Çözüldü Eski Savaş Uçaklarının Arkasındaki Tel Ne İşe Yarar?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
20
Yer
Nordschleife
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
960.jpg

Zero-Title.jpg

Özellikle 2. Dünya Savaşı'nda kullanılan avcı ve bombardıman uçaklarının üstünde kuyrukla kokpiti(?) birbirine bağlayan bir tel/ip var. Bu telin asıl amacı nedir? Yapısal bütünlük sağlayamayacak kadar ince gözüküyor. Kontrol yüzeylerini kontrol etmek için olabilir mi? Bu telin amacı nedir?

Çözüm
HF anten. Haberleşme amaçlı ve yüksek menzilli bir anten. Ben de şimdi araştırıp öğrendim. :D Neden orada derseniz; HF bant için uzun bir anten gerekiyor. Bunu gövdenin içerisine koyarsanız, faraday etkisinden dolayı menzil düşüyor veya çok zayıflıyor. Kamyon anteni gibi sallandırmak ise havada ve o hızlarda tehlikeli ve kullanışsız. Uçağın en uygun bölümü bu iş için değerlendirilmiş kısacası.
Kuyruktaki kanatçıkların hareketlerini kontrol etmek için diye biliyorum. Modern uçaklarda ise içeriden bir sistem var kuyruğu kontrol eden. O yüzden bu teller sadece eskiden kullanılan sistemde vardı.

Eki Görüntüle 836063
Eki Görüntüle 836064

Özellikle 2. Dünya Savaşı'nda kullanılan avcı ve bombardıman uçaklarının üstünde kuyrukla kokpiti(?) birbirine bağlayan bir tel/ip var. Bu telin asıl amacı nedir? Yapısal bütünlük sağlayamayacak kadar ince gözüküyor. Kontrol yüzeylerini kontrol etmek için olabilir mi? Bu telin amacı nedir?
Bence çamaşır asmak için.
Bu arada ciddi değilim.
@Jira

Yeni konular

Geri
Yukarı