Ev interneti CAT6 kablolarda sorun nereden tespit edilir?

NaxoziwuS

Decapat
Daha fazla  
Herkese merhaba, öncelikle ev internetim 1GB Superonline.

Site içerisinde oturuyorum, internet evin girişindeki altyapı kutusunda;

• Evin odalarındaki prizlerdeki Ethernet portlarına dağıtım buradan yapılıyor.
  • Konnektör ve modem burada.

1 konenktör - sorunsuz çalışıyor.
1 modem - sorunsuz çalışıyor.

Bilgisayarlarımın Ethernet girişleri CAT6 destekliyor. Sorunsuz çalışıyor.
Modemden dağıtım yapan girişlere giden kablolar CAT6.
Evin odalarındaki prizlerde Ethernet portlarına dağıtım yapan girişler CAT6.
Odalardaki çıkışlar CAT6.
Odadaki çıkışlara götüren kablo CAT6.
Odadaki girişlerden çıkartıp PC'ye taktığım kablo CAT6.

Odalardaki çıkışlardan 100 MB üzeri internet alamıyorum. 101 ya da 200 olmuyor anladığım kadarıyla 100 sabit.

Eğer evin girişindeki altyapı kutusuna dönersek, modemin lan portlarından kabloyu direk cihazlara bağlarsam 1GB internt görüyorum.
Eğer Wi-Fi ile bağlanırsam 1 GB görüyorum. Ama odalardaki çıkışlardan Ethernet ile bağlanırsam asla göremiyorum.
Farklı odalarda, farklı kablolar ile farklı cihazlar ile tek tek denedim.

Şimdi benimle aynı sitede oturan ve herhangi bir farklılık bir değişiklik yapmamış kişinin evinde aynı sistem ile portlar 1GB dağıtıyorken ben alamıyorum site 0 ilk ev sahipleri biziz.

Benim problemim nedir?

Odalara dağıtım yapan kablonun üstünde CAT6 yazıyor.
Odalardaki çıkışlardaki ağızda CAT6 yazıyor.
Kabloda mı problem çıkışlarda mı? Nasıl kontrol edeceğim? Farklı odalarda deniyorum çıkıştan olsa neden oralardada aynı şey olsun?
Kabloda desek her odaya tek kablo gitmiyor?

Herkese merhaba, öncelikle ev internetim 1GB Superonline.

Site içerisinde oturuyorum, internet evin girişindeki altyapı kutusunda;

• Evin odalarındaki prizlerdeki Ethernet portlarına dağıtım buradan yapılıyor.
  • Konnektör ve modem burada.

1 konenktör - sorunsuz çalışıyor.
1 modem - sorunsuz çalışıyor.

Bilgisayarlarımın Ethernet girişleri CAT6 destekliyor. Sorunsuz çalışıyor.
Modemden dağıtım yapan girişlere giden kablolar CAT6.
Evin odalarındaki prizlerde Ethernet portlarına dağıtım yapan girişler CAT6.
Odalardaki çıkışlar CAT6.
Odadaki çıkışlara götüren kablo CAT6.
Odadaki girişlerden çıkartıp PC'ye taktığım kablo CAT6.

Odalardaki çıkışlardan 100 MB üzeri internet alamıyorum. 101 ya da 200 olmuyor anladığım kadarıyla 100 sabit.

Eğer evin girişindeki altyapı kutusuna dönersek, modemin lan portlarından kabloyu direk cihazlara bağlarsam 1GB internt görüyorum.
Eğer Wi-Fi ile bağlanırsam 1 GB görüyorum. Ama odalardaki çıkışlardan Ethernet ile bağlanırsam asla göremiyorum.
Farklı odalarda, farklı kablolar ile farklı cihazlar ile tek tek denedim.

Şimdi benimle aynı sitede oturan ve herhangi bir farklılık bir değişiklik yapmamış kişinin evinde aynı sistem ile portlar 1GB dağıtıyorken ben alamıyorum site 0 ilk ev sahipleri biziz.

Benim problemim nedir?

Odalara dağıtım yapan kablonun üstünde CAT6 yazıyor.
Odalardaki çıkışlardaki ağızda CAT6 yazıyor.
Kabloda mı problem çıkışlarda mı? Nasıl kontrol edeceğim? Farklı odalarda deniyorum çıkıştan olsa neden oralardada aynı şey olsun?
Kabloda desek her odaya tek kablo gitmiyor?
Adaptörle alakalı muhtemelen.
  1. Başlat / Ağ bağlantılarını görüntüle
  2. Kullandığınız ağ bağdaştırıcısına sağ tık
  3. Özellikler
  4. Yapılandır
  5. Gelişmiş
  6. Speed & Duplex
  7. 1.0 Gbps Full Duplex
  8. Tamam
1.0Gbps Full Duplex seçeneği yoksa adaptörünüz 100Mbps destekliyordur. Netten USB girişli net adaptörleri bulabilirsiniz.

CAT 6'nın oda prizlerine olan bağlantısını kontrol edin.

Malum 100 MB için gerekli kablo sayısıyla 1 GB için gerekli kablo sayısı farklı.
Kategori 6, Kategori6A, Kategori6E kablolarında 1GB hepsi destekler. Sadece Kategori6A kablosu 10GB/s hız destekler. Aralarındaki farklılıklar maksimum frekans ve mesafeyle bağlı performanstır. Ev içi kablolamada Kategori 6 yeterlidir.

Kategori 6, Kategori6A, Kategori6e kablolarında 1GB hepsi destekler. Sadece Kategori6A kablosu 10GB/s hız destekler. Aralarındaki farklılıklar maksimum frekans ve mesafeyle bağlı performanstır. Ev içi kablolamada Kategori 6 yeterlidir.

Ben CAT6 desteklemez demedim.

100 MB bağlantıyı CAT6 kablodaki 4 uç ile yaparsınız, 1GB için 8 uç bağlı olması lazım, prize bağlantı yapmamış olabilirler diyorum.

Son düzenleme:
Ben CAT6 desteklemez demedim.

100 MB bağlantıyı CAT6 kablodaki 4 uç ile yaparsınız, 1GB için 8 uç bağlı olması lazım, prize bağlantı yapmamış olabilirler diyorum.
Dediğinizi ben anladım hocam bunu kontrol edeceğim, teşekkürler.

Adaptörle alakalı muhtemelen.
  1. Başlat / Ağ bağlantılarını görüntüle
  2. Kullandığınız ağ bağdaştırıcısına sağ tık
  3. Özellikler
  4. Yapılandır
  5. Gelişmiş
  6. Speed & Duplex
  7. 1.0 Gbps Full Duplex
  8. Tamam
1.0Gbps Full Duplex seçeneği yoksa adaptörünüz 100Mbps destekliyordur. Netten USB girişli net adaptörleri bulabilirsiniz.
Hocam yazdıklarımı tam olarak okuduğunuza emin misiniz ? Gerçekten polemik yaratmak istemiyorum ama şu tarz yorumlar gelmesin diye tek tek açıkladım.

"Bilgisayarlarımın Ethernet girişleri CAT6 destekliyor. Sorunsuz çalışıyor."
"Eğer evin girişindeki altyapı kutusuna dönersek, modemin lan portlarından kabloyu direk cihazlara bağlarsam 1GB internt görüyorum."

Geri
Yukarı