Evde oyun sunucusu kurmak

Miriss

Decapat
Selam Technopat halkı, neredeyse 2-3 yıldır Minecraft sunucularıyla uğraşıyorum. Çok kez sunucu kurdum ve kapattım. Bu süreçte çok fazla tecrübe edindim ve artık ciddi bir Minecraft sunucusu kurmak istiyorum. Fakat oyun sunucularına çok fazla zam geldi, neredeyse aylık 400TL ödemem gerekiyor. Ben de eve kendi fiziksel sunucumu kurmak istiyorum. 32 GB RAM ve AMD Ryzen 9 3900X bir bilgisayar dizmeyi düşünüyorum. Evdeki internetim TurkNet 1000MBPS download ve upload. Sizce ayrı bir internet gerekir mi? Ve eve sunucu kurmak mantıklı mı? Elektrik kesintileri içinde güzel bir UPS düşünüyorum. Toplam fiyat yaklaşık 30k civarını buluyor.

Yani eğer server varsa kurulabilir fakat şöyle bir durum var, firewall konusunda ne yapacaksınız? Dediğiniz barındırma ve hizmet sağlayıcıları kendi firewall cihazları ve kuralları ile saldırıları engelleyebiliyor. Bence sağlam bir yerden server barındırma hizmeti alın. Bu konularda bilginiz yoksa.

Yani eğer server varsa kurulabilir fakat şöyle bir durum var, firewall konusunda ne yapacaksınız? Dediğiniz barındırma ve hizmet sağlayıcıları kendi firewall cihazları ve kuralları ile saldırıları engelleyebiliyor. Bence sağlam bir yerden server barındırma hizmeti alın. Bu konularda bilginiz yoksa.

Firewall cihazı alsam çok mu pahalıya patlar? Eğer olmazsa sunucumu dgnteknoloji veri merkezinde barındırmayı düşünüyorum sizce mantıklı mı?

Firewall cihazı alsam çok mu pahalıya patlar? Eğer olmazsa sunucumu dgnteknoloji veri merkezinde barındırmayı düşünüyorum sizce mantıklı mı?

Firewall cihazı almanız bir şeyi değiştirmez, önemli olan içerisinde bulunan filtreleme kurallarıdır. Network hakkında bilginiz yoksa bu işlere girmenizi pek önermem. DGN veri merkezi içerisinde hangi firmada barındıracağınıza göre değişmektedir barındırma konusu.

Bir süre evde server barındırdım. Fan açınca biraz gürültülü oluyordu. En temizi veri merkezinde barındırmak bende 15 gün falan evde çalıştırdım çok önermiyorum.

Bir süre evde server barındırdım. Fan açınca biraz gürültülü oluyordu. En temizi veri merkezinde barındırmak bende 15 gün falan evde çalıştırdım çok önermiyorum.

Siz rack server çalıştırmışsınız sanırım hocam, desktop bir server çalıştırılacak ev içerisinde. Öyle aşırı bir ses çıkartmasa da barındırma alması daha mantıklı olur. Stabilite ve enerji konusunda.

Önerilerini için teşekkürler sanırım karar verdim uzun zamandır kullandığım hosting firması Keyubu ile sunucumu barındıracağım.

Geri
Yukarı