Fedora deneyimim

deleted

Megapat
İki gündür uykusuzca bu dağıtımı deniyordum. Workstation, minimal install falan kura kura bitirdim ama hala garip gelen bir şeyler var.

Birincisi: Boot süresi. İnanılmaz bir şekilde bu dağıtımı boot ederken minimum 15 saniye bekliyorum. Manjaro kullanırken bu süre 6 saniyeye kadar düşüyor. Delay düşürmeyi hata ayıklamayı falan denedim fakat bir türlü düşüremedim Boot süresini.

İkincisi: Native App desteği. Fedora'nın yardım aldığı birçok paket yöneticisi ve yardımcısı var. Yerleşik repolarda üçüncü parti uygulamalar çok kısıtlı. RPM Fusion'da pek yardımcı olmadı. Defalarca denememe rağmen flatpak yazılım merkezinde görünmedi.

Üçüncüsü: İlginç kaynak kullanımı. Boşta 1GB üzeri bellek kullanımı olsa bile uygulama açınca yavaş yavaş artıyor. Negatif yönü, bitirilen işlemleri hızlıca RAM'den silmiyor (preload kullanmadığım halde, kendisi kurulu geliyorsa bilmiyorum).

Bu durumlar dışında gayet kullanılabilir bir dağıtıma benziyor.
Not: Belirtilen durumların hepsi GNOME DE için geçerlidir.

Son düzenleme:
İki gündür uykusuzca bu dağıtımı deniyordum. Workstation, minimal install falan kura kura bitirdim ama hala garip gelen bir şeyler var.

Birincisi: Boot süresi. İnanılmaz bir şekilde bu dağıtımı Boot ederken minimum 15 saniye bekliyorum. Manjaro kullanırken bu süre 6 saniyeye kadar düşüyor. Delay düşürmeyi hata ayıklamayı falan denedim fakat bir türlü düşüremedim Boot süresini.

İkincisi: Native App desteği. Fedora'nın yardım aldığı birçok paket yöneticisi ve yardımcısı var. Yerleşik repolarda üçüncü parti uygulamalar çok kısıtlı. RPM Fusion'da pek yardımcı olmadı. Defalarca denememe rağmen flatpak yazılım merkezinde görünmedi.

Üçüncüsü: İlginç kaynak kullanımı. Boşta 1GB üzeri bellek kullanımı olsa bile uygulama açınca yavaş yavaş artıyor. Negatif yönü, bitirilen işlemleri hızlıca RAM'den silmiyor (preload kullanmadığım halde, kendisi kurulu geliyorsa bilmiyorum).

Bu durumlar dışında gayet kullanılabilir bir dağıtıma benziyor.
Not: Belirtilen durumların hepsi gnome de için geçerlidir.
Fedora Xfce iyiymiş. Insanlar memnunmuş.

Fedora Cinnamon masaüstü daha az kaynak tüketiyor.
Ben de epeydir kullanıyorum. Sürüm yükseltince paket yöneticisi sapıtıyor.
Bir laptobu Fedora'ya adamıştım. 31 versiyondan 32 versiyona yükseltince sağlığı kalmadı. Sıfır kurulum yapmak gerekiyor. Ben de vazgeçtim.
LMDE 4'e adadım şimdi o laptopu.

@Dengesiz Kokarca Ben tam bir GNOME fanı olduğum için Vanilla deneyim istemiştim. Akıcılık hoşuma gidiyor. Manjaro'da pencereleri köşelere götürünce hafif bir kasılma oluyordu. Arch'da da denedim orada oldu. Fedora'da böyle bir şeye rastlamadım :D

@izmirkartali Sürüm yükseltecek kadar kullanmadım maalesef. Fakat edindiğim tecrübeye göre ağır bir dağıtım Fedora.

Fedora da güzel bir dağıtım ama ana makine olarak kullanılmaz.
Bunun başlıca nedeni gelişime, yeniliğe önem verir ama sorunları önemsemez.
Altı yıl önce olan sorunların bugün de devam ettiğini görebilirsiniz.
İkinci nedeni ise Debian veya Arch Linux'un aksine bir yazılım kurmak istediğinizde onun atasını, sülalesini kurar.
Yani özel bir oturum yapmak istediğinizde bu yapısına boyun eğmek zorunda kalırsınız.
Harici depoları eklemek biraz zordur, öyle standart ekleme yöntemi yok, bazı sitelerin kısıtlı paylaşımından ibaret.
Bir de Ram kullanımı durduk yerde sürekli artar, bu sorunu yıllardan beri devam ediyor.
Zaten ne kadar doğru bilemem ama Fedora kullanıcılarının bir Red Hat kobayı olduğu söylentileri de var.

Yeni konular

Geri
Yukarı