyonlar kazanan oyun şirketleri için bir şey yazmaya değmediğini fark ettim kısacası.
Evet haklısınız ciddiye almamak lazım aslında.

Listedeki her şirket güzel oyunlar yapıyor o yüzden içlerinden rastgele sıralamayla ilk 5 seçtim kendime göre.

1- Rockstar Games.
2- Naughty Dog.
3- Quantic Dream.
4- CD Project Red.
5- FromSoftware.

Yeni konular

Geri
Yukarı