Fedora Linux yüklerken GRUB loading welcome to GRUB diyor

Gold_Kemalist

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Merhaba ben Linux Fedora yükleyemeye çalışırken flashdan açınca şöyle bir ekran geldi GRUB loading... Welcome to GRUB diyor ve burada takılı kalıyor ISO sağlam başka PC'de ve sanal makinede çalışıyor ve eski Linux sürümlerinde bu problemi yaşamıyorum.

Dosya Ekleri

• IMG_20240426_001801_685.jpg
    IMG_20240426_001801_685.jpg
    74,3 KB · Görüntüleme: 28
Merhaba ben Linux Fedora yükleyemeye çalışırken flashdan açınca şöyle bir ekran geldi GRUB loading... Welcome to GRUB diyor ve burada takılı kalıyor ISO sağlam başka PC'de ve sanal makinede çalışıyor ve eski Linux sürümlerinde bu problemi yaşamıyorum.

UEFI veya GPT/MRB'yi ayarladınız mı? Bazen bu sorun olabiliyor.

Seninle Ubuntu konusunda bu sorunu eski bir sürümü başlatarak çözmüştük hatırlamanı isterim. Ayrıca bu mesajıma baktınız mı?

Seninle Ubuntu konusunda bu sorunu eski bir sürümü başlatarak çözmüştük hatırlamanı isterim. Ayrıca bu mesajıma baktınız mı?

Evet konuştuk mesajınada baktım.

Ancak yeni sürümlerin hepsi GRUB kullanıyor.

Yüklediğimiz Ubuntu sürümü 20.4.6 ve 2025 Nisana kadar destekleniyordu.

Dediğine baktım ancak olmadı.

GRUB olmayan bir Linux distro arıyorum.

Bana OpenSUSE önermiştiniz o GRUB kullanıyor mu?

Şimdi baktım 20.04.6'dan sonra Syslinux'tan GRUB'a geçmiş Ubuntu o yüzden o sürümü yükleyebiliyormuşum.

Son düzenleme:
Systemdboot var alternatif olarak ama ne alaka canım benim.

GRUB'da bir sorun yaşıyorsan %99 ihtimalle Linux başlarken bir şeyler ters gidiyordur, daha ekrana görüntü verilmediğinden grub ekranında kalıyorsundur.

Bu sorun farklı tabii. BIOS'u CSM'ye veya Legacy'ye çekip dene.

Systemdboot var alternatif olarak ama ne alaka canım benim.

GRUB'da bir sorun yaşıyorsan %99 ihtimalle Linux başlarken bir şeyler ters gidiyordur, daha ekrana görüntü verilmediğinden GRUB ekranında kalıyorsundur.

Bu sorun farklı tabii. BIOS'u CSM'ye veya Legacy'ye çekip dene.

Kurulumda GRUB kullanmayan bir Linux distro arıyorum.

Evet konuştuk mesajınada baktım.

Ancak yeni sürümlerin hepsi GRUB kullanıyor.

Yüklediğimiz Ubuntu sürümü 20.4.6 ve 2025 Nisana kadar destekleniyordu.

Dediğine baktım ancak olmadı.

Bana OpenSUSE önermiştiniz o GRUB kullanıyor mu?

Şimdi baktım 20.04.6'dan sonra Syslinux'tan GRUB'a geçmiş Ubuntu o yüzden o sürümü yükleyebiliyormuşum.
Fedorayı bilmem ama Arch kurarsan SystemD bootloader kullanabilirsin. Alternatif olarak Fedoranın iso dosyası üzerinden chroot'a geçebilirsen kendin de SystemD bootloader'i kurabilirsin.

Kurulumda GRUB kullanmayan bir Linux distro arıyorum.
Arch Linux'dan başla bence archinstall aracı ile bootloader seçebiliyorsun.

Geri
Yukarı