Çözüldü Fan sesi eskisinden çok daha fazla geliyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
1
Yer
Malatya
Daha fazla  
Arkadaşlar selam, öncelikle iyi Sosyaller. Dün bilgisayarımın kasasının içindeki tozları aldım ve işlemci fanını söküp üzerindeki termal macunu temizledikten sonra X şeklinde termal macunu sürdüm, dağıtmadan işlemci fanını taktım. Sonrasında bilgisayarı formatladım. Fakat bugün bilgisayarımdan aşırı derecede fan sesi geliyor. Bunun sebebi nedir?

Evet lakin kasanın ön kısmındaki 2 fan bozuldu. 2 yıldır önde tek fan kullanıyorum.

Baktığımda X şeklinde sürdükten sonra kendiliğinden yayılır diyorlardı.

Farkettim hocam, arkadaki oyunu kapattım sıcaklık 43 dereceye düştü. Neden böyle oldu acaba?

Şu anda durum böyle;
Eki Görüntüle 2180047
Ben de tam sistem boştayken mi veriyor diye yazacaktım... :) Eğer kasa içi bağlantılardan eminseniz. BIOS'dan kontrol sağladınız mı? Bir de farklı bir program dener misiniz?

Evet lakin kasanın ön kısmındaki 2 fan bozuldu. 2 yıldır önde tek fan kullanıyorum.

Baktığımda X şeklinde sürdükten sonra kendiliğinden yayılır diyorlardı.

Fark ettim hocam, arkadaki oyunu kapattım sıcaklık 43 dereceye düştü. Neden böyle oldu acaba?

Şu anda durum böyle;
Eki Görüntüle 2180047

Hangi macunu sürdünüz? Işlemci fanını yanlış takmış olabilir misin? Termal macun yeterince sürdüysen soğutucunun yüküyle X şeklinde de dağılır, sorun yok. Fan ayarların yanlış olsa bile şöyle bir durum var, fan veya fanlar çok hızlı çalışıyor ki ses yapıyor fakat CPU 95° ilginç.

İşlemci yerinden oynayıp BIOS sıfırlanmıştır o vakit. BIOS'taki fan ayarlarına bakıver.
Bi bakayım, teşekkürler.
Bence tamamen sür ama tam kenarlara yayma. Sonra kendisi yayılır.
Şimdi işlemci fanını çıkartıp termal macunu kontrol ettim. Yayılmış kendiliğinden.
20240427_170257.jpg

Ben de tam sistem boştayken mi veriyor diye yazacaktım... :) Eğer kasa içi bağlantılardan eminseniz. BIOS'dan kontrol sağladınız mı? Bir de farklı bir program dener misiniz?
BIOS'dan kontrol sağlayacağım şimdi. Hangi programı önerirsiniz?
Hangi macunu sürdünüz? Işlemci fanını yanlış takmış olabilir misin? Termal macun yeterince sürdüysen soğutucunun yüküyle X şeklinde de dağılır, sorun yok. Fan ayarların yanlış olsa bile şöyle bir durum var, fan veya fanlar çok hızlı çalışıyor ki ses yapıyor fakat CPU 95° ilginç.
Kullandığım termal macun bu;
20240427_170614.jpg

Lakin 3 yıl önce almıştım. Termal macunlarda belli bir süre geçtikten sonra kullanılmama durumu var mı?

Bi bakayım, teşekkürler.

Şimdi işlemci fanını çıkartıp termal macunu kontrol ettim. Yayılmış kendiliğinden.
Eki Görüntüle 2180062
.

Kullandığım termal macun bu;
Eki Görüntüle 2180067
Lakin 3 yıl önce almıştım. Termal macunlarda belli bir süre geçtikten sonra kullanılmama durumu var mı?
Yenisini al bence. Ben laptop kullanıcısıyım ama bildiğim bilgiler bunlar. Habire termal macun deneyi yapan abimiz vardı ya, o her gün macun değiştirir ama sen yılda bir yeniden macun sık. Ayrıca termal macunun kalırsa önümüzdeki yıl da kullan sonra değiştir. BENCE ama internetten de bak yanlış bilgi vermiş olmayalım.

Var. Takribi 2-3 yıl raf ömrü olur ama değişebiliyor. Kutusunda da belirtirler.
Anakartın kendi programı olur, benim ASUS diye Fan Xpert 4'ü kullanıyorum. Speedfan'da olabilir. Maksat yazılımdan emin olmak:

Var. Takribi 2-3 yıl raf ömrü olur ama değişebiliyor. Kutusunda da belirtirler.

Anakartın kendi programı olur, benim ASUS diye Fan Xpert 4'ü kullanıyorum. Speedfan'da olabilir. Maksat yazılımdan emin olmak:
Termal macunu alalı 2-3 sene oldu diye biliyorum, kutusu da yok. Yeni bir termal macun alayım o zaman garanti olsun. Şimdi tekrardan takıp BIOS ve dediğiniz programlardan kontrol sağlayayım bi. Teşekkür ederim.

Çözüm
Teşekkür ederim hocam. Sizin önerdiğiniz bir termal macun var mı? Birazdan gidip alacağım da.
Bütçenize bağlı ama iş görsün diye 1-2 gramlık alacaksanız aşağı-yukarı hepsi (merdiven altı olmayanlar tabi) benzer performansı verir zaten. İlla bir şey belirtmek gerekirse ben genellikle bütçeme göre Noctua H1 - H2 kullanıyorum ama onu hazırda bulmanız zor. O yüzden bekleyemem derseniz Cooler Master Mastergel Maker (ya da Pro V2) kullanılabilir. Bu ara Kryonaut ve MX-6'da çok kullanılıyor. Tabi Kryonaut çok kullanılma sebebi daha iyi ısı iletmesi ama el beceriniz kötüyse viskozitesinden ötürü sürmede zorluk yaşayabilirsiniz.
Yüzeysel belirttim ama isterseniz bileşen ve viskozite olarak ayrıca da değerlendirebiliriz tabi.

Bütçenize bağlı ama iş görsün diye 1-2 gramlık alacaksanız aşağı-yukarı hepsi (merdiven altı olmayanlar tabi) benzer performansı verir zaten. İlla bir şey belirtmek gerekirse ben genellikle bütçeme göre Noctua H1 - H2 kullanıyorum ama onu hazırda bulmanız zor. O yüzden bekleyemem derseniz Cooler Master Mastergel Maker (ya da Pro V2) kullanılabilir. Bu ara Kryonaut ve MX-6'da çok kullanılıyor. Tabi Kryonaut çok kullanılma sebebi daha iyi ısı iletmesi ama el beceriniz kötüyse viskozitesinden ötürü sürmede zorluk yaşayabilirsiniz.
Yüzeysel belirttim ama isterseniz bileşen ve viskozite olarak ayrıca da değerlendirebiliriz tabi.
Yardımlarınız için teşekkür ederim hocam. Gidip Vatan'dan Zalman'ın 1,5gram'lık termal macununu alıp işlemciye sürdüm, sorun çözüldü.

Son durum böyle;
Ekran Görüntüsü (3).png

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı