Fan Temizliği Performansı Ne Kadar Etkiler?

GAMEWOLF

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba, benim şu an kullandığım sistem 9 yaşını doldurdu ve buna bağlı olarak performans düşüyor.

• İşlemci: İntel Pentium Dual Cpu E2180 2.00 Ghz
  • Ekran kartı: Nvidia Geforce 7300/7200 gs 1529 mb
  • RAM: 3 GB DDR2

Asıl konuya gelecek olursak PC çok gürültü yapıyor ve pek sık fan temizleyen biri değilim. Aynı ekran kartı ile COD MW2'de, 800x600 çözünürlükte oyun gayet akıcı oynanıyor. Ama ben 640x480 çözünürlükte bile akıcı oynayamıyorum. PC'nin eski olmasının etkisi var elbet ama fanı temizlesem daha yüksek performans elde edebilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Fanları temizlersen belki biraz daha performanslı bir oyun oynarsın ama öyle aham şaham bir şey bekleme. (İşlemci, ekran kartı vb. fanı kastettiğini düşünüyorum.)

1-2 sene içerisinde işlemcinin termal macunu yenilenmediyse o da yenilenebilir. Yine söylüyorum fazla bir performans farkı bekleme. Eğer ısıya bağlı olarak istediğin performansı alamadığın oyun, program falan varsa onlarda biraz farketme görülebilir.

Fanları temizlersen belki biraz daha performanslı bir oyun oynarsın ama öyle aham şaham bir şey bekleme. (İşlemci, ekran kartı vb. fanı kastettiğini düşünüyorum.)

1-2 sene içerisinde işlemcinin termal macunu yenilenmediyse o da yenilenebilir. Yine söylüyorum fazla bir performans farkı bekleme. Eğer ısıya bağlı olarak istediğin performansı alamadığın oyun, program falan varsa onlarda biraz farketme görülebilir.
Gamebooster diye bir program var o performansı arttırmama yardımcı olur mu?, Bu arada zaten bu PC'den ümidi kestim :D

Dostum bilgisayarına Msi Afterburner indirip bize oyun içindeyken bileşenlerin sıcaklıklarını söyler misin? Muhtemelen sıcaklıkla ilgili sorunun yoktur. Fan temizlesen bile performans artışı alacağını sanmıyorum. Yeni bilgisayar toplamadan bize danışmayı unutma.

Dostum toplamayacağım, dışarıda okuyacağım için
Dostum bilgisayarına Msi Afterburner indirip bize oyun içindeyken bileşenlerin sıcaklıklarını söyler misin? Muhtemelen sıcaklıkla ilgili sorunun yoktur. Fan temizlesen bile performans artışı alacağını sanmıyorum. Yeni bilgisayar toplamadan bize danışmayı unutma.

Dostum toplamayacağım, muhtemelen dışarıda okuyacağım için leptop alacağım :D Ama yine de teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı