Fanları kapatmak laptopa zarar verir mi?

RosLy

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i5 11400H, RTX 3050Ti, 16GB DDR4 3200mHz RAM
Meslek
Stajyer
Herkese merhaba, ben Monster Abra A5 v17.2 kullanıcısıyım. Laptopta ısınma sorununu bir nebze çözdüm. Ekran kartı isteyen oyunlarda GPU Max 80 derece CPU ise Max 75 derece görüyor. Benim merak ettiğim ise bu derecelerde fan açmadan sessiz çalışmasını istiyorum zarar verir mi? Varsayılan ayarları yapınca %60 %70 civarında fanlar çalışıyor ve bir gürültü oluşuyor ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
O derecelerde fan açmadan sessiz çalıştıramazsınız, o derecelerde kalmasını sağlayan şey zaten fanların varlığı. Fanlar daha düşük güçte çalışırsa sistem yine ısınır belki aşağı yukarı o sıcaklıklara çıkar ama daha az performans alırsınız çünkü aşırı ısınmayı önlemek için güç kısmıştır.

Herkese merhaba, ben Monster Abra A5 v17.2 kullanıcısıyım. Laptopta ısınma sorununu bir nebze çözdüm. Ekran kartı isteyen oyunlarda GPU Max 80 derece CPU ise Max 75 derece görüyor. Benim merak ettiğim ise bu derecelerde fan açmadan sessiz çalışmasını istiyorum zarar verir mi? Varsayılan ayarları yapınca %60 %70 civarında fanlar çalışıyor ve bir gürültü oluşuyor ne yapmalıyım?

Sesten rahatsız oluyorsanız ANC kulaklık almalısınız.

Sesten rahatsız oluyorsanız ANC kulaklık almalısınız.

Var ama birisi seslenince normalde duyması zor oluyor onu takarsam hiç duyamam.

Fanları kapatırsanız sıcaklık zaten 90'a uçar. Control Center'daki sessiz mod falan da işe yaramıyor maalesef.

Turbo Boost agresifden devre dışına aldığım için o 90 dereceyi artık istemediğim süre içinde göremez.

Var ama birisi seslenince normalde duyması zor oluyor onu takarsam hiç duyamam.

Turbo Boost agresifden devre dışına aldığım için o 90 dereceyi artık istemediğim süre içinde göremez.

Tek kafama takılan kuzenimin laptopu çok sessiz onun kadar olmasa da yakın sessizlik olur mu o yüzden bu konuyu açtım ve GPU 80° fazla mı GPU ağırlıklı oyunlarda?

Manuel olarak ayarlayabiliyorsanız, makul bir rpm hızı yakalamaya çalışın kendinize. Otomatiğe bırakınca bazen gereksiz yere çok hızlı çalışıyor fanlar. Ben performans modunda 4.000 rpm alıyorum elle, sesten rahatsız olmuyorum. Performans modunda bundan daha da aşağısı olmuyor zaten. Çok sistem gerektirmeyecek bir oyunsa direkt ecoya çekiyorum hayalet oluyor.

Manuel olarak ayarlayabiliyorsanız, makul bir RPM hızı yakalamaya çalışın kendinize. Otomatiğe bırakınca bazen gereksiz yere çok hızlı çalışıyor fanlar. Ben performans modunda 4.000 RPM alıyorum elle, sesten rahatsız olmuyorum. Performans modunda bundan daha da aşağısı olmuyor zaten. Çok sistem gerektirmeyecek bir oyunsa direkt ecoya çekiyorum hayalet oluyor.

Clevo kasa mı sizinde? Clevo kasalarda Control Center farklı ve Clevo kasalarda sessiz mod, performans modu olan kısım sanırım düzgün çalışmıyor diye biliyorum çalışıyor mu?

Manuel olarak ayarlayabiliyorsanız, makul bir RPM hızı yakalamaya çalışın kendinize. Otomatiğe bırakınca bazen gereksiz yere çok hızlı çalışıyor fanlar. Ben performans modunda 4.000 RPM alıyorum elle, sesten rahatsız olmuyorum. Performans modunda bundan daha da aşağısı olmuyor zaten. Çok sistem gerektirmeyecek bir oyunsa direkt ecoya çekiyorum hayalet oluyor.

Sadece % düşürebiliyorum RPM ayarlayamıyorum.

Kapatırsan dereceler fırlar. O derecelerde tutmak için zaten cihaz fan açıyor. Sıcaklık ne kadar düşerse fan o kadar az çalışır.

Kapatırsan dereceler fırlar. O derecelerde tutmak için zaten cihaz fan açıyor. Sıcaklık ne kadar düşerse fan o kadar az çalışır.

Ben performans sınırlaması gibi bir şey yaptığım için 80 derece üstüne çıkamıyor ona göre FPS veriyor ki zaten o derecelerde de 60FPS üstü oynatır.

Geri
Yukarı