Eski oyunlara para vermek doğru mu?

UnFrGvnG

Decipat
Eski bir DDR2 bilgisayarım var. Sistem Steam'ı bile açmıyor Windows 7'yi kullandığım için.
Böyle 20-30 tane eski güzel oyunları yükledim ama oynarken içimde sürekli bir kaygı ve şüphe var.
Diablo 2 mesela.
24 yıllık oyuna 1000₺ para istiyor adam yahu.
Sistemim 1000₺ bile etmez.
Call of Duty'de var.
Bunun gibi daha çok var. Desteği.
Kesilmişlerde var ama bazıları hala satışı devam ediyor.

Durumumuz çok şükür iyi ama şu anda oyuna para verecek pek durumum yoktur. İleride oynadığım oyunları satın almayı düşünüyorum hak geçmesin diye.
Zaten yeni oyunları korsan indirmiyorum, sadece bu sistemin kaldıracağı oyunlar var. Başka bir sistemim daha da var onda korsan hiç yüklemedim. Sadece 10-20 yıllık oyunları indirdim buna.
Siz neler düşünüyorsunuz görüşünüzü almak istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Adamlar 4 haneli rakamları istemekte haklı baktığın zaman. Paramızın değeri yerin dibine batmış adamlar Avrupa'da 50-60 Euro'ya sattığı oyunu burada yarıdan daha az fiyata satıyordu. Geç bile kaldılar.

CoD serisine yenileri dışında para verilmesi mantıksız eski olmalarına rağmen çok fahiş fiyatlardan satılıyolar. Günün sonunda bunlar dijital sahip bile olamadığın ürünler o yüzden durumun el vermiyorsa istediğin şekilde indir oyna.

Eski bir DDR2 bilgisayarım var. Sistem Steam'ı bile açmıyor Windows 7'yi kullandığım için.
Böyle 20-30 tane eski güzel oyunları yükledim ama oynarken içimde sürekli bir kaygı ve şüphe var.
Diablo 2 mesela.
24 yıllık oyuna 1000₺ para istiyor adam yahu.
Sistemim 1000₺ bile etmez.
Call of Duty'de var.
Bunun gibi daha çok var. Desteği.
Kesilmişlerde var ama bazıları hala satışı devam ediyor.

Durumumuz çok şükür iyi ama şu anda oyuna para verecek pek durumum yoktur. İleride oynadığım oyunları satın almayı düşünüyorum hak geçmesin diye.
Zaten yeni oyunları korsan indirmiyorum, sadece bu sistemin kaldıracağı oyunlar var. Başka bir sistemim daha da var onda korsan hiç yüklemedim. Sadece 10-20 yıllık oyunları indirdim buna.
Siz neler düşünüyorsunuz görüşünüzü almak istiyorum.
Etik ve dini olarak korsan hak yemektir. Bu konu tartışmaya kapalı.

Fakat bu kadar eski oyunlara bu kadar yüksek fiyat istemek ne kadar mantıklı? Bu tamamen kişinin kendi içerisinde çözeceği bir olay.

En azından satışı olmayan oyunları gönül rahatlığıyla indiririm.

CoD serisine yenileri dışında para verilmesi mantıksız eski olmalarına rağmen çok fahiş fiyatlardan satılıyolar. Günün sonunda bunlar dijital sahip bile olamadığın ürünler o yüzden durumun el vermiyorsa istediğin şekilde indir oyna.
Ya 20 yıllık oyuna insanın 20 dolar vermesi biraz farklı hissteririyor zaten ama adam onu satıştan kaldırmadıysa ve bundan hala gelir elde ediyorsa korsan indirip oynayınca kötü hissettiriyor.
Gerçi benim 20 dolarımamı kaldı diyececem ama 😄 yine söz hakkı düşmüyor bence.

Adamlar 4 haneli rakamları istemekte haklı baktığın zaman. Paramızın değeri yerin dibine batmış adamlar Avrupa'da 50-60 Euro'ya sattığı oyunu burada yarıdan daha az fiyata satıyordu. Geç bile kaldılar.
Adam aslında olması gerek fiyatamı satıyor bilmiyorum ama 1000₺'ye daha güzel oyunlar alabilmek varken bu oyuna bu parayı vermek ne kadar mantıklı bilmiyorum ama adam bu fiyatı koymuş işine gelirse al diyor tabii. Karışma hakkımızda yoktur bizim.

Ya 20 yıllık oyuna insanın 20 dolar vermesi biraz farklı hissteririyor zaten ama adam onu satıştan kaldırmadıysa ve bundan hala gelir elde ediyorsa korsan indirip oynayınca kötü hissettiriyor.
Gerçi benim 20 dolarımamı kaldı diyececem ama 😄 yine söz hakkı düşmüyor bence.

Adam aslında olması gerek fiyatamı satıyor bilmiyorum ama 1000₺'ye daha güzel oyunlar alabilmek varken bu oyuna bu parayı vermek ne kadar mantıklı bilmiyorum ama adam bu fiyatı koymuş işine gelirse al diyor tabii. Karışma hakkımızda yoktur bizim.
O fiyata koymaları saçma zaten bizim ekonomimiz kötü hadi eyvallah bize özel kıyak yapmıyorsunuz da yabancılar da şikayetçi ki zaten.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Fakat bu kadar eski oyunlara bu kadar yüksek fiyat istemek ne kadar mantıklı? Bu tamamen kişinin kendi içerisinde çözeceği bir olay.

Benim korkum zaten kul hakkı.
Adam satıştan kaldırmadıysa hakkına girmiş oluyoruz bence. Az veya çok istiyor bizi ilgilendirmez o konu ama bir yandan da bu kadarda fiyat istenilmez yahu 😄

Zaten sistemi 500₺'ye satsam kimse almaz. Pentium 2 işlemci ve ddr2 ram var.
Vakit geçirmek içi kurdum oynuyorum işte ama şu mevzu çok kötü hissetirdi beni.
İlerde maddi durum elverdiğinde satın almayı düşünüyorum indirdiğim oyunları ama birde alamazsam adamın hakkı kaldı üstümde.

Bilemiyorum benmi abartmıyorum sizce yoksa normalmi bu düşündüklerim?

O fiyata koymaları saçma zaten bizim ekonomimiz kötü hadi eyvallah bize özel kıyak yapmıyorsunuz da yabancılar da şikayetçi ki zaten.

Ya haklılar bir yandan mesela gel Tofaşa 1 milyon lira iste.
Alanlar var ki adam bu fiyata satıyor. İşine gelirse al diyor kısaca.
Alım gücü ülkemizde düşükte dolar olarak bakınca yine pahalı zaten.

Benim korkum zaten kul hakkı.
Adam satıştan kaldırmadıysa hakkına girmiş oluyoruz bence. Az veya çok istiyor bizi ilgilendirmez o konu ama bir yandan da bu kadarda fiyat istenilmez yahu 😄

Zaten sistemi 500₺'ye satsam kimse almaz. Pentium 2 işlemci ve ddr2 ram var.
Vakit geçirmek içi kurdum oynuyorum işte ama şu mevzu çok kötü hissetirdi beni.
İlerde maddi durum elverdiğinde satın almayı düşünüyorum indirdiğim oyunları ama birde alamazsam adamın hakkı kaldı üstümde.

Bilemiyorum benmi abartmıyorum sizce yoksa normalmi bu düşündüklerim?
Yani etik olarak düşünceniz normal. Ama ben de dahil Türkiye'de korsan oyuna o kadar kötü gözle bakılmıyor. Birinin parasın çalmak kötüyken, oyun / emek hırsızlığı görece kötü gelmiyor gözümüze (ben de dahil).

Bu büyük şirketlerde zaten bu oyunları yapan insanlar maaşlı çalışanlar. Asıl parayı kazanan şirketin zaten zengin olan insanları. (Indie stüdyolar haricinde, onların oyunlarını almıyorsanız da o sizin ayıbınız)

O korsan kopya internette bulunuyor zaten. Sen indirsen de indirmesen de orada öylece duracak. Bir kişinin indirmemesi bir şey fark etmiyor.

Hak da sakın yemeyin. Windows'unuz korsan olmasın, WinRAR korsan olmasın, korsan film izlemeyin, korsan dizi izlemeyin, korsan müzik dinlemeyin. Eğer bunlardan 1'ini yapıyorsanız bile gelip burada millete etik dersi vermeyin. Eğer bunlardan birini yaptığınız halde hala konuşuyorsanız da ikiyüzlüsünüz demektir. Bir yandan korsan başka bir şey yapıp, diğer yanda işinize gelmeyen başka bir şeyi eleştiremezsiniz.

Bir de korsan hak yemektir diyorsunuz, eski oyunları indiriyorsunuz? Eski oyunların kutulu olarak satışı var, çoğunun da dijital satışı var. Satışı olmayanların da kutulusu var. Korsan kullanarak hak yiyorsun, git kutulusunu Ebay'de al 20-30 dolara. Böyle etik dersi veriyorsunuz sonra yine korsan kullanıyorsunuz bir şekilde.

1715674539159.png

Bak mesela bu oyunun kutulu hali var ama dijital olarak yok. Etik dersi vereceksen bunu da böyle satın alacaksın. Bu adamın kazanacağı para ne olacak sen almazsan? Hak yiyorsun!

Son düzenleme:
Yani etik olarak düşünceniz normal. Ama ben de dahil Türkiye'de korsan oyuna o kadar kötü gözle bakılmıyor. Birinin parasın çalmak kötüyken, oyun / emek hırsızlığı görece kötü gelmiyor gözümüze (ben de dahil).
Ya türklerin düşünce yapısı tuhaf zaten özellikle bu korsana karşı olanları anlamıyorum adam oyuna gelince nasıl çalarsın korsan indiremezsin diye bağırıp çağırıyor ama iş dizi/film'e gelince sesini çıkarmıyor gidiyor kendi de korsandan izliyor. İkisi de kul hakkı değil mi ben mi yanlış biliyorum ? İkisinde de ortada verilen bir emek ve istenilen karşılık var ama ne hikmetse oyuna gelince verdiği parayı diğerine veremiyor ve korsanlayanlara da kızmıyor.

Geri
Yukarı