Excalibur'a undervolt nasıl yapılır?

AsilTÜRK

Decipat
Sıcaklıklar çok önemli değil Excalibur kullanıyorum cayır cayır fan açıyor, önemli olan Cinebench 2024 değerleri bir de UV yapmak istiyorum. Yardımcı olabilecek birisi var mı?

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2024-05-01 150658.png
    Ekran görüntüsü 2024-05-01 150658.png
    125,1 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleme:
O zaman sıra UV yapmaya geldi. Bu konuda yardımcı olabiliyor musunuz? İşlemci i7 13700HX.
Cache değerini -60 değerinden başlayarak her seferinde -20 azalt mesela -80 olduğunda r23 ile stress testi yap işlemciye sıkıntı yoksa devam -100 yaptın cacheyi yine yap stress testi, baktın crash yedin stabil olan değere geri dön. Core değeride aynı şekilde -60 değerinden başla ama önce cacheyi yap sonra core ayrıca - değerine doğru azalttığına emin ol yanlışlıkla voltaj falan yükseltme. Bu voltajın belli bir değeri yok, işlemcinin silikon kalitesine bağlı tamamen.

Ekran görüntüsü 2024-05-04 130757.png

mesela bende Cache için stabil değer -60

Son düzenleme:
Cache değerini -60 değerinden başlayarak her seferinde -20 azalt mesela -80 olduğunda R23 ile stress testi yap işlemciye sıkıntı yoksa devam -100 yaptın cacheyi yine yap stress testi, baktın crash yedin stabil olan değere geri dön. Core değeride aynı şekilde -60 değerinden başla ama önce cacheyi yap sonra Core ayrıca - değerine doğru azalttığına emin ol yanlışlıkla voltaj falan yükseltme. Bu voltajın belli bir değeri yok, işlemcinin silikon kalitesine bağlı tamamen.

Eki Görüntüle 2186495
Mesela bende Cache için stabil değer -60

Bu ikisi tam olarak ne işe yarayacak? Şu an -80'de deniyorum tek tek.

@ThrottleStop şu an R23'te test yapıyorum multi Core'da ama tam olarak ne olması gerekiyor anlamadım.

Bu ikisi tam olarak ne işe yarayacak? Şu an -80'de deniyorum tek tek.

@ThrottleStop şu an R23'te test yapıyorum multi Core'da ama tam olarak ne olması gerekiyor anlamadım.
Stress testini yaparken crash yememen gerekiyor (yani bilgisayarın çökmesi, mavi ekran gibi) crash yiyene kadar cache değerini düşüreceksin baktın -80 sıkıntı yok -100 sıkıntı yok ama -120'de crash yediysen -100'e geri dönüceksin sonra aynısını core kısmına yapacaksın, önce cache'nin stabil değerini bul sonra core'un stabil değerini bulmalısın.

Son düzenleme:
Stress testini yaparken crash yememen gerekiyor (yani bilgisayarın çökmesi, mavi ekran gibi) crash yiyene kadar cache değerini düşüreceksin baktın -80 sıkıntı yok -100 sıkıntı yok ama -120'de crash yediysen -100'e geri dönüceksin sonra aynısını Core kısmına yapacaksın, önce Cache'nin stabil değerini bul sonra Core'un stabil değerini bulmalısın.

Şu an -100'de mutli Core testini açtım herhangi bir sorun yok gibi 10 dakika tamamen bitsin sonrasında -120 yaparım.

@ThrottleStop dostum benim bunu yapma amacım performansı arttırmak. i7 13700HX işlemci, MSI, ASUS gibi cihazlarda 25k puan veriyormuş bende 20k anca oluyor amacım bunu 23-24K yapabilmek, şu an yaptığımız ayarlarla bu olur değil mi? Ayrıca cache şu an -140 yine teste attım 10 dakika bekliyorum mavi ekran falan vermiyor.

Son düzenleme:
Şu an -100'de mutli Core testini açtım herhangi bir sorun yok gibi 10 dakika tamamen bitsin sonrasında -120 yaparım.

@ThrottleStop dostum benim bunu yapma amacım performansı arttırmak. i7 13700HX işlemci, MSI, ASUS gibi cihazlarda 25k puan veriyormuş bende 20k anca oluyor amacım bunu 23-24K yapabilmek, şu an yaptığımız ayarlarla bu olur değil mi? Ayrıca cache şu an -140 yine teste attım 10 dakika bekliyorum mavi ekran falan vermiyor.
Evet performans artacaktır tabiki cache'yi yaptıysan core değeri için stabil değere bak aynı şekilde birde ayarları apply ok yapıp kaydettin değil mi?

Evet performans artacaktır tabii ki Cache'yi yaptıysan Core değeri için stabil değere bak aynı şekilde bir de ayarları apply ok yapıp kaydettin değil mi?

Hallediyorum hepsini de bu -150 oldu yine tık yok arttırayım mı daha?
Ayrıca CPU'e cache ve CPU p cache var ben e cache olanı arttırıyorum. Şunu da ekleyim az önceki son testte 20k yı aştı puan.

@ThrottleStop cache 175'e sabitledim 190 yapınca masaüstünde takılmalar oldu 175'e çektim şimdi Core için yapacağım.

@ThrottleStop Core'u -60 yaptım 21k yı geçti test sonucu ben sevdim bu işi onu bir 150 yapayım :D

Son düzenleme:
Hallediyorum hepsini de bu -150 oldu yine tık yok arttırayım mı daha?
Ayrıca CPU'e cache ve CPU p cache var ben e cache olanı arttırıyorum. Şunu da ekleyim az önceki son testte 20k yı aştı puan.

@ThrottleStop cache 175'e sabitledim 190 yapınca masaüstünde takılmalar oldu 175'e çektim şimdi Core için yapacağım.

@ThrottleStop Core'u -60 yaptım 21k yı geçti test sonucu ben sevdim bu işi onu bir 150 yapayım :D
Güzel hocam core için stabil değeride bulursanız daha da yükselecektir puanlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı