Rehber F1 oyunlarını mouse ile oynamak

shotgunned

Hectopat
Daha fazla  
Herkese selam. Çok Türkçe kaynağı olmadığı için bu konu hakkında bir rehber hazırlamaya karar verdim. Mouse ile oynamak kaliteli bir gamepadiniz yoksa sizin için daha faydalı olacaktır. Çünkü daha akıcı kullanabileceksiniz aracı. Aranızda ETS oynayanlarınız varsa bilecektir zaten. Neyse nasıl yapılacağına geçelim.

öncelikle PowerShell'i yönetici olarak çalıştıralım.

1657972795429.png

Ardından sırasıyla
"bcdedit -set testsıgnıng on" ve "bcdedit -set noıntegrıtychecks on" komutlarını yapıştıralım. bu komutlar bize sınama modunu açmaya yarıyor.

1657972981953.png

1657973017982.png

Ve PC'yi yeniden başlatıyoruz. Başlattıktan sonra Mouse Steering.rar bu linkteki dosyayı indirin. (en altta vt sonuçları mevcut)

Dosyanın içinden önce vjoy'u ardından freepıe'ı kuruyoruz. Daha sonra başlat kısmına "configure vjoy" yazıyoruz.

1657973344571.png

Uygulama açıldıktan sonra "number of buttons" yerini 10 yapıyoruz. (sizde 8 olması lazım)

1657973556120.png

Bu andan itibaren çok bir şey kalmadı. Uygulamamızı açıp oyuna gireceğiz. Ondan önce yapmamız gereken bir şey var. Freepıe'ın kurulu olduğu yere gidin. Eğer değiştirmediyseniz "C:\program files (X86)\freepıe". Ardından uygulamaya sağ tıklayıp özellikler deyin. Oradan uyumluluk oradan da tüm kullanıcı ayarlarını değiştire basın. Ardından "bu programın yönetici olarak çalıştır" ayarını açın ve ayarları kapatın. Bunu yapmamızdaki sebep eğer yönetici olarak çalıştırmazsak uygulama çalışmıyor. Bu şekilde sürekli sağ tık yapmamıza gerek kalmayacak.

1657974643998.png

1657974705478.png

Size linkte verdiğim 3 adet .py uzantılı dosyayı bir yere çıkartın. Ardından uygulamayı açın. Sol üstte file kısmından Open'a basın. Ardından çıkarttığınız bu 3 dosyadan birini seçin. Bunlar ayar dosyalarımız. Hepsinin kontrolü farklı. Deneyip kendinize uygun olanı bulun. Benim size önerim "F1 22.py" çünkü bu scriptte mouse scrollu yukarı kaydırdığımızda direksiyon sıfırlanıyor. Alt+Tab atmamıza gerek kalmıyor. Scripti açtıktan sonra "F5" tuşuna basıp oyuna giriyoruz. İşin zor kısmı burası. İlk defa yapanlar ayar yaparken zorlanabiliyorlar. Aslında çok basit, hemen anlatıyorum. Ayarlardan "steer left" kısmına gelip fareyi merkezden sola kaydırıp tekrar merkeze getiriyoruz. Sağ taraf içinde aynısını bu sefer sağa kaydırarak yapıyoruz.

1657975405426.png

Ve bu kadar. Artık aracınızı mouse ile kontrol edeceksiniz. Alışması zor ama alışınca çok kolay bir şekilde oynuyorsunuz. Klavye ve Gamepad'den daha iyi bence. Rehber bu kadardı. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Rehber hazırlamada çok iyi değilim de :D. İyi oyunlar!

Son düzenleyen: Moderatör:
Sınama modunu açamadım. BIOS'tan güvenli önlükleme fasa fiso kapatmak gerekiyormuş uğraşmak istemedim.
Alternatifini buldum anlatıyorum bu kısım daha güzel. Powershell ile uğraşmamış oluyoruz hem hemde ektra sınama modu falan açmak zorunda değiliz.
Buradan vJoyun v2.1.9.1 setup exe versiyonunu indiriyoruz kuruyoruz. Anlatıldığı gibi 8 yerini 10 ile değiştirip applylıyoruz.
Sonrasında FreePIE indirdikten sonra vJoy bulunduğu konumdan X84 klasörünün içinde bulunan vJoyInterface.dll ve vJoyInterfaceWrap.dll'i kopyalayıp FreePIE'ın dosya konumuna atıyoruz. İçindekileri değiştire basıyoruz. FreePIE'a yönetici verince açıp open kısmından F1 22.py'yi seçip F5'e veya script kısmından runa basıyoruz.
Oyun içerisine geçtiğimizde ekran karşılıyor bizi tüm ayarları tek tek girmek yerine kaydedin onu girin eski ayarlar yerinize o şemayı kopyalayın üzerine sadece fare sol ve sağ ayarını ekleyin kaydedin.

DLL Muhabbetini anlamayan olursa şöyle video var türkçe olmasada anlarsınız
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

VoidSettings.py sanki daha iyi bir Config gibi geldi bana bu arada. Sizin Alt+tab muhabbetini anlayamadım.

Şimdi fark ettim, VoidSettings mükemmel deneyim sunsada direksiyon düz olma mantığı çok sıkıntı bunu kod olarak nasıl ekleyeceğiz onu kafa patlatıyorum. One lap Qualifying'de bir başladık ulan bir anda sağa kırdı toplayamadım falan 13 kişilik lobide 13. başladım Grid'de yarış başladı sıkıntı yok 5 turluk yarışta 3. olarak bitirdim çok fenasal kontrol ediliyor ama bu problem nasıl aşılacak.

Evet, VoidSettings'de ektradan direksiyon sıfırlama kodunuda ekledim. Artık herhangi bir sıkıntı da çıkmayacak. İsterseniz py dosyasını da paylaşırım temizinden siz ve diğer arkadaşlar da yararlanır güzel bir ayarlama olur. İnanın klavyeden çok daha rahat ve hemen alışıyorsunuz (en azından ben ETS 2'yi fareden oynadığım için şu an mükemmel geliyor F1 2022)

Son düzenleme:
Sınama modunu açamadım. BIOS'tan güvenli önlükleme fasa fiso kapatmak gerekiyormuş uğraşmak istemedim.
Alternatifini buldum anlatıyorum bu kısım daha güzel. Powershell ile uğraşmamış oluyoruz hem hemde ektra sınama modu falan açmak zorunda değiliz.
Buradan vJoyun v2.1.9.1 setup exe versiyonunu indiriyoruz kuruyoruz. Anlatıldığı gibi 8 yerini 10 ile değiştirip applylıyoruz.
Sonrasında FreePIE indirdikten sonra vJoy bulunduğu konumdan X84 klasörünün içinde bulunan vJoyInterface.dll ve vJoyInterfaceWrap.dll'i kopyalayıp FreePIE'ın dosya konumuna atıyoruz. İçindekileri değiştire basıyoruz. FreePIE'a yönetici verince açıp open kısmından F1 22.py'yi seçip F5'e veya script kısmından runa basıyoruz.
Oyun içerisine geçtiğimizde ekran karşılıyor bizi tüm ayarları tek tek girmek yerine kaydedin onu girin eski ayarlar yerinize o şemayı kopyalayın üzerine sadece fare sol ve sağ ayarını ekleyin kaydedin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

VoidSettings.py sanki daha iyi bir Config gibi geldi bana bu arada. Sizin Alt+tab muhabbetini anlayamadım.

Şimdi fark ettim, VoidSettings mükemmel deneyim sunsada direksiyon düz olma mantığı çok sıkıntı bunu kod olarak nasıl ekleyeceğiz onu kafa patlatıyorum. One lap Qualifying'de bir başladık ulan bir anda sağa kırdı toplayamadım falan 13 kişilik lobide 13. başladım Grid'de yarış başladı sıkıntı yok 5 turluk yarışta 3. olarak bitirdim çok fenasal kontrol ediliyor ama bu problem nasıl aşılacak.

Evet, VoidSettings'de ektradan direksiyon sıfırlama kodunuda ekledim. Artık herhangi bir sıkıntı da çıkmayacak. İsterseniz py dosyasını da paylaşırım temizinden siz ve diğer arkadaşlar da yararlanır güzel bir ayarlama olur. İnanın klavyeden çok daha rahat ve hemen alışıyorsunuz (en azından ben ETS 2'yi fareden oynadığım için şu an mükemmel geliyor F1 2022)

.py dosyasını paylaşma şansın var mı özelden veya buradan?

Ben Freepie'ı sırf direksiyon düzeltmesi için kullanıyordum. Son zamanlarda GlovePİE'a geçmiştim. Güzel bi config bulmuştum onu kullanıyordum. Bu arada oyun ayarlarınızı ve kullandığınız config'i paylaşırsanız mutlu olurum. Hem kendim hem de diğer arkadaşlar için iyi olur. Yardımlarınız için teşekkürler. Süpersiniz😉

Şöyle Drive'ıma yükledim
Buradan Config'e ulaşabilirsiniz.
Oyun ayarlarınıda vereyim. Oyun ayarlarını dosya olarak bulamadım. Bulursam ekleyeyim onu da.

Daha test etme şansım olmadı ama teşekkürler. F1 20 zamanında kullandığım bi config dosyasında ctrl tuşuna basılı tutarak gazı ve freni kademeli olarak artırabiliyorduk direkt %100 çıkmak yerine. Öyle bir ayar mevcut mu acaba?

Dosya olarak bulunmuyor diye biliyorum. SS atarsanız mutlu olurum. Asist ve tuş ayarları yeterli olur.
resim_2023-03-06_201259299.png

Assistler bu şekilde arkadaşlar. Piste göre Breaking Assist'i Low'dan Mediuma alıyorum.
Online müsabakalarda ranked'da özellikle DRS kaçmasın diye açabiliyorum (DRS Kaçacağından değilde en etkili ve en fazla odak Assist açıkken yakalayabilirsiniz) çok ta mühim bir Assist değil zaten.
resim_2023-03-06_201634172.png
resim_2023-03-06_202037168.png
Ayarlar genel olarak bu şekilde her şey elinizin altında MFD menüsü dahil.

Daha test etme şansım olmadı ama teşekkürler. F1 20 zamanında kullandığım bir Config dosyasında CTRL tuşuna basılı tutarak gazı ve freni kademeli olarak artırabiliyorduk direkt %100 çıkmak yerine. Öyle bir ayar mevcut mu acaba?

Bu konuda pek bir şey diyemeyeceğim scripter ben olmadığımdan Config'de bir ayarlama var throttle ile alakalı ama ufak bir şey aynı şekilde Clutch ile ayarda var ama bakmak lazım. Ben biraz daha bas çek ile ayarlıyorum o eksiği.

Ayrıca MFD Menüsü nedense Alt tuşunda biriyle çakışıyor sebebini araştırıyorum Num 0 da kullanıyorum yön oklarıyla da hareket ettiriyorum. Şimdilik.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı