Esonic ürünleri ve Artsistem firmasıyla deneyimlerim

Merhaba arkadaşlar. Bilgisayarım sürekli G/Ç hatası veriyordu, yani herhangi bir aygıtın iletişimi kesmesi... İletişim kesildiğinde bilgisayar donup kalıyor ve kapatıp açtığınızda bilgisayar çalışıyor; ancak bazen görüntü vermiyor. Bunun ne zaman ve nasıl olacağı belli olmuyor. Windows 7 ve Windows 10'da detaylı bilgi veremiyor.

Bugün oturup saatlerce uğraştım ve anakartın (Esonic H81jel es) SATA aygıtlarla iletişimi durdurduğunu fark ettim. SanDisk SSD'yi çıkardım ve Kingston SSD aldım, ancak sorun çözülmedi. Elimdeki eski HDD'ye Windows kurdum, ancak sorun devam etti. Güncel BIOS arayayım dedim ve ne göreyim, artsistem firmasının ithal ettiği Esonic anakartların neredeyse hiçbirinin güncel değil! Mevcut BIOS'unu bile bulamayacağınızı gördüm.

i5 4690K işlemci işimi gördüğü için para harcamak istememiştim, ama 1150 pin yeni anakart bulunmadığından bunu almıştım. Ancak aldığımdan beri sorun yaşıyordum!

Eski bir bilgisayarcı olarak söylüyorum, artsistem firmasının da eski bir bayii olarak yazıyorum bunları.

Bayi iken 3-5 gün arayla sipariş ettiğim aynı marka ve model (Çin'de üretip kendi markalarıyla sattıkları) kasaların hepsinde PSU arızası yaşadım. 3. siparişimde sorunlu olduğunu görünce, bunu bile bile neden gönderiyorsunuz diye temsilcimle tartıştım ve ürün sipariş etmeyi bıraktım.

Arızalı seri ürünleri bile bayiilerine göndermekten çekinmiyorlar. İnanılır gibi değil. BIOS ararken fark ettim ithalatçısının bu firma olduğunu ve inanın hiç şaşırmadım bu eski tanıdığın karşıma çıkmasına.

Zaten birkaç arkadaşım hem aynı hem de farklı model boardlarda da SATA sorunu yaşadığını söyleyerek güncel BIOS'u nasıl bulacağını sormuşlar, ama elbette ne eski ne yeni BIOS mevcut. Bu hatalı üretilmiş kartlarla baş başayız.

Hatalı üretim imalat sektörünün bir parçasıdır, yani sorun hatalı üretim değil, sorunun giderilememesi... Bütün firmalarda hatalı üretim olabilir, ama çözüyorlar.

Bu sorunun kaynağı güncel BIOS bile bulabileceğiniz bir sayfaya sahip olmayan firmanın ürünleri ithal eden firma, çünkü hiç yazılım üretmeyen ama anakart üreten bir firma. Tecrübeye saygı duyan biriyseniz ve bir tavsiye isterseniz: Esonic almayın, Artsistem'in ithal ettiği ürünlerden kaçının. Çünkü arızalı olduğunu bilerek alıp satmaya devam ediyorlar, üreticiye hiçbir baskı yapmıyorlar. Ülkemizde hukuk işlemediği için biz de artsisteme baskı yapamıyoruz, dolayısıyla bu döngünün biteceğine dair umudum olmadığı için bunca yazıyı yazdım. Herkese sevgiler, saygılar sunarım.

Geri
Yukarı