En iyi Türk devleti hangisi?

En iyi Türk devleti hangisi?

• Oy verenlerin toplamı
    120

Merax

Picopat
Daha fazla  
Tarihler birbirinden uzak ama hangisinin başarıları iyiyse veya seviyorsanız onu seçebilirsiniz. Oy verdikten sonra yorumlarınızı da bekliyorum.
Sıralama icraat ve sevilme durumundan.

Son düzenleme:
Hun tabii ki... Yıllardır dayatılan Osmanlı Devleti gerçeği de ne yazık ki yanlış. Osmanlı Avrupa'ya girememiştir bu da zaten abartının kanıtı. Dönem dönem çöken Orta Doğu yüzünden topraklar arttı. Ha önemsiz demiyorum sadece abartı bir devlet... Bölge olarak aldığı çoğu yere hakim olamadığı için ve onlara izin verdiği için alanı büyüdü ama aitlik azaldı. Fransız İhtilali sonrası hızla çökmesi de diğer kanıt.

Genel olarak zengin ve güzel bir tarihe sahibiz fakat Osmanlı'nın ayrı bir yeri var bende nedensizce. Bunun dışında Türklüğümüzün doruğunu yaşadığımız Göktürk devletinin tarihi de ilgimi çekiyor.

Osmanlı Devleti değil de; imparatorluğu daha düzgün duracak.

Ben Osmanlı diyorum. Çağ kapatıp çağ açtı. Bundan ötesi var mııdır bilmiyorum.

Açıkçası bu konu çok absürt. Teknik olarak Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye aynı devlet. Sadece yönetim stilleri farklı. Halk aynı, kültür aynı, yaşanılan bölge aynı, dil aynı, din aynı. Birçok kişi 1923'de yeni bir ülke kurulduğunu zanneder. Bu tarih bilgisi olmayan insanların düşüncesidir. 1923, cumhuriyet yönetiminin ilan edildiği tarihtir. 1299, Osman Bey ve ailesinin yönetimi devraldığı tarihtir. 1071 ise ülkenin kuruluş yılıdır. Ayrıca zaten Osmanlı diye bir devlet hiçbir zaman olmadı. Batılı kaynaklar incelendiğinde her zaman Türk İmparatorluğu veya Türkiye isminin kullanıldığı bariz bir şekilde belli. Atalarımız ise Büyük Devlet manasını taşıyan Devlet-i Aliyye ismini kullanıyordu. Osmanlı, Amerikan adlandırması. FullBright antlaşması ile İsmet İnönü'nün eğitim sistemini Amerikalılara teslim etmesiyle oluşmuş bir kavram. Dünya'da "Ottoman Empire" lafını sadece İngilizler, Amerikalılar ve onlara uyan milletler kullanır.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı